آسترا آرچائیک شهری باستانی در قونیه

آسترا آرچائیک شهری باستانی در قونیه

آسترا آرچائیک (Astra archaic city) واقع در تپه تماشا لیک (Temaşalık Hill) در منطقه هادیم قونیه قرار دارد. این شهر باستانی در بخش شمالی کوه های توروس، در منطقه ایسارا (Isaura region) واقع شده است و با شهرهای مهم دیگر مانند ناحیه ایسارا (یعنی ایسارا و آستانادا) تشکیل یک مثلث را می دهد. کتیبه ای که مربوط به کمک مالی یک مرد ثروتمند از ایسارا بود، رابطه این شهر باستانی با ایسارا را ثابت کرده است. از دو سکه Antiocheia متعلق به دوره رومی که از اینجا کشف شد نیز اینطور بر می آید که این محل با Pisidiae Antiocheia  روابط تجاری داشته است.

کشف شهر باستانی آسترا آرچائیک

آسترا آرچائیک در سال 1885 توسط Sterret کشف شد. Sterret فقط روی کتیبه کار می کرد و طیّ کارهایی که انجام داد 7 کتیبه کشف شد. از این کتیبه ها نتیجه گرفته شد که نام شهر، آسترا بوده است. پس از آن، در سال 1966 خانم Hereward دو کتیبه و Mitford  شانزده کتیبه دیگر کشف کردند. در سال 1992در شهر آسترا جایی که در آن بجز خواندن چند کتیبه، هیچ مطالعات علمی دیگری صورت نگرفته بود، عملیات حفاری و تمییز کردن توسط کمیسیونی با مدیریت عثمان ارمیشلر (Osman Ermişler) آغاز شد او عضو دانشگاه نیویورک در دانشگاه نیویورک در دانشگاه نیوکاسل در نیویورک بود. این عملیات تا سال های 1993 و 1994 ادامه یافت. در طیّ کارهایی که انجام شد، طرح کلی شهر و بخشی از ساختار آن مانند کلیسا و سالن اجتماعات مشخص شد. کوره یا تنور سرامیکی که در این شهر باستانی کشف شد، نشان می دهد که سرامیک های این شهر در دوره رومی تولید شده است.

موقعیت شهر باستانی آسترا آرچائیک

این جاذبه توریستی را می توانید در منطقه هایدم، ناحیه بولات، در امتداد شرقی – غربی در تپه تماشالیک پیدا کنید. ارتفاع تپه از سطح دریا 1760 متر است. در دامنه شرقی، غربی و شمالی تپه، این شهر تاریخی توسط دیوارهایی که با قلوه سنگ ساخته شده، احاطه شده است. دو گورستان در اینجا وجود دارد که یکی در شرق و دیگری در غرب تپه است.

علاوه بر چاتال هویوک، این شهر باستانی نیز یکی دیگر از جاذبه های توریستی قونیه است. اگر به شهرهای سنگی باستانی نیز علاقه مند هستید می توانید به واردزیا که در سفر به گرجستان به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرجستان مورد بازدید قرار می گیرد نیز سری بزنید. ماچوپیچو نیز یکی دیگر از مکان های باستانی جالب است.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)
افزودن نظر جدید