کتابخانه یوسف آغا کتابخانه ای کلاسیک در قونیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 تیر 1399 1
 کتابخانه یوسف آغا کتابخانه ای کلاسیک در قونیه

علاوه بر مرکز علوم قونیه که شامل کتابخانه مجهز و بزرگی است، کتابخانه دیگری نیز در این شهر فرهنگی وجود دارد که بسیار قدیمی است. این مجموعه «کتابخانه یوسف آغا» (YUSUFAĞA LIBRARY) نام دارد که در 17 ژانویه 1795 توسط کدخدا یوسف آغا (Kethuda Yusuf Ağa) ساخته شد و امروزه یکی از اماکن دیدنی و تاریخی قونیه است. پس از سال 1927، کتابخانه یوسف آغا با کتابخانه موزه مولانا ادغام شد. در این مجموعه می توان برخی نسخه های قدیمی خطی را پیدا کرد؛ همچنین، آثار محققانی که از سراسر دنیا به شهر قونیه آمده بودند در اینجا گردآوری شده است.

اماکن تاریخی قونیه، کتابخانه یوسف آغا

ویژگی های کتابخانه یوسف آقا قونیه

  • کتابخانه یوسف آقا ساختمانی یک طبقه با متراژ کتابخانه 110 متر مربع است و سقف آن مانند بسیاری از بناهای تاریخی قونیه، گنبدی شکل است. یک لوستر بزرگ از بخش مرکزی گنبد آویخته شده است.
  • 22 پنجره بزرگ در این مجموعه وجود دارد؛ پنجره ها مشبک و به سبک قدیمی هستند.
  • در گذشته مراجعه کنندگان بر روی حصیری که در کف کتابخانه پهن شده بود می نشستند، اما در سال 1922 یک میز بزرگ در کتابخانه قرار داده شد و سبک قدیمی از میان برداشته شد. در سال 1949 امکانات مدرن در اینجا رایج شد.
  • کتابخانه یوسف آغا در مجموع 11،816 جلد کتاب دارد که شامل 3،175 نسخه دست نویس و 8،631 نسخه چاپ شده است. تمام نسخه های خطی کتابخانه به رسانه های دیجیتال منتقل شده است.

اماکن فرهنگی و تاریخی قونیه، کتابخانه یوسف آغا در شهر قونیه

ساعت بازدید و آدرس کتابخانه یوسف آغا در قونیه

علاقه مندان می توانند همه روزه در ساعات 8:30 تا 17:30 به صورت رایگان از این کتابخانه کلاسیک که در محله عزیزیه شهر قونیه واقع شده است دیدن فرمایند. نزدیک ترین بنای تاریخی به کتابخانه یوسف آغا، مسجد سلیمیه است؛ در واقع کتابخانه در غرب مسجد سلیمیه واقع شده است و دروازه اصلی کتابخانه به این مسجد باز می شود.

Address: Aziziye Mahallesi, Selimiye Cami No:3, 42030 Karatay/Konya.

امتیاز 4.89از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:59:49 1399/2/19

چقدر جالبه این کتابها خیلی ارزشمند هستن شاید فقط بشه نگاهشون کرد چون ما که نمیتونیم بخونیمشون اما دیدن و لمس صفحات هم حس خوبی داره . خیلی خوبه که قونیه جاذبه های گردشگری متنوعی داره از طبیعت و موزه و آثار باستانی گرفته تا کتابخانه اینجوری میتونه جوابگوی تمام سلیقه ها باشه و جذب گرشگر بیشتری هم داشته باشه

ثبت نظر جدید