مقبره لیسیان یا مقبره های کاریان در مارماریس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 بهمن 1399 2
مقبره لیسیان یا مقبره های کاریان در مارماریس

بدون شک ناحیه مارماریس – دالیان و به خصوص مقبره های لیسیان (Lycian Tombs) از جاهای دیدنی و گردشگری جذاب در ترکیه به شمار می رود. این منطقه به علت وجود طبیعتی بکر و زیبا و همچنین آثار باستانی بسیار، می تواند مقصد خوبی برای تور ترکیه و منطقه مارماریس باشد. در نزدیکی منطقه مارماریس ناحیه ای به نام دالیان وجود دارد که از مناطق باستانی و مهم به شمار می رود، ساختار دلتا مانند این منطقه، باعث رونق کشاورزی و باغداری در این ناحیه است .

مقبره کاریان از جا های دیدنی مارماریس

تاریخچه مقبره های سنگی کاریان یا "مقبره کانوس"

مقبره های لیسیان (مقبره کاریان) از لحاظ قدمت به قرن های 2 تا 5 قبل از میلاد مسیح بازمی گردد و تعداد آنها به بیش از 150 مقبره سنگی داخل کوهستان می رسد. این آرامگاه ها مربوط به پادشاهان و بزرگان شهر در دوره های مختلف است.

معماری مقبره لیسیان یا مقبره های کانوس

این مقبره ها، که به تعداد زیادی در این منطقه یافت می شوند از لحاظ معماریِ کلی تقریباً به یک شکل ساخته شده اند؛ هر چند که نماد فرهنگ های متفاوت در دوره های مختلف هستند (این منطقه در طول تاریخ چندین بار توسط ایرانیان، یونانیان و رومیان فتح شد و دوباره پس گرفته شد به همین دلیل است که مقبره ها به قومیت های متفاوتی مربوط می شوند). اکثر مقبره های کاریان (مقبره های لیسیان) در شکل ظاهری شبیه به هم هستند و فقط در جزئیات و تزئینات با یکدیگر متفاوت هستند.

بازدید از مقبره کاریان و جاهای دیدنی تور مارماریس ترکیه

این آرامگاه ها شباهت زیادی به معابد و مقبره های " Hellenistic temples " دارند. یک سنگ مثلثی شکل در بالای ورودی آنها به چشم می خورد که بر روی تعدادی ستون یونانی یا رومی بنا شده اند. در داخل مقبره ها تعدادی اتاق علاوه بر سالن اصلی یافت می شود و گفته می شود این اتاق ها مربوط به افراد خانواده یا نزدیکان پادشاهان این مقبره ها بوده است. همانطور که گفته شد هر مقبره دارای نمادی بر روی سر در خود است که این یکی از وجه تمایزهای آن ها محسوب می شود. نکته جالب توجه درباره مقبره های لیسیان این است که تمامی آن ها در دل کوه کنده شده است و تمام حکاکی های آن از دل سنگ های مربوط به این کوهستان است. میتوانید با خرید تور مارماریس به این منطقه جذاب سفر کنید، اگر با تور های طبیعت گردی در ترکیه همراه شوید و از رود دالیان عبور کنید شانس دیدن این مقبره ها از راه دور را خواهید داشت.

امتیاز 0از 5 (0 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:35:59 1399/2/15

آثار تاریخی ترکیه شباهت خاصی به آثار تاریخی ایران داره همین آثار به خودی ثابت می‌کنه که ترکیه و ایران جدا از هم نبودن فکر میکنم دیدن این مکان و بالا رفتن از پستی بلندی های کوه زحمت ساخت این بنا رو به آدم نشون میده به نظر من این جا خیلی دیدنی و با ارزش هست و هر گردشگری باید واسه دیدنش وقت بزاره

منوچهر حقانی
در تاریخ: 21:53:19 1399/1/24

واقعا صبر و حوصله میخواد کندن سنگ ها به این گونه در دل کوه و البته طراحی خاص و سنگ تراشی های بی نظیر افرادی که در دوره های مختلف باعث ایجاد حدود صد مقبره زیبا در ارتفاعات کوه شده اند .البته حکاکی ها و سنگ تراشی ها گویا بیانگر خانه های پادشاهان بوده،البته به دلیل تشابه زیاد این مقبره ها هرکدام از آن ها دارای شناسنامه می باشد .نکته جالب این می باشد که بر سر این مقبره ها در گذشته دعوا بوده است

ثبت نظر جدید