موزه مدرسه کاراتای یا موزه کاشی قونیه، تصویری از اقتدار سلجوقیان

موزه مدرسه کاراتای یا موزه کاشی قونیه، تصویری از اقتدار سلجوقیان

یکی از مدارس قدیمی الهیات در شهر قونیه که در سال 1251 ساخته شده بود، امروزه به موزه ای به نام «موزه کاشی یا موزه بزرگ کاراتای» (Great Karatay Medrese or Tile Museum) در مدرسه کاراتای تبدیل شده است. این مجموعه یکی از موزه های کشور ترکیه است که با هدف به نمایش گذاشتن هنر و اقتدار سلجوقیان و به منظور حفاظت از این کاشی ها، بر پا شد. علاوه بر این، در طی حفاری هایی که در منطقه بی شهیر قونیه انجام شد، مجموعه ای از کاشی های هشت ضلعی زیر خاکی کشف شد که اکنون در اینجا در معرض نمایش قرار دارد. با این که این کاشی ها متعلق به زمان های بسیار دور است، شمار قابل توجهی از کاشی کاری ها و همچنین سالن اصلی همچنان سالم باقی مانده است. با توجه به اینکه این مجموعه ظریف توسط امیر جلال الدین کاراتای، یکی از بزرگ ترین دولت مردان و ژنرال های امپراطوری سلجوقی ترک به ارمغان آورده شده است، نام موزه، کاراتای نام گرفته است. پیکر این وزیر با کفایت نیز در یکی از اتاق های سالن به خاک سپرده شد است.

موزه های ترکیه، موزه مدرسه کاراتای

این مکان از سال 1955 به عنوان موزه عمل می کند و یکی از اماکن دیدنی و جاذبه های توریستی قونیه محسوب می شود. ظروف چینی سرای قباد آباد، چینی‌های دیواری دوران سلجوقیان و امیری‌ها، چینی های دیواری دوران عثمانی و آثار هنری سنگی و چوبی منبت کاری شده در اینجا دیده می شود. مجموعه موزه کاراتای به ویژه در دهه 1970 غنی شد و تصویری عالی از اقتدار و عظمت سلجوقیان را در معرض دید قرار داد.

موزه بزرگ کاراتای یا موزه کاشی در قونیه

ساعت کار و آدرس موزه مدرسه کاراتای قونیه

تورهای گردشگری قونیه و علاقه مندان می توانند هر روز بجز روزهای دوشنبه، از ساعت 9:00 تا 17:00 (5 عصر) از موزه دیدن کنند. این مجموعه در محله فرهانیه، در شمال تپه علاء الدین در نزدیکی مدرسه اینچه مناره واقع شد است.

Address: Ferhuniye Mahallesi, 42040 Selçuklu/Konya, Turkey.

موزه بزرگ کاراتای در قونیه یا موزه کاشی

بناهای تاریخی اطراف موزه کاشی قونیه

پس از بازدید از موزه مدرسه کاراتای یا همان موزه کاشی، می توانید از دیگر اماکن تاریخی قونیه که در اطراف این موزه قرار دارند نیز دیدن فرمایید: مسجد علاء الدین، مدرسه اینچه مناره، مدرسه Sirçali و مجموعه مسجد جامع صاحب عطا نمونه هایی از این جاذبه هستند که اغلب نیز مورد بازدید تورهای قونیه قرار می گیرند.

موزه های ترکیه، موزه مدرسه کاراتای یا موزه کاشی

امتیاز 4.90از 5 (10 رای)

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 14:40:00 1399/2/20

چه جالب فکر نمی‌کردم همچین موزه ای وجود داشته باشه موزه کاشی شاید بیشتر مورد توجه معماران و افرادی که دستی تو این حوضه کاری دارن قرار بگیره به نظرم واسه ایده گرفتن از طرح های این کاشی ها میشه استفاده و ازشون تولید کرد حتما بازار خوبی خواهد داشت اما خب دیدن موزه واسه تمام مردم حتما جالب خواهد بود

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.