مسجد جامع اپیلیکچی قونیه از نخستین مساجد مناره دار آناتولی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
مسجد جامع اپیلیکچی قونیه از نخستین مساجد مناره دار آناتولی

«مسجد جامع اپیلیکچی قونیه» یا مسجد الیاف ساز (İplikçi Mosque) از نخستین مساجد مناره دار ناحیه آناتولی و یکی دیگر از مساجد معروف قونیه است که در سال 1201 در خیابان علاء الدین کنونی بنا شد. مساجد زیادی در منطقه آناتولی ترکیه و در شهر مذهبی – تاریخی – علمی قونیه وجود دارد، با این حال، تا اواخر قرن 12 تعداد کمی از مساجد آناتولی دارای مناره بودند و مؤذن‌های این مساجد در بالاترین نقطه پشت بام مسجد اذان می گفتند.

مساجد ترکیه و بازدید از اماکن دیدنی

تاریخچه مسجد اپیلیکچی قونیه

سلجوقیان در ساخت و ساز تعداد زیادی از مساجد و بناهای تاریخی مهم در قونیه نقش داشتند؛ مثل کاروانسرای سلطان هانی و مسجد اشرف اوغلو که امروزه از اماکن دیدنی و مهم ترکیه محسوب می شوند. مسجد الیاف ساز نیز از این امر مستثنی نبوده است.

سازنده مسجد جامع اپیلیکچی ابولفضل عبدالجبار تبریزی بود؛ این مسجد در سال 1332 با کمک سامونجه ابوبکر (Somunce Ebubekir) مورد بازسازی قرار رفت و بسط داده شد. با توجه به اینکه مسجد در بازار قدیمی الیاف سازان و طناب فروش‌ها قرار داشت، مسجد اپیلیکچی قونیه به مسجد الیاف ساز نیز معروف شد. در دهه 1100 در مجاور این مسجد، یک مسجد مستطیل شکل با یک حوزه علمیه ساخته شد؛ مأمور ساخت این مسجد مستطیل شکل، وزیر سلجوقی شمس الدین آلتون ابا (Şemseddin Altun Aba) بود.

مساجد ترکیه

در یک بازه زمانی کوتاه (1951 تا 1960) از این مسجد قونیه به عنوان موزه هنرهای کلاسیک استفاده شد اما در سال 1960 مجدداً به کاربری اصلی خود، یعنی همان مسجد تبدیل شد. آنچه که امروزه از ظاهر ساختاری مسجد اپیلیکچی دیده می شود، حاصل بازسازی‌های گسترده‌ای است که در دهه 1300، در سال 1938 و همچنین در اواخر قرن بیستم صورت گرفت. مدرسه‌ای که در این مسجد وجود داشت، به طور کامل از میان برده شد و امروزه اثری از آن قابل رویت نیست.

آدرس

اگر می خواهید بدانید مسجد الیاف ساز قونیه کجاست آن را در خیابان مولانا پیدا کنید.

Address: Mevlana Caddesi | Cadde uzerinde Konya Valilik Binası ve Kayalı Park ile aynı sırada, Konya, Turkey

ورود به این مسجد رایگان است و داشتن پوشش مناسب برای ورود به آنجا الزامی می باشد. پس از بازدید از این مسجد تاریخی، می توانید از تپه و مسجد علاء الدین که در فاصلۀ 0.1 کیلومتری تپه واقع شده است، دیدن فرمایید.

امتیاز 4.90از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:56:00 1399/2/24

خیلی قشنگیه مخصوصا از داخل فکر میکنم نشستن زیر این گنبدها و عبادت تو این مسجد حس خاص و متفاوتی داشته باشه به نظر من معماری داخل مسجد و تزیین قسمت زیر گنبدها خیلی جالب و چشم گیر هستن از بیرون و نمای خارجی نشون میده که داخلش همچین طراحی زیبایی داشته باشه

ثبت نظر جدید