مقبره گومچ خاتون، مقبره ای با سبکی متفاوت در قونیه

مقبره گومچ خاتون، مقبره ای با سبکی متفاوت در قونیه

«مقبره گومچ خاتون» (Gomec Hatun Mausoleum) یکی از سازه‌های تاریخی دوران سلجوقیان است. بناهای کهن این دوره تاریخی به وفور در شهر قونیه وجود دارد اما این سازه با سایر بناهای دوران سلجوقیان تفاوت دارد؛ شاید به این دلیل که این مقبره به همسر سلطان سلجوقی رکن الدین قلج ارسلان  (Seljuk Sultan Rükneddin Kılıç Arslan)تعلق داشته است. بیشتر بخش های این مقبره از سنگ های حکاکی شده تشکیل شده، بقیه بخش ها نیز از آجرهای ساده ساخته شده است. ایوانی که در حصار یا در زیر طاق قرار گرفته، با موزاییک پیراسته شده است.

کاروانسرای سلطان هانی نیز از دیگر اماکن کهن ساخته شده توسط سلجوقیان است. اگر به چنین بناهایی علاقه مند هستید بازدید از آن را از دست ندهید.

مقبره گومچ خاتون در قونیه

گومچ خاتون چه کسی بود؟

اطلاعات چندانی در مورد زمان تولد گومچ خاتون وجود ندارد. اطلاعی نیز در مورد زمان ازدواج او با ارسلان موجود نیست. آنچه که در حال حاضر در منابع وجود دارد این است او از خانوادهTokatli  و ترک بوده است. آنچه که به طور کلی از منابع موجود می توان دریافت این است که گومچ خاتون بسیار متکبر و هوشیار بود. وی در دوره زندگی خود فردی مفید بود و توانایی و شجاعت کافی برای مدیریت اختلالاتی که در جامعه به وجود می آمد را داشت.

آدرس مقبره گومچ خاتون

اگر تمایل دارید بدانید این بنای تاریخی قونیه کجاست تا از آن دیدن نمایید، از آدرس زیر استفاده کنید.

Address: Medrese Cd. No: 41, 42060 Selcuklu / Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 15:24:30 1399/2/25

تا به حال اسم این خانم رو نشنیده بودم جالب بود برام که همسر سلطان سلجوقی تو قونیه مقبره داره شاید چون تا حالا اسمی از مقبره های زن پادشاهها نشنیده بودم و اصلا در این مورد فکر نکرده بودم برام جالبتر شد اما خب اینجا با اینکه مقبره ی خیلی ساده ای هست اما جذاب و دیدنی هم هست

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.