آبشار یرکوپرو آبشاری با آب کربناته در قونیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 بهمن 1399 3
آبشار یرکوپرو آبشاری با آب کربناته در قونیه

«آبشار یرکوپرو» (Yerkopru Waterfall) در منطقه مدیترانه ترکیه، در مرز استان مرسین و در شهر مات قونیه شکل گرفته است. این آبشار توسط یک دره باریک و به دلیل گسل خوردگی و  شکستن سنگ‌های کربناته یا آهکی شکل گرفته و یک چشمه با آب به شدت کربناته در آن به وجود آمده است. تمامی این فرآیندها طی حدود 110 میلیون سال شکل گرفته و حرکت آب در طول سالیان دراز سبب به وجود آمدن صحنه های زیبایی شده است. در این آبشار، آب از ارتفاع 30 متری به داخل دریاچه ای فیروزه ای رنگ به عمق 15 متر سقوط می کند. اینجا یک جاذبه بزرگ توریستی برای گردشگران داخلی و خارجی و همچنین عکاسان، مخصوصاً در طول تابستان است. شما می توانید خالق عکس های زیبایی از این منطقه باشید! معمولاً در مناطق طبیعی مرتفع مثل کوه ها یا آبشارها، جهت سهولت بازدید کنندگان مسیرهای پیاده روی ایجاد می شود. همانند مسیرهای پیاده روی که در کوه های قفقاز ایجاد شده، در اینجا نیز مسیرهای پیاده روی خوبی ایجاد شده است و در امتداد این مسیرها نیمکت‌هایی تعبیه شده است؛ زیبایی بکر، این مکان را یکی از جاهای دیدنی قونیه تبدیل کرده است.

آبشار یرکوپر در قونیه

غار آبشار یرکوپرو در قونیه

در اینجا یک غار نیز وجود دارد؛ هنگامی که از آبشار به سمت غار نگاه می کنید، رنگ سبز و آبی دریاچه و سقوط آب به طرف پایین حالت شگفت انگیزی را تداعی می کند. در داخل غار، استالاگتیت و استالاگمیت‌های زیبایی در طی قرن ها تشکیل شده که بر جذابیت غار افزوده است. شما می توانید برای دیدن غار، با خودتان تجهیزات غواصی همراه داشته باشید. از سد Gezende نیز جریان آبی به آب موجود در چشمه غار می پیوندد. یرکوپرو در سال 2001 توسط اداره کل حفاظت از طبیعت و پارک‌های ملی ترکیه به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی این کشور معرفی و تعیین شد. این آبشار و غار آن به لحاظ شکل گیری در سنگ های آهکی مشابه  آبشار و غار باتارا در بیروت است. چنین سنگ هایی با ترکیب کربنات کلسیم، در ساخت بناهای معروفی همچون کلیسای سکره کور پاریس و فواره تروی رم استفاده شده است.

آبشار یرکوپر در قونیه

آدرس آبشار یرکوپر در قونیه

اگر می خواهید بدانید این جاذبه طبیعی قونیه کجاست از آدرس زیر استفاده کنید.

5 کیلومتر پس از Mut - Gulnar – Ermenek دسترسی به این جاذبه طبیعی حاصل می شود. ورود گردشگران به منطقه از ساعت 12 ظهر تا 12 شب ممکن است و مدت زمانی که در این منطقه سپری می کنند، به طور میانگین حدود 2 ساعت تخمین زده شده است. در اکثر تور های قونیه بازدید شهری هم وجود دارد که با خرید این تور، سفری آسوده و خاطره انگیز را تجربه کنید.

آبشار یرکوپر در قونیه با آب کربناته

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 20:19:14 1399/9/15

طبیعت زیبا و صدای شرشر آب خیلی جذاب و دوست داشتنیه ولی اینجا با وجود امکاناتش یه صفای دیگه ای داره مثلا همین مسیری که ایجاد کردن به نظر من خیلی عبور از سنگ ها را راحتتر میکنه و البته اون فضایی که برای تماشای آبشار ایجاد کردن دید خیلی زیبایی میشه از اونجا به ابشار داشت مخصوصا برای عکاسی و سلفی گرفتن عالیه ????

Ava
در تاریخ: 01:07:46 1399/2/16

خیلی قشنگه این طبیعت ها خیلی حس خوبی به آدم میدن مخصوصا اگه مثل اینجا بکر و دست و نخورده باشد صدای آب و آبشار بهترین آرامش رو به روح و جسم انسان انتقال میده با سرسبزی محیط اطراف این زیبایی دو چندان شدن و حتما روز خوب و پر انرژی میشه اینجا گذراند آبشار هر جای دنیا که باشه دوست داشتنیه

فریده پورخدادادوند
در تاریخ: 23:32:41 1399/1/24

داستان این آبشار یکم متفاوت تر ازآبشار های دیگه اسدو برام عجیبه که این آبشار توسط یک دره باریک و به دلیل گسل خوردگی و شکستن سنگ‌های کربناته یا آهکی شکل گرفته و یک چشمه با آب به شدت کربناته در آن به وجود آمده است واقعا برای گردش و تفریح جای مناسب و در کنار آبشار بسیار خنک می باشد .البته در کنارش یه غار هم وجود داره که به جذابیت این محل اضافه میکنه.یه کلبه چوبی هم روی صخره ها هست که فکر کنم رستوران باشه .کلا جذابه

ثبت نظر جدید