موزه باستان شناسی قونیه به سبک ترکیه قدیم

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 24 تیر 1399 1
موزه باستان شناسی قونیه به سبک ترکیه قدیم

«موزه باستان شناسی قونیه» (Archeological Museum) نخستین موزه باستان شناسی این شهر است. این مجموعه برای در سال 1901 در ساختمانی در گوشه جنوب غربی دبیرستان Karma افتتاح شد. مصنوعاتی از دوران سلجوقی، رم و بیزانس از دوران نو سنگی وجود دارد که این می تواند خود دلیلی برای جذب گردشگران و بازدید از موزه باشد.

در سال 1927، این آثار موجود در این مجموعه به موزه مولانا و در سال 1953 به مسجد ایپلیکچی انتقال داده شد. در نهایت در سال 1962 موزه باستانی شناسی کنونی تأسیس شد که مورد بازدید علاقه مندان و تورهای گردشگری قرار می گیرد.

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

مصنوعات موزه باستان شناسی قونیه

مصنوعات شامل جواهرات ساخته شده از سنگ و استخوان، اسکلت یک دختر بچه، چراغ روغنی منسوب به Assyrian و تابوت های برنزی و سنگی رم باستان است. همچنین قطعات مربوط به ظروف چایخوری مربوط به دروه فریقیان، درب هایی مربوط به دروه لیبی ها و استخوان‌های متعلق به دوره رم و بیزانس به نمایش گذاشته شده است. این موزه به سبک ترکیه قدیم است و اثری از تجملات در آن دیده نمی شود. حکاکی‌هایی که نقالی‌های هرکول و پهلوانان نامی را به تصویر کشیده است و حروف مربوط به دوران هیتی ها را نیز می توان در آنجا دید.

در موزه لوور و موزه باستان شناسی آلانیا نیز مجموعه ای از مصنوعات رم به نمایش گذاشته شده است.

قسمت های مختلف موزه باستان شناسی قونیه

1- سالن آثار باستان شناسی

  • آثار دوره نئوسنگی (5300-6500 قبل از میلاد).
  • مصنوعات متعلق به دوره برنز (1950-3000 قبل از میلاد).
  • آثار متعلق به دوره میان برنزی (1750-1950) قبل از میلاد.

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

2- سالن آثار مربوط به آثار عصر آهن

  • مصنوعات مربوط به عصر آهن (قرن 6، 7 و 8 قبل از میلاد).
  • دورۀ آثار کلاسیک (480-330 قبل از میلاد)
  • مصنوعات مربوط به دوره هلنیستی (330- 30 قبل از میلاد).
  • مجسمه های برنزی کوچک مربوط به روم (395-30 قبل از میلاد).

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

3- سالن مربوط به مصنوعات رم

  • دورۀ تاریخ رم (30 قبل از میلاد تا 395 میلادی).
  • دورۀ بیزانس (395- 1453 میلادی).

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

ساعات بازدید و آدرس موزه باستان شناسی قونیه

این مجموعه در خیابان صاحب عطا، در غرب مسجد صاحب عطا و جنوب تپه علاء الدین واقع شده است و همه روزه بجز روزهای دوشنبه از ساعت 9:00 صبح تا 12:00 و از ساعت 13:00 تا 17:00 (1 تا 5 عصر) پذیرای بازدیدکنندگان است. قیمت بلیط ورودی موزه 2 لیر ترکیه می باشد.

Address: Sahibi Ata Cad. 91, Konya, Turkey.

در میان موزه های ترکیه می توان موزه‌ها و مکان های تاریخی متعددی را در هر یک از شهرهای آن یافت. به عنوان مثال، در استانبول که از محبوب ترین و شناخته شده‌ترین شهرهای توریستی ترکیه است به علت شمار زیاد موزه‌ها و اماکن تاریخی و به منظور جذب بیشتر گردشگران به دیدن این اماکن، کارت هایی مخصوص به نام کارت موزه استانبول طراحی شده است تا گردشگران بتوانند با هزینه ای بسیار کمتر، از تعداد بیشتری از این اماکن بازدید کنند.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 00:43:04 1399/2/21

وای عجب موزه ی پر باریه اینجا به نظر من یه موزه ی واقعی باید این طوری باشه جایی که همچین آثاری داخلش به نمایش گذاشته بشه واقعا لایق این هست اسمشو بزاری موزه مثلا قدمت چند هزار سال قبل از میلاد واقعا حیرت انگیزه یه تندیس یا شی با این قدمت رو از نزدیک ببینی من که عاشق این جور موزه ها هستم

ثبت نظر جدید