مجسمه آتاتورک قونیه، دومین مجسمه ساخته شده از آتاتورک در ترکیه

مجسمه آتاتورک قونیه، دومین مجسمه ساخته شده از آتاتورک در ترکیه

آتاتورک از شخصیت های تاریخی برجسته ترکیه است و طرفداران زیادی در میان مردم ترکیه داشته و دارد، طوریکه مسجمه ای از وی در شهر قونیه ساخته شده تا یادش همواره جاودان بماند. علاوه بر «مجسمه آتاتورک» (Ataturk Statue) در قونیه، موزه ای نیز به نام «موزه آتاتورک» وجود دارد که در شهر آلانیا مورد بازدید علاقه مندان قرار دارد. بعد از ساخت اولین مجسمه بنیانگذار جمهوری ترکیه در استانبول، دومین مجسمه این بنیانگذار ترک در قونیه ساخته شد. می توان گفت مجسمه آتاتورک یکی از نمادهای برجسته قونیه به شمار می آید.

Tevfik Sırı Gür که در فاصله سال های 1943 و 1947 فرمانداری استان مرسین را بر عهده داشت، در ساختن بنای یادبود نقش مهمی ایفا کرد. این مجسمه که در 29 اکتبر سال 1926 ساخته شد، در Ferit Paşa Caddesi واقع در مرکز قونیه قرار دارد.

 

مجسمه آتاتورک قونیه

ویژگی های مسجمه آتاتورک

ویژگی های مجسمه آتاتورک قونیه، دومین مجسمه ساخته شده از آتاتورک در ترکیه به صورت زیر است:

مسجمه تاریخی آتاتورک دارای پایه ای از جنس سنگ مرمر است که ارتفاع آن به 5/6 متر می رسد. جنس خود مسجمه که کمال آتاتورک را نشان می دهد، از برنز است. ارتفاع این مجسمه برنزی 8/2 متر می باشد. در دست چپ مجسمه کمال آتاتورک شمشیر و در دست راستش یک خوشته گندم دیده می شود که این خوشه گندم از پاهای مجسمه به سمت بالا رشد کرده است. یونیفرمی که به تن دارد، لباس نظامی مارشال است. آتاتورک به عنوان فرمانده این بنای تاریخی دیده می شود.

 

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)
ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.