مسجد جامع عزیزیه معماری برجسته اواخر دوره عثمانی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
مسجد جامع عزیزیه معماری برجسته اواخر دوره عثمانی

«مسجد جامع عزیزیه» (Aziziye Camii) که در آناتولی مرکزی و مرکز شهر قونیه واقع شده است، نمونه ای برجسته از معماری اواخر دوره عثمانی با گنجایش 2000 نفر است. سازنده مسجد عزیزیه، شیخ احمد، داماد مصطفی پاشا بود که مسجد را در سال های بین 1671 تا 1676 بنا کرد. این مسجد بعدها بر اثر آتش سوزی طعمه حریق شد اما با کمک سلطان عبدالعزیز، بنا به خواست مادرش پرتنیهال (Pertenihal) مورد بازسازی قرار گرفت. مسجد به سبک تركی باروک ساخته شد که دارای دو مناره است؛ در هر دو طرف آن سه گلدان که در شش ستون سنگی از جنس مرمر قرار گرفته اند، جلب توجه می كنند. تزئینات سقف مسجد طوری است که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد.

مسجد جامع عزیزیه در شهر قونیه

 معماری مسجد جامع عزیزیه در قونیه

  • در حال حاضر، معماری مسجد جامع عزیزیه، تلفیقی از سبک عثمانی و ترکی باروک است.
  • سقف اصلی مسجد طوری ساخته شده است که دسترسی به آن به راحتی امکان پذیر نیست.
  • عرض پنجره های مسجد نسبت به عرض درها بیشتر است که این حالت یکی از ویژگی های جالب این مسجد به شمار می رود.
  • برخلاف بسیاری از مساجد دیگر، طبقه بالا، طبقه اصلی مسجد محسوب می شود. برای رسیدن به طبقه اصلی از نردبان استفاده می شود.
  • سالن عبادت این مسجد مربعی شکل است.
  • منبر مسجد از سنگ مرمر ساخته شده است.

مسجد جامع عزیزه از اماکن دیدنی قونیه

اگر به قونیه سفر کردید، از مسجد عزیزیه و دیگر مساجد تاریخی قونیه مثل مسجد سلیمیه نیز دیدن نمایید. بازدید از این بناهای تاریخی به ویژه برای علاقه مندان به تاریخ می تواند بسیار جالب باشد. همچنین برای افرادی که در زمینه معماری فعالیت دارند، می تواند همراه ایده هایی جالب باشد.

آدرس مسجد جامع عزیزیه

Address: Aziziye Mahallesi, Selimiye Cd. 9 B, 42030 Karatay/Konya, Turkey.

امتیاز 4.88از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:53:03 1399/2/24

من واقعا شیفته معماری این مساجد هستم خیلی سبک جالبی تو ساخت مسجد داشتن عثمانی ها معمولا چندین گنبد ریز و درشت تو ساخت مساجد به کار بردن که شیوه ی ساخت و سبک متفاوتی براشون رقم زده گاهی با کنار بلند و گاهی مثل این مسجد با کنار کوتا آثار متفاوتی از خودشون به جا گذاشتن

ثبت نظر جدید