تپه و مسجد علاء الدین در قونیه ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 24 اسفند 1399 1
تپه و مسجد علاء الدین در قونیه ترکیه

در قونیه تپه و مسجدی به نام «تپه و مسجد علاء الدین» وجود دارد که یکی از جاهای دیدنی قونیه و جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. علاء الدین کِی قباد شخصی باهوش و عاقل بود که مولانا را به قونیه دعوت کرد. در شمال تپه علاء الدین کاخ معروف سلطان سلجوقی قرار دارد؛ این کاخ که در یک منطقه استراتژیک ساخته شد بود با گذر زمان فرسوده شد تا جایی که هم اکنون فقط یک دیوار از آن باقی مانده است. با این وجود، مسجد علاء الدین قونیه که در فاصله 0.1 کیلومتری همین تپه، یعنی تپه علاء الدین قرار دارد، همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است. به طور کلی در جای جای قونیه، این شهر فرهنگی، نمادی از بزرگان تاریخ ترکیه ساخته و حفظ شده است تا حکایت آن ها به نسل های بعد نیز منتقل شود. این نماد گاه به عنوان یک مسجد،  گاه به عنوان یک موزه (موزه مولانا) و گاه به عنوان یک مرکز فرهنگی (مرکز فرهنگی مولانا) بنا شده است.

بازدید از جاهای دیدنی ترکیه با تور قونیه

تاریخچه مسجد علاء الدین در قونیه ترکیه

ساخت این بنا که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین مساجد ساخته شده در دوران سلجوقیان است، در زمان سلطان رکن الدین مسعود (1116-1156) آغاز شد و در زمان Kilicarrslan دوم ادامه یافت و در نهایت در زمان علاء الدین کی قباد (1221) به اتمام رسید.

تور ترکیه و بازدید از اماکن دیدنی ترکیه

معماری مسجد علاء الدین کی قباد قونیه

  • معماری مسجد علاء الدین کی قباد قونیه به سبک اسلامی است.
  • سقف مسجد با چوب پوشانده شده است.
  • گیرا ترین و جذاب ترین بخش مسجد، منبر آن است که با 41 ستون سنگی از جنس سنگ مرمر مربوط به دوره کلاسیک و بیزنانس کار شده است.
  • یکی از قابل توجه ترین نمونه های منبت کاری آناتولی در دوران سلجوقیان که شاهکار استاد (Mengum Berti 1155) است، در این مسجد دیده می شود؛ استاد Mengum Berti اهل اهلات بود. در مسجد جامع دبی نیز سبک معماری آناتولی دیده می شود.

پس از بازدید از تپه و مسجد علاء الدین در قونیه، می توانید از مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی نیز دیدن فرمایید. از موزه مولانا تا تپه علاء الدین 20 دقیقه پیاده روی لازم است. تپه علاء الدین پارک بزرگی است که چشم انداز زیبایی هم دارد. در مجاور این پارک غذاخوری هایی نیز وجود دارد. در تپه علاء الدین قونیه می توانید عکس های زیبایی به یادگار خلق کنید.

امتیاز 5.00از 5 (13 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 21:23:34 1399/2/22

با اینکه قدمت بالایی داره اما به نظرم بازسازی و مرمت خیلی خوبی داشته که اینقدر خوب پا برجا مونده اما خب معماری جالبی ندارن من خیلی جذبش نشدم اما خب قدمت بنا ارزش خودشو داره و حتما ارزش بازدید داره و میشه براش وقت گذاشت و هم از تپه بازدید کرد هم از این مسجد و دیگر بناها

ثبت نظر جدید