کلیسای ایا النا جاذبه ای زیبا در قونیه ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
کلیسای ایا النا جاذبه ای زیبا در قونیه ترکیه

کلیسای ایا النا (SILLE AYA ELENA CHURCH) کلیسایی در قونیه که به پیشنهاد هلنا ساخته شد، از جاذبه های توریستی واماکن دیدنی قونیه به شمار می رود؛ کلیسایی ماندگار که با گذر قرن ها همچنان ساختار خود را حفظ کرده است. این صومعه در سیله واقع شده است؛ سیله که در تمدن آناتولی دارای مفهوم خاصی است، منطقه ای بود که مردمانی با فرهنگ های مختلف، از جمله مسیحیان، در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کردند.

کلیسای ایا النا جاذبه ای دیدنی در شهر قونیه

داستان ساخت کلیسای ایا النا در سیله

در ابتدای دوران ظهور آیین مسیحی، تعداد قابل توجهی اقلیت مسیحی در منطقه مستقر بودند. 327 سال پس از میلاد حضرت عیسی (ع) هلنا که زنی مسیحی و مادر کنستانتین امپراطوری بیزانس بود، در مسافرت خود به مقصد حج، به قونیه ترکیه رسید و مدتی را در این شهر گذراند. در مدت زمانی که در قونیه به سر می برد، معابد کنده کاری شده ای را در کوه ها مشاهده کرد که مربوط به دوران اول مسیحیت بود؛ این حکاکی ها نظرش را جلب کرد و تصمیم گرفت یک عبادتگاه در آنجا بنا کند و بدین ترتیب، کلیسای النا به عبادتگاهی برای مسیحیان آن دوره تبدیل شد.

کلیسای ایا النا از اماکن دیدنی شهر قونیه در ترکیه

ویژگی های ساختاری کلیسای ایا النا

  • این عبادتگاه از سنگ ساخته شده است.
  • در بالای دروازه ورودی کلیسا، یک کتیبه با الفبای یونانی دیده می شود. علاوه بر این، سه کتیبه دیگر نیز وجود دارد؛ وجود این سه کتیبه حاکی از آن است که ایا النا در زمان سلطان مجید بازسازی شده است.
  • از طریق دروازه شمالی کلیسا، می توان به سال ورودی دسترسی پیدا کرد.
  • همانند کلیساهایی مانند سکره کور یا همان کلیسای قلب مقدس پاریس و کلیسای سنت باسیل در مسکو، در اینجا نیز عکس هایی از مسیح، مریم مقدس و پیامبران در گذرگاه ها، طاق و ستون ها دیده می شود.
  • گچ بری و حکاکی های زیبا، زینت بخش قسمت های داخلی عبادتگاه است.

کلیسای ایا النا از اماکن دیدنی قونیه در ترکیه

آدرس

Address: Sille Subaşı Mh., 42240 Selçuklu/Konya, Turkey

در سفر به قونیه از این کلیسای زیبا دیدن فرمایید.

امتیاز 4.92از 5 (13 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 15:28:49 1399/2/23

شاید دلیل اصلی جذب گردشگر به سمت این کلیسا داستان ساخت اون باشه که یک زن تصمیم به ساختش گرفته اونم از سنگ و البته قدمت و عمر بالای این کلیسا دیدنیترش کرده کهنه بودن هر بنایی زیبایی خاصی بهش میده که هر نظری رو به سمت خودش جلب می‌کنه دوست دارم این کلیسا و از نزدیک ببینم

ثبت نظر جدید