مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد و نیم گنبد

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 بهمن 1399 2
مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد و نیم گنبد

در شمال شهر قونیه و در جنوب کاخ دولت، مسجدی به نام «مسجد جامع شرف الدین» (ŞERAFETTİN MOSQUE) وجود دارد. مسجد جامع شرف الدین در منطقه کارتای واقع شده است. این مسجد توسط شیخ شریف الدین مسعود در قرن 12 ساخته شد. به دلیل اینکه ساختمان اصلی مسجد شرف الدین قونیه در سال 1444 به طور کامل نابود شد، توسط مهمت چاووش اوغلو بیگ (Mehmet Çavuşoglu Bey) مورد بازسازی قرار گرفت.

مسجد شریفدین از جاهای دیدنی ترکیه

ساختار و معماری مسجد جامع شرف الدین قونیه

هر مسجدی ساختار و معماری منصوب به خود را دارد. ساختار و معماری مسجد جامع شرف الدین نیز منحصر به خودش است. بدنۀ مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد بزرگ پوشیده شده است، گنبد نیز بر روی 10 ستون سوار شده تا بدین ترتیب پا برجا بماند؛ علاوه بر ستون، یک نیم گنبد در بخش جنوبی مسجد، استوار ماندن گنبد را پشتیبانی می کند. جایگاه محراب مسجد شرف الدین در زیر نیم گنبد است که با حکاکی های زیبا، شاهکاری کم نظیر خلق کرده است.مسجد با نوشته ها و گچ بری های زیبا تزئین شده است. محراب و منبر مسجد با سنگ مرمر زینت داده شده و نمونه های قابل توجهی از هنر را در معرض نمایش قرار داده است.بخش داخلی مسجد شریف الدین قونیه، بازگو کنندۀ یکی از بهترین آثار هنری قابل تحسین دوره عثمانی است.

مسجد شریف الدین در جاذبه های دیدنی تور ترکیه

جاذبه های گردشگری نزدیک به مسجد شریف الدین ترکیه

با رفتن به مسجد شریف الدین و بازدید از آن، علاوه بر اینکه سفرتان جنبه عبادی به خود می گیرد، با توجه به اینکه موزه مولانا و مسجد شمس تبریزی نیز به این مسجد نزدیک هستند، می توانید از این جاذبه های گردشگری قونیه ترکیه نیز دیدن فرمایید. اگر با تور قونیه به این مناطق بروید راهنمای تور تمهیدات لازم جهت بازدید از جاذبه های گردشگری مجاور هم را به کار می گیرد. برای بازدید از این اماکن دیدنی قونیه، همراه داشتن روسری برای خانم ها توصیه می شود.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

هستی بهرامی
در تاریخ: 15:43:30 1399/6/2

مسجد از نمای بیرون زیاد به چشم نمیاد نسبت به مسجد های قونیه ولی نمای داخلی با توجه به ساده بودنش قشنگه مخصوصا از لحاظ نور پردازی لوستر های بزرگ همه جارو روشن میکنه

Ava
در تاریخ: 20:58:17 1399/2/22

نکته ی جالب این مسجد فکر میکنم همین نیم گنبد باشه باعث متفاوت بودنش شده اما از حق نگذریم معماری و تزیینات داخل مسجد هم خیلی زیبا و سلیقه انجام شده مخصوصا طرح های بکار برده شده در زیر گنبدها که فکر میکنم کاشی کاری شده باشه جالبه و خیلی به چشم میاد به نظرم دیدن خود مسجد از نزدیک خیلی زیباتر باشه

ثبت نظر جدید