مقبره آتشباز ولی، مقبره آشپز و خدمتکار وفادار مولانا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 20 بهمن 1399 1
مقبره آتشباز ولی، مقبره آشپز و خدمتکار وفادار مولانا

در جاده قدیمی مرام، یکی از اماکن دیدنی قونیه به نام مقبره آتشباز ولی (ATEŞ BAŞ VELİ MAUSOLEUM ) وجود دارد. این مقبره به مولوی آتش باز یوسف (Mevlevi Ateş Baz Yusuf ) تعلق دارد که در سال 1285 درگذشت. گفته شده که این شخص آشپز و یکی از خدمتکاران وفادار مولانا بوده است؛ علاوه بر این، در فرقه صوفی نیز شخصیتی مهم محسوب می شد. مولوی آتش باز یوسف اولین و تنها آشپزی است که مقبره ای به نامش ساخته شده است. اکثر گردشگران تور قونیه که برای مراسم مولانا به این شهر مراجعه می کنند از این مکان هم بازدید دارند.

مقبره آتشباز ولی در قونه ترکیه

اهمیت مقبره آتشباز ولی برای آشپزها

اهمیت مقبره آتش باز ولی برای آشپزها یک امر شناخته شده است؛ اهمیت این مکان به اندازه ای است که برای سرآشپزها و آشپزها به عنوان یک مکان مقدّس تبدیل شده است. آن ها با مراجعه به این مکان، قدری از نمک مقدس موجود در آنجا را بر می دارند زیرا این نمک را به عنوان عاملی جهت کامیابی و موفقیت خانواده خود می دانند.

مقاله پیشنهادی ما :  جاهای دیدنی قونیه

معماری مقبره آتش باز ولی در شهر قونیه ترکیه

 سبک ساخت و معماری مقبره ولی آتش باز مشابه آرامگاه های سلجوقی است. این مقبره ساختار هشت گوش دارد و از سنگ ساخته شده؛ گنبد مقبره نیز به صورت یک کلاه مخروطی است و با آجر بنا شده است. در این مقبره یک در وجود دارد، این در شما را به زیرزمینی منتقل می کند که در گذشته، در زیر آن دروازه ای از طاق سنگی ساخته شده بود.

مقبره آتشباز ولی در قونیه کشور ترکیه

رستوران های نزدیک به مقبره ولی آتشباز 

تورهای گردشگری اغلب پس از راهنمایی مسافران خود و بازدید از اماکن دیدنی، آن ها را به رستوران هایی که در مجاور این جاذبه های توریستی قرار دارند هدایت می کنند؛ به همین دلیل، در اینجا تعدادی از رستوران های منطقه مرام که نزدیک ترین رستوران ها به مقبره ولی آتش باز هستند معرفی شده است.

  • رستوران Cemo Etli Ekmek
  • رستوران Lezzan
  • رستوران Cigerci Fatih
  • رستوران و کافه Yesilcam Kultur & Sanat Cafe

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 15:28:15 1399/2/25

یعنی مولانا اینقد وضعش خوب بوده که آشپز و خدمتکار داشته فکر میکردم یه عارف همیشه در ریاضت بوده جالبه که واسه خدمتکارش هم مقبره درست کردن سادگی این مقبره ها بیشتر آدمو به خودش جذب می‌کنه من که خیلی دوست دارم از نزدیک این مقبره های قونیه رو ببینیم هم ساده هستن هم معماری ترکیه رو دارن

ثبت نظر جدید