موزه مدرسه اینچه مناره هنر سلجوقی ها در قونیه

موزه مدرسه اینچه مناره هنر سلجوقی ها در قونیه

این بار هم شاهکاری از معماری سلجوقی در قونیه! در آناتولی مرکزی، شهر قونیه و در ناحیه سلجوق لو، در سال 663 هجری قمری (1264 میلادی) و در زمان سلطان سلجوقی دوم (Selçuklu Sultanı II) مدرسه ای برای آموزش علوم حدیث بنا شد. این مدرسه امروزه به موزه ای با عنوان «موزه مدرسه اینچه مناره یا مناره باریک» (Ince Minare Medrese Museum) نامیده می شود؛ همچنین با عنوان یا موزه آثار سنگی و چوبی نیز شناخته می شود و در سال 1279 افتتاح شد. سبک معماری این سازه اسلامی - سلجوقی می باشد و معمار آن کلوک بن عبدالله (Keluk bin Abdullah'tır) بوده است.

موزه مدرسه اینچه مناره، اماکن دیدنی قونیه در ترکیه

ساختار موزه مدرسه اینچه مناره قونیه

قسمت اصلی موزه آثار سنگی و چوبی از یک مرکز علوم دینی، یک سالن با محوطه ای برای استراحت و یک حوض پر از آب تشکیل شده است. در دو طرف ساختمان تعدادی اتاق وجود دارد که طرح گنبدشان مربع شکل است. تاجی که در ساختمان موزه آثار سنگی و چوبی ساخته شده است، یکی از زیباترین مجموعه های سنگی سلجوقی می باشد که در شرق ساختمان به چشم می خورد. در دو طرف آرک یا قوس ورودی سه ستون ساخته شده است که با ستون های کوچک و آرک های منقوش و مزین شده اند. مناره مسجد نیز به شکل هرم مثلثی شکل 12 ضلعی بوده، از آجرهای سفید ساخته شده و با رنگ فیروزه ای رنگ شده است؛ رعد و برق سال 1901 سبب تخریب یکی از مناره های این مسجد شد.

موزه مدرسه اینچه مناره یا مناره باریک، اماکن دیدنی قونیه

 

نمایشگاه داخل موزه آثار سنگی و چوبی قونیه

در داخل این مجموعه تاریخی – دیدنی قونیه می توان تابلوهایی را از جنس سنگ مرمر دید که طرح هایی از پرندگان، شیر، عقاب، دو سر فیل و فرشته بر روی آن ها حکاکی شده است؛ همچنین تابلوهای دیگری که جنبه تزئینی و دکور دارند در اینجا دیده می شود. درب های چوبی حکاکی شده که برای مساجد بوده اند، از دیگر موارد جالبی است که در اینجا به نمایش گذاشته شده است.

اماکن دیدنی شهر قونیه در ترکیه

ساعت های بازدید و هزینه ورود

شما می توانید همه روزه حتی در روزهای تعطیل از موزه مدرسه مناره باریک دیدن فرمایید. این مجموعه هر روز در ساعت 9 صبح باز می شود، در روزهای تابستان در ساعت 18:40 و در زمستان در ساعت 16:40 بسته می شود. هزینه ورد 5 لیر ترکیه می باشد. پس از بازدید از این اینچه مناره، می توانید از مسجد علاء الدین که در قسمت شمالی موزه واقع شده است و از مساجد دیدنی ترکیه محسوب می شود نیز دیدن نمایید.

Address: Hamidiye Mah. Alaaddin Bulv. No:15 Meram Merkez, Meram, Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (12 رای)

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 15:20:20 1399/2/23

حس غریبی داره اینجا شاید دیدنش آدم رو به فکر فرو ببره و گذری از تاریخ رو به هر بیننده ای نشون بده آثار تاریخی هر کدوم به نحوی جذابیت خاص خودشونو دارن و میشه براشون وقت گذشت و لذت برد شاید بهترین بخش این بنا موزه و آثار سنگی و چوبی به نمایش گذاشته شده باشه

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.