مسجد اشرف اوغلو مسجدی در فهرست میراث جهانی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
مسجد اشرف اوغلو مسجدی در فهرست میراث جهانی

«مسجد اشرف اوغلو» (EŞREFOĞLU MOSQUE) در مرکز منطقه بِی شهیر و در 100 کیلومتری دریاچه بی شهیر، یکی از اماکن تاریخی مهم قونیه است. این مسجد توسط حکومت سلطان سلجوقی در سال 1134 ساخته شد و بعد از آن در سال 1297 توسط اشرف اوغلو سلیمان بیگ (Eşrefoglu Süleyman Bey) مورد بازسازی قرار گرفت و به عنوان مهمترین هنرهای شگفت انگیز جهان در زمینه هنرهای چوبی تبدیل شد. سازه های چوبی متعددی توسط سلجوقیان برپا شده بود اما پس از گذشت 7 قرن و بر خلاف دیگر سازه های چوبی دوران سلجوقی این مسجد همچنان پا بر جا مانده است و خدمات دهی آن به طور منظم انجام می گیرد.

مسجد اشرف اغلو در قونیه ترکیه

معماری مسجد اشرف اوغلو در قونیه ترکیه

  • معماری این مسجد اسلامی - سلجوقی و طرح آن مستطیل شکل است، اما گوشه سمت شمال شرقی وسیع تر ساخته شده تا اتاقی برای ایوان اصلی ایجاد شود. ابعاد مدخل 1/7 تا 1/10 متر است.
  • این سازه دارای دو دروازه شرقی و غربی است و 35 پنجره دارد.
  • سقف این بنای تاریخی توسط 42 ستون چوبی نگه داشته شده است؛ طول هر یک از این ستون های چوبی 5/7 متر (feet6/24) و قطرشان 40 سانتی متر است.
  • ستون های چوبی، منبر چوبی و حکاکی و گچ بری های زیبا از ویژگی های خاص این مسجد است.
  • ستون های چوبی این مسجد بی نظیر از چوب درخت سدر ساخته شده است. طبق یک سنت، شش ماه قبل از اینکه از این ستون های چوبی برای ساخت مسجد استفاده شود، آن ها را در دریاچه بِی شهیر می خیساندند.

مسجد اشرف اغلو از اماکن دیدنی قونیه ترکیه

ویژگی جالب و منحصر به فرد مسجد

یکی از ویژگی های بسیار جالب مسجد این است که در زمان ساخت، در مرکز مسجد یک گودال یا حفره برف (snow pit) ایجاد شده بود. تا سال های s1940، برف این گودال از کوه های مجاور مسجد تأمین می شد. این برف در طول تابستان هم مسجد را خنک می کرد و هم رطوبت لازم را به زیرساخت های چوبی عرضه می کرد تا بدین ترتیب از خشک شدن مغز چوب ها جلوگیری شود. همه این موارد و معماری خاص آن دست به دست داده اند تا مسجد اشرف اوغلو در فهرست میراث جهانی گنجانده شود؛ عامل مهم دیگری که در جای دادن این مسجد در لیست میراث جهانی مؤثر بوده این است که تمام عناصر اصلی معماری آناتولی ترکیه را می توان در این مسجد دید. در جهان اسلام، این ساختمان بزرگ ترین و زیباترین مسجدی است که ستون ها و سقف آن با چوب ساخته شده است.

آدرس

Address: İçerişehir Mahallesi, Kale Sk. No:21, 42700 Beyşehir/Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:49:45 1399/2/24

آثار تاریخی متعددی که تو ترکیه وجود داره نشان از قدمت بالا و تمدن تاریخی این کشور هستش اما جالب اینجا ست که اکثر این بناهای تاریخی شامل مساجد میشن که اکثرا مربوط به دوره ی سلجوقی یا بازمانده از دوره عثمانی و اثر هنر دست عثمانی ها بوده این مسجد هم با معماری جالب و متفاوتش خیلی دیدنی به نظر میاد

ثبت نظر جدید