موزه خانه آتاتورک در شهر قونیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 بهمن 1399 1
موزه خانه آتاتورک در شهر قونیه

موزه های زیادی در قونیه وجود دارد که هر کدام بیانگر تاریخ کهن این سرزمین و فرهنگ و سرگذشت آن و مردمان این دیار است. یکی از این موزه ها مربوط به رهبر محبوب ترکیه یعنی مصطفی کمال آتاتورک است. «موزه خانه آتاتورک شهر قونیه» ساختمان تاریخی دو طبقه ای است که در سال 1912 در خیابان آتاتورک قونیه ساخته شد؛ البته علاوه بر قونیه، موزه آتاتورک آلانیا نیز یکی دیگر از موزه هایی است که به این شخصیت مشهور ترکیه اختصاص دارد.

 موزه آتاتورک قونیه در واقع خانه ای است که از گل، قلوه سنگ، سنگ آهک و آجر بنا شده است. خانه ای که هم اکنون به عنوان موزه آتاتورک مورد بازدید عموم قرار دارد، در سال 1923 به نام خزانه داری ثبت شد. به عنوان بیان تشکر مردم قونیه از آتاتورک، در سال 1927 خانه توسط شهرداری قونیه از خزانه داری خریداری شد، اما در سال 1940 خانه دوباره به عمارت فرمانداری تبدیل شد و تا سال 1963 به همین صورت ماند تا اینکه در سال 1963 این ساختمان به وزارت آموزش و پرورش ملی منتقل شد و یک سال پس از آن در تاریخ 17 دسامبر سال 1964 به نام "خانه آتاتورک - موزه فرهنگ " افتتاح گردید.

خانه موزه آتاتورک در شهر قونیه

ویژگی های موزه خانه آتاتورک قونیه

موزه خانه آتاترک در قونیه توسط اداره کل آثار باستانی و موزه های وزارت فرهنگ و گردشگری، بر اساس تقاضای کمیته تعلیم و تربیت در سالگرد 100 سالگی تولد آتاتورک بازگشایی و نمایشگاه و ترتیب آن از نو بازسازی شد و در 17 آوریل 1982 به عنوان "موزه آتاتورک برای عموم بازگشایی شد. در این موزه سعی شده است نقش قونیه و مردم این شهر در جنگ استقلال با اسناد و عکس ها بیان شود. اسناد، عکس ها و روزنامه هایی بر روی پنل یا تابلوها نصب شده است که نشان دهنده بازید آتاتورک از قونیه است. بازدیدهای آتاتورک از شهر و نوشته ها یا نُت برداری های روزانه او به نمایش گذاشته است. برخی از لباس های آتاتورک و لوازمی که در آن خانه از آن ها استفاده می کرد، در ویترین موزه دیده می شود.

ساعات بازدید و آدرس موزه آتاتورک قونیه

ساعت بازدید 8 تا 17 می باشد و ورود به این مجموعه رایگان است.

Address: Abdülaziz Mah. Zafer Cad. Meram Merkez, Meram, Konya, Türkiye.

امتیاز 4.75از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 00:14:36 1399/2/20

موزه ی جالبی به نظر میاد فکر میکنم بیشتر از هر چیزی معماری و ساخت بنا جالب توجه باشه البته در کل ارزش بازدید داره اما خب من خودم به شخصه رفتن به اینجا رو تو اولویت قرار نمیدم و شاید بعد از گشت کامل تو شهر قونیه در صورتی که وقت بیارم به اینجا اختصاص میدم چون به جز ساخت بنا چیز دیگه به نظرم جالب نیومد

ثبت نظر جدید