دریاچه دهانه آتشفشان مکه قونیه در آتشفشانی به قدمت چهار میلیون سال

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 17 آذر 1399 3
دریاچه دهانه آتشفشان مکه قونیه در آتشفشانی به قدمت چهار میلیون سال

در استان کاراپینار (Karapınar) شهر قونیه، منطقه ای آتشفشانی به همین نام، یعنی کاراپینار وجود دارد. میدان آتشفشانی بازالتی کاراپینار از 5 مخروط خاکستر، دو میدان گدازه و چندیدن دهانه انفجاری و مِآر تشکیل شده است. کوه مکه (Meke mountain)  با ارتفاع 300 متر (ft980) یکی از بزرگ ترین مخروط‌های خاکستر در ناحیه آناتولی مرکزی و یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه منطقه محسوب می شود. کوه مکه توسط دریاچه ای به نام دریاچه مکه (Meke Gölü Meke or Crater Lake) احاطه شده است.

برخلاف دریاچه وان، دریاچه مکه یک دریاچه دهانه آتشفشانی است، یعنی در داخل دهانه مخروط یک آتشفشان شکل گرفته است. در مرکز دهانه آتشفشان مکه که حدود 4 میلیون سال پیش فوران کرده بود، آتشفشان دیگری هم دیده می شود که چندین سال پس از شکل گیری مخروط اصلی فوران کرد. از میان حوضه‌های آبگیر دیگری که بر اثر فعالیت‌های زمین‌شناختی حاصل شده اند، می توان به دریاچه لاک پشت تفلیس اشاره کرد که از جاهای دیدنی تفلیس به شمار می‌رود.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

ویژگی های آب دریاچه دهانه آتشفشان مکه و کاهش سطح آب

دریاچه مکه اکنون شامل دو دریاچه با جزایر متنوع است. دریاچه ای که درون مخروط آتشفشان شکل گرفته، عمیق است و حاوی آب شور می باشد. به طور کلیغلظت دی اکسید کربن و نمک در آب این دریاچه ها بالا است؛ رنگ آب نیز قرمز است که دلیل آن احتمال وجود میکروارگانیسم هایی است که قادرند در چنین آب هایی زندگی کنند. در سال 2009 یک دانشمند از دانشگاه سلجوق (Selçuk University) قونیه اعلام کرد که دریاچه تقریباً خشک شده است و دلیل این امر را استخراج بی رویه آب جهت آبیای و کشاورزی بیان کرد. فصل خشکسالی در سال 2014 نیز سبب کاهش سطح آب زیرزمینی و خشکی بیش تر دریاچه گردید.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

کوه مکه و دریاچه آن یک منطقه حفاظت شده

در ابتدا در سال 1989 دریاچه دهانه آتشفشان مکه به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1998 به عنوان یک اثر طبیعی ثبت شد. در 21 ماه ژوئن 2005 نیز عنوان شد که دریاچه و مناطق اطراف آن برای غازهای وحشی دارای اهمیت بین المللی است.

دریاچه دهانه آتشفشان مکه در شهر قونیه ترکیه

آدرس

اگر به گشت و گذار در طبیعت علاقه مند هستید، در سفر به قونیه از این جاذبه طبیعی دیدن کنید. برخی از تورها ممکن است بازدید از این جاذبه توریستی را در برنامه های بازدید خود قرار داده باشند؛ اگر خارج از تور قونیه و به صورت شخصی به این شهر مسافرت کردید و در صدد بازدید از این جاذبه طبیعی بودید می توانید آن را در محله اولوس پیدا کنید؛ بازدید از آن رایگان است.

Address: Ulus Mahallesi, 42400 Karapınar/Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 20:31:50 1399/9/16

اسم این دریاچه مکه را زیاد شنیدم هر کی رفته این دریاچه را از نزدیک از طبیعت و زیبایی منطقه خیلی تعریف کرده من خیلی به این جاذبه های طبیعی علاقه دارم کشف زیبایی های طبیعت واقعا حس خوبی بهم میده و دوست دارم از نزدیک تمام طبیعت های بکر دنیا را ببینم این دریاچه هم جز برنامه هامه

Ava
در تاریخ: 18:08:10 1399/2/16

عجب جاییه واقعا قدمت چهار میلیون سال تو ذهن من جا نمیگیره مگه میشه بعد از این همه سال همون طوری زیبا و خواستنی مونده باشه واقعا خیلی حیف میشه اگه خشک و نابود بشه به نظر من اگه مسیر بالا رفتن از کوه خیلی سخت نباشه دیدن این دریاچه از نزدیک بی نظیره تا حالا چیزی در موردش نشنیده بودم خیلی برام جالب بود

مهراد حقانی
در تاریخ: 21:15:42 1399/1/25

این مناطق آتشفشانی یکی از بزرگ ترین مخروط‌های خاکستر در ناحیه آناتولی مرکزی و یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه منطقه به حساب می آیند ،البته به دلیل خطرات ناشی از احتمال فوران آن و البته برای زیست غاز های وحشی از این مناطق به شدت محافظت میشود.البته در گذشته این کوه ها دارای آب بوده است که به دلیل استفاده زیاد در کشاورزی و ....آب این منطقه خشک شده است و قسمت جذاب آن قسمت قرمز رنگ این منطقه می باشد.

ثبت نظر جدید