مرکز فرهنگی مولانا در قونیه برای بزرگداشت مولانا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 بهمن 1399 0
مرکز فرهنگی مولانا در قونیه برای بزرگداشت مولانا

«مرکز فرهنگی مولانا» (Mevlana Cultural Centre) در قونیه یکی از اماکن دیدنی است که می تواند برای دوستداران او و کسانی که اهل شعر و ادب هستند، جالب توجه باشد. مرکز فرهنگی مولانا مجموعه ای به مساحت حدود 100.000 متر مربع است و برای برگزاری مراسمی که در قونیه برگزار می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

 مراسمی نیز هر ساله به یاد مولانا و بزرگداشت وی در این مکان اجرا می گردد که مهمترین دلیل خرید تور قونیه است. این مراسم زیر نور یک چراغ روغنی، که بزرگ ترین چراغ روغنی دنیا است برگزار می شود. این مرکز دارای یک تالار بزرگ به نام «تالار سماع» (Sema Hall) و فضایی کوچک تر جهت فعالیت های درویشی مرتبط با عملیات فرهنگی است.

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه برای بزرگداشت مقام مولانا

برنامه های هفتگی مرکز فرهنگی مولانا

این مرکز فرهنگی صوفی پنج شنبه ها ساعت 7:30 بعدازظهر یک مراسم رقص سماع (مراسم چرخیدن درویش) برگزار می کند. برنامه های هفتگی تا ساعت 11 صبح ادامه دارد و شامل نماز، شعرها و بحث در مورد معنویت و روحانیت است. مراسم سماع با ترجمه انگلیسی همراه است. به جز این برنامه های اختصاصی مذکور، ساعت کار این مجموعه به طور کلی در روزهای دوشنبه تا جمعه از 8:00 تا 17:00 و شنبه ها 6:00 تا 18:30 بوده و یکشنبه ها نیز تعطیل است و 

رقص سما در مرکز فرهنگی مولانا در قونیه ترکیه

موقعیت و آدرس مرکز فرهنگی مولانا

این مجتمع در حدود یک کیلومتری مقبره و آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی واقع شده و علاقه‌مندان می توانند ضمن بازدید از آن، از موزه مولانا نیز دیدن نمایند. علاوه بر این، قبرستان تاریخی اوچلر نیز در نزدیکی این مجموعه قرار دارد. جهت رفاه حال مسافران، تعدادی از هتل های شهر قونیه در فاصله چند کیلومتری این مرکز فرهنگی ساخته شده اند.

کاروانسرای سلطان هانی و موزه ارغلی از دیگر اماکن دیدنی این شهر هستند که می توانید از آن ها بازدید نمایید.

Address: Çimenlik Mahallesi, 8, Mevlana Kültür Mrk., 42030 Karatay, Turkey.

مرکز فرهنگی مولانا در شهر قونیه ترکیه

امتیاز 4.89از 5 (18 رای)