مقبره ملانصرالدین در شهر قونیه ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
مقبره ملانصرالدین در شهر قونیه ترکیه

ملانصرالدین شخصی که در فرهنگ و ادبیات ایران زمین معروف است، فیلسوفی بزرگ و یک استاد طنز که در شهرستان اسکی شِهیر(Eskişehir)ترکیه به دنیا آمد. سخنان ملانصرالدین به گونه ای بود که موجب تفکر در افراد می گشت. ملانصرالدین پس از مدتی از اسکی شهیر به آق شهیر رفت و دوره‌ای را در آنجا سپری کردوی در سال 683 هجری قمری (1284 میلادی) در گذشت. پس از مرگ او، آرامگاهی به نام خودش بنا شد. مقبره ملانصرالدین  (Mausoleum Of Nasreddin Hodja Aksehir)امروزه مورد استقبال بسیاری تورهای گردشگری قونیه، مسافران و علاقه مندان قرار می گیرد.

آرامگاه ملا نصر الدین کجاست

کشف تابوت ملانصرالدین

تابوت سنگی ملانصرالدین سال ها پیش در یک قبرستان قدیمی در آناتولی مرکزی، شهرستان اسکی شهیر و در منطقه Sivrihisar کشف شد. این کشف که برای دولت ترکیه از اهمیت خاصی برخوردار است، حاکی از آن بود که او در قرن 13 زندگی می کرد.

سال ها پس از ساخت آرامگاه این شخص نامی و بعد از اینکه ساختمان آن به سبب گذر زمان دچار تغییر و آسیب شد، در سال 1958 مورد بازسازی قرار گرفت تا حالت اولیه خود را پیدا کند. این بازسازی ها به دستور شُکروبِی (Şükrü Bey) حاکم وقت صورت گرفت. در سفر به قونیه بازدید از این آرامگاه هدف بسیاری از گردشگران و تورهای قونیه است.

آرامگاه ملا نصرالدین کجاست؟

امروزه آرامگاه ملانصرالدین در شهر قونیه قرار دارد و آنچه که هم اکنون از سازه باقی مانده است، مقبره اصلی او است. بر روی سنگ قبر ملانصرالدین تاریخ فوت بر عکس نگاشته شده است، بدین صورت که تاریخ مرگ او 683 هجری است اما بر روی سنگ قبرش 386 درج شده است.

امروز آرامگاه ملا نصر الدین در شهر قونیه قرار دارد

آدرس

Address: Nasreddin 42550 Aksehir / Konya, Turkey.

مقبره ملانصرالدین، آرامگاه شمس تبریزی و مقبره یا همان آرامگاه مولانا، سه تن از بزرگانی که در میان ایرانیان نیز جایگاه والایی دارند، در شهر قونیه ترکیه واقع شده است. موزه ای نیز به نام مولانا (موزه مولانا) در همین شهر بر پا شده که مورد توجه علاقه مندان قرار می گیرد.

امتیاز 4.28از 5 (18 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 18:00:19 1399/2/24

آرامگاه خیلی از عارف و شعرا و افراد به نام ادبیات فارسی تو ترکیه پیدا میشه اما نمی‌دونستم آرامگاه ملانصرالدین هم جز این آرامگاهها باشه جالب بود برام اما چقدر آرامگاه ساده و بی زرق و برقی داره اگه ایران بود حتما آرامگاهی باشکوه تر از این داشت احساس میکنم مورد بی مهری قرار گرفته نسبت به آرامگاه مولانا خیلی ساده تر هست

ثبت نظر جدید