مسجد جاجی وزیر زاده قونیه با هفت گنبد کوچک

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 17 آذر 1399 2
مسجد جاجی وزیر زاده قونیه با هفت گنبد کوچک

مجتمع و «مسجد حاجی وزیر زاده» (Veyisza Haji Mosque) در قلب شهر قونیه و در منطقه آناتولی ترکیه ساخته شده است و یکی از مراکز مذهبی زیبای این شهر است. ساخت و ساز این مسجد مهم، توسط بزرگ حاجی وزیر زاده در سال 1988 آغاز گردید. ظرفیت مسجد 10000 نفر است و از بخش های مختلفی شامل دفتر نشریه، مهمانخانه و دفتر مجتهد تشکیل شده است.

مساجد زیادی در قونیه وجود دارد که جنبه تاریخی داشته و به عنوان اماکن دیدنی و مذهبی مورد بازدید علاقه مندان، مسافران و گردشگران قرار می گیرد (مثل مسجد اشرف اوغلو و مسجد جامع سلیمیه) اما مسجد حاجی وزیر زاده شباهت زیادی به مسجد و مجتمع مذهبی فاتح در شهر استانبول دارد. تفاوت مسجد حاجی وزیر زاده با دیگر مساجد قونیه این است که علاوه بر اینکه یک مکان مذهبی برای نماز، دعا و نیایش می باشد، مغازه ها و سالن هایی در زیر مسجد بنا شده است و به عنوان مجتمع مذهبی نیز محسوب می گردد.

 

مساجد زیبا، مسجد حاجی وزیر زاده در ترکیه

 

ساختار و معماری مسجد حاجی وزیر زاده قونیه

  • مسجد حاجی وزیر زاده دارای سه طبقه است، طبقه های دوم و سوم به برگزاری نماز اختصاص داده شده است؛ با این حال، در روزهای جمعه، در طبقه اول نیز نماز برگزار می گردد.
  • دو مناره با سه بالکن دارد. ارتفاع مناره ها 78 متر است و جزء بلندترین مناره های منطقه به شمار می رود.
  • محوطه دعا با یک گنبد بزرگ مسقف شده است.
  • هفت گنبد کوچک بر روی نارتکس وجود دارد.
  • محراب از سنگ مرمر آبی و منبر از سنگ مرمر سفید ساخته شده است.
  • معماری مسجد حاجی وزیر زاده شبیه به سبک معماری کلاسیک عثمانی و به طور کلی به گونه ای است که ارتباط نزدیکی با ساختار اجتماعی و فرهنگی مردم داشته باشد.
  • در زیر مسجد، مغازه ها و سالن هایی وجود دارد.

 

مساجد ترکیه، مساجد زیبا، مسجد حاجی وزیر زاده در قونیه

مساجد ترکیه، مساجد زیبا، مسجد حاجی وزیر زاده در قونیه

 

آدرس مسجد حاجی وزیر زاده قونیه

Address: Devri Cedid Mh., 42040 Selçuklu/Konya.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 20:40:21 1399/9/16

خیلی دوست دارم این مساجد ترکیه با این مدل گنبدها را از نزدیک ببینم مخصوصا فضای داخلی اونا فکر میکنم از داخل نمای گنبدها با گودی هایی که ایجاد کردن خیلی دیدنی باشه چون برای ما تازگی داره جالبتره با این که از تاریخ خوشم نمیاد ولی این بناها از نظر معماری برام جذابن

Ava
در تاریخ: 14:35:58 1399/2/20

این مسجد به نظر من سبک معماری خیلی جالب و متفاوتی داره با این مناره های بلند از فاصله های دور هم به چشم میخوره و زیبایی خاصی به شهر داده به وجود آمدن بازارچه در کنار مسجد باعث شده که بازدید از مسجد و اطراف هم بیشتر بشه و یه جورایی یه تیر و دو نشان محسوب میشه گنبدهای زیادی هم تو این بنا ساخته شده زیباییشو دو چندان کرده

ثبت نظر جدید