مسجد جامع و حوزه صاحب عطا در شهر قونیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
مسجد جامع و حوزه صاحب عطا در شهر قونیه

یکی دیگر از گنجینه های پنهان قرن سیزدهم امپراطوری سلجوقی در شهر قونیه «مسجد جامع و حوزه صاحب عطا» (Sahip-i Ata Mosque Complex) است. این بنا بین سال های 1259 تا 1283 زمانی که دوران تهاجم مغول ها به اتمام رسید، به دستور صاحب عطای دولت سلجوقی، فخرالدین علی ساخته شد و از نمونه های منحصر به فرد معماری مسجد سلجوقی با حکاکی سنگی، مخصوصا در دروازه ورودی است. مسجد جامع و حوزه صاحب عطا مجموعه ای کامل از یک مسجد، مقبره، خانه درویشی و حمام ترکی است.

اماکن تاریخی قونیه، مسجد و حوزه صاحب عطا

معماری مسجد جامع و حوزه صاحب عطا در قونیه

معمار این مجموعه کلوک بن عبدالله بود که معماری موزه مدرسه اینچه مناره را نیز انجام داده بود. مسجد جامع صاحب عطا دارای ساختار نامتقارن است اما این ساختار نامتقارن با مناره بزرگ و غیر معمول خود هماهنگ است. مناره آن بسیار جذاب و محراب داخل مسجد دارای کاشی کاری های نادر سلجوقی با رنگ سبز بوده که فضای روحانی و عرفانی را در محوطه داخلی ایجاد می کند. این مسجد در سال های 2006 تا 2007 به طور کامل بازسازی شد.

مساجد دوران سلجوقی در قونیه، مسجد و حوزه صاحب عطا

موزه صاحب عطا در شهر قونیه ترکیه

در پشت مسجد صاحب عطا، مدرسه ای زیبا به نام مدرسه الهیات وجود داشت که در سال های 2006 تا 2007 به عنوان موزه هنر سلجوقی مورد بازسازی قرار گرفت. موزه صاحب عطا موزه ای منحصر به فرد است که شامل قطعاتی از قسمت چوبی خانه، دستگیره های درب فلزی، پنجره های آلومینیومی و غیره می باشد. در یک طرف از ساختار اصلی مدرسه، مقبره های خالی صاحب عطا، دختر، پسر و نوه پسری اش قرار دارد (قبرهای اصلی در زیر زمین هستند). نوشته های خطی یا کتیبه های کورنانی باشکوه و زیبا بر روی دیوارها و آرک ها، یادآور خوبی از کیفیت هنر کاشی کاری های سلجوقی و معماران آن دوره هستند .این مجتمع همچنین دارای یک حوض یا سالن درویش و حمام است که مورد بازسازی قرار گرفت.

مساجد ترکیه، مسجد جامع و حوزه صاحب عطا در شهر قونیه

آدرس مسجد جامع و حوزه صاحب عطا در قونیه

این مجموعه را می توانید در محله صاحب عطا و خیابان صاحب عطا پیدا کنید. بازدید از آن از ساعت 9 تا 17 اماکن پذیر است.

Address: Sahipata Mahallesi, Sahibi Ata Caddesi, No:2, Meram, Turkey.

در مسیر منتهی به مسجد، با جاذبه تاریخی دیگری از قونیه مواجه خواهید شد که قدمت آن به سال 1242 بر می گردد، این جاذبه تاریخی مدرسه ای به نام سیرچالی است؛ در غرب مسجد نیز موزه باستان شناسی قونیه وجود دارد که می توانید از آن نیز دیدن فرمایید.

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 00:39:25 1399/2/21

با این که ترکیه و اکثر شهرهای مثل همین قونیه مساجد تاریخی زیادی دارن که اکثرا هم به جا مانده از دوره عثمانی هستن اما هر کدام یه نوع جذابیت دارن و سبک و تزیینات خاص خودشونو دارن که باعث میشه آدم وسوسه بشه همه رو ببینه به نظر من این مسجد با تموم مساجدی که قبلاً معرفی شده بود خیلی فرق داره

ثبت نظر جدید