چاتال هویوک ترکیه پنجره ای رو به جوامع نو سنگی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 بهمن 1399 0
چاتال هویوک ترکیه پنجره ای رو به جوامع نو سنگی

«چاتال هویوک» (Çatalhöyük) یکی از مهمترین مکان‌های نو سنگی جهان است که در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این سایت تاریخی پنجره ای رو به جوامع نو سنگی باز کرده است. اندازه بزرگ و طرح منحصر به فرد خانه های این موزه طبیعی بزرگ، بسیار قابل توجه است. در زمان شناسایی و کند و کاو، به دلیل رسوبگذاری‌هایی که در طبیعت انجام می شود و با گذر زمان‌های بسیار زیاد، بسیاری از بخش های این سایت باستانی غیر قابل شناسایی بود. به همین دلیل کل دشت تقریباً مورد حفاری قرار گرفت. حفاری این ناحیه در دهه 1960 سرچشمه یا سر نخ های بزرگی ایجاد کرد. تیم حفاری به سرپرستی باستان شناسی به نام James Mellaart یک دوره نو سنگی سترگ با قدمت 9000 ساله کشف کرد که جهان را خیره و شگفت زده نمود!

جاذبه های توریستی قونیه ترکیه، سایت باستان شناسی چاتال هویوک

در باره شهر باستانی چاتال هویوک

مساحت این محوطه 12 هکتار و ارتفاع آن 18 متر است. در ابتدا نظر بر این بود که قدمت این شهر باستانی به 6250 قبل از میلاد بر می گردد اما آثاری که از آتش در آخرین شهرک کشف شد، حاکی از آن است که قدمت آن به 5400 میلاد باز می گردد. خانه هایی که در چاتال هویوک ترکیه دیده می شود، به لحاظ ساخت شباهت قابل توجهی به ساختمان های سنتی دارد؛ تنها تفاوت آن با خانه های سنتی، در طرح تصفیه است. مساحت تقریبی هر یک از خانه ها 25 متر مربع و سقف آن ها نیز مسطح بوده است؛ هر خانه دارای یک انبار نیز بوده است. اگر قصد دارید در تور قونیه از این مکان بازدید کنید با لیدر خود هماهنگ کنید تا شما را راهنمایی کند.

مردمان این شهر مرده ها را در خارج از محل سکونت برده و دفن می کردند. ورودی خانه ها از طریق یک نردبان چوبی و به سبک دهکدۀ سرخ پوستان آمریکایی، از طریق حفره دودکش بوده است. کف خانه ها از گل فشرده، دیوارها از خشت – گل، گچ و آهک ساخته شده است. با توجه به اینکه گل در مقابل هوا آسیب پذیر است، جالب است که برخی از آجرها هنوز هم قابل شناسایی و تشخیص است. این نشان می دهد که آجرها احتمالاً "پخته" شده و بدین ترتیب در برابر آب و هوا مقاوم شده بود.

ماچوپیچو نمونه ای از شهرهای باستانی آمریکای جنوبی است که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نیز شناخته می شود.

اماکن تاریخی قونیه، شهر باستانی چاتال هویوک

موقعیت مکانی چاتال هویوک

چاتال هویوک در نزیکی روستای Çumra و در 33 کیلومتری شمال غرب شهر قونیه واقع شده است.

کلیسترا از دیگر شهرهای باستانی است که در سفر به قونیه بازدید از آن می تواند جالب باشد. نمونه دیگر از چنین سایت های باستانی را می توان در میان جاهای دیدنی قونیه دید.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)