موزه ارغلی شهر قونیه و عجیب ترین آثار تاریخی جهان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 24 تیر 1399 1
 موزه ارغلی شهر قونیه و عجیب ترین آثار تاریخی جهان

«موزه اِرغلی» (Ereğli Museum) یکی دیگر از موزه های معروف ترکیه است که در سال 1968 در شهر قونیه تأسیس شد. در این مجموعه 8096 دارایی فرهنگی در معرض نمایش قرا داده شده است و در سال نزدیک به 10900 نفر از آن بازدید می کنند. در این مرکز فرهنگی یک نمایشگاه محصور بزرگ وجود دارد، که در محوطه سالن ساخته شده است؛ این موزه ترکیبی از تمدن های 7000 سال قبل از میلاد مسیح تا دوره نو سنگی را بدون وقفه و به طور متوالی نمایش می دهد. دارایی های فرهنگی که در شهر باستانی Herakleia و اطراف آن یافت شده است، در اینجا در معرض دید عموم قرار داده شده است.

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

مصنوعات موجود در موزه ارغلی قونیه

مصنوعات زیادی در موزه ارغلی وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن ها اشاره می شود. دستبند، مجسمه، کوزه های آب، ابزارهای حفاری، گلدان های سفالی پخته شده، قاب های طلایی، گلدان های شیشه ای متعلق به دوره سلجوقیان، صورتک هایی از حیوانات و انسان که به عصر برنز اولیه تعلق دارد، استوانه ها و مهر و موم هایی متعلق به دوره هیتیتی ها و کریستوگرام طلایی (golden christograms) که نمادی از مسیحیت است. مصنوعات معماری متعلق رمی ها، گلدان های لعابی متعلق به دوره سلجوقی و کرامان اغلو (Karamanoğlu)، قرآن های دست نوشته با طلا، تفنگ، فرش های دست بافت و گلیم از جمله دارایی های فرهنگی این مجموعه هستند.

موزه های ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

عجیب ترین آثار تاریخی جهان در موزه ارغلی

علاوه بر موارد مذکور، بنای یادبود İvriz Rock متعلق به اواخر دوره هیتی، تابوت‌های چوبی با روکش طلا که به بخشی از دوره هلنیستیک مربوط است و در تپه گوز تپه (Göztepe Tumulus) یافت شده است و همچنین سکه های طلایی مربوط به Ephesus، از جمله شگفت انگیزترین و جالب توجه ترین آثار تاریخی جهان هستند که در موزه ارغلی می توان دید.

در موزه هرمیتاژ و موزه لوور پاریس نیز مجموعه های تاریخی بی نظیری وجود دارد.

موزه های معروف ترکیه، موزه ارغلی در شهر قونیه

ساعات بازدید و آدرس موزه ارغلی قونیه

بازدید از این مجموعه که در محلۀ بویاسی علی شهر قونیه و بلوار آتاتورک قرار دارد، در تمام روزهای هفته بجز دوشنبه‌ها از ساعت 8:00 تا 17:00 امکان پذیر است.

Address: Boyacı Ali Mahallesi, Atatürk Blv No:16, 42310 Ereğli/Konya, Turkey.

امتیاز 4.80از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 17:56:30 1399/2/19

من اگه برم قونیه حتما یکی از برنامه هام این موزه خواهد بود و حاضرم ساعتها براش وقت بزارم دیدن آثار قدیمی مخصوصا با قدمتهای بالا خیلی برام خاص و با ارزش هست شاید بهترین اثری که تو این موزه هست واسه من قرآن دست نوشته با طلا باشه حتما خیلی دیدنی هستش کاش حداقل یه عکس ازش تو مقاله می بود

ثبت نظر جدید