قلعه آلانیا دژی در بر دریای مدیترانه

قلعه آلانیا دژی در بر دریای مدیترانه

هنگام بازدید از آلانیا و جاذبه های گردشگری آن، مشکل می توان بازدید از دژ زیبای این شهر، یعنی «قلعه آلانیا» را نادیده انگاشت. این قلعه از سازه های سلجوقیان است و در قرن سیزدهم و پس از فتح شهر آلانیا در سال 1220 علاءالدین کی قباد اول ساخته شد. امروزه می توان آن را در نمایی زیبا، بر روی پرتگاه یا دماغه ای در بر دریای مدیترانه دید. این جاذبه توریستی می تواند از اهداف بسیاری از مسافران، گردشگران و تورهای گردشگری آلانیا باشد که آفتاب گرم آن ها را خسته کرده است!

قلعه آلانیا

قسمت های مختلف قلعه آلانیا

این جاذبه تاریخی از سه بخش جداگانه تشکیل شده بود: بخشی که مخصوص سلطان و خانواده اش بود، بخشی برای ارتش و یک بخش نیز برای مردم عادی. این دژ در دوران عثمانی برای اهداف دفاعی مورد استفاده قرار گرفت و ویلا های خصوصی زیادی در قرن نوزدهم در دژ ساخته شده بودند. قدمت این دژ نسبت به قلعه اربونی و قلعه وان کمتر است. برخلاف این دژها و بسیاری از دژهای دیگر، قلعه دختر باکو که یکی از جاهای دیدنی باکو است، زمانی به عنوان یک عبادتگاه کاربری داشت.

قلعه آلانیا

ورودی موزه در بخش بالایی موزه است. Ehmedek بخش دیگری از این بنای تاریخی است که بعد از ورود به آنجا و پس از حدود 15 دقیقه، تابلوی آن را خواهید دید؛ در این قسمت بهترین ویو یا دیدگاه از ساحل Cleopatra را خواهید داشت. یک بخش بزرگ نیز هم اکنون به روی عموم باز شده است که می‌توان در آنجا پیاده روی کرد و مسیرهایی که در این سازه تاریخی جالب وجود دارد را پیمود و از زیبایی های آن لذت برد.

قلعه آلانیا

کاربری کنونی قلعه آلانیا

این بنای تاریخی امروز به عنوان یک موزه کاربرد دارد. ورودی موزه در بالای قصر قرار دارد و به استثنای بخش هایی از آن که آسیب دیده است، دیدگاه های عالی از دژ نیز وجود دارد. تقریبا 15 دقیقه پیاده روی لازم است تا شما از این بخش (بخش ورودی) به قسمت دیگری از دژ که در سمت غربی و همچنین بندر قدیمی که در سمت شرقی آن است برسید. برای افراد ناتوان و افرادی که نمی توانند به راحتی راه بروند، صندلی‌های چرخ‌دار وجود دارد تا برای رفتن به بخش های بالایی سازه با مشکلی مواجه نباشند.

قلعه آلانیا

بیشتر بخش های این جاذبه تاریخی - توریستی به روی عموم باز است و امکان بازدید وجود دارد، به طوری که شما بدون هیچ هزینه ای می توانید به راحتی جاده های تاریخی آن را نیز ببینید. رستوران های محلی خوب، مغازه های سوغات و صنایع دستی در مسیرهای پیاده روی قلعه آلانیا وجود دارد. دوربین خود را بر دارید و تصاویر پانورامای زیبایی از آلانیا تهیه کنید. پیاده روی در امتداد این دژ می تواند بسیار لذت بخش باشد.

قلعه آلانیا

ساعات بازدید، هزینه ورود و آدرس قلعه آلانیا

این جاذبه دیدنی هر روز از ساعت 9 صبح تا 19 (7 بعد ازظهر) به روی عموم باز است، اما آخرین زمان ممکن برای ورود ساعت 18:30 است. هزینه ورود به قلعه آلانیا 10 لیر ترکیه است؛ این هزینه شامل بازدید از بخش‌های داخلی سازه و همچنین Ehmedek است.

Address: Hisariçi Mahallesi, 07400 Alanya/Antalya, Turkey

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

زهرا در تاریخ: 10:35:17 1398-8-21

جای جالبی بود ملت فقط میرن ترکیه خرید و میرن لب دریا این جاهای تاریخی مثل قلعه آلانیا خیلی جالب بود ممنونم.

SAHAR در تاریخ: 10:42:44 1398-8-27

چقدر قدمت قلعه آلانیا زیاده!!! بعد از این همه سال هنوز جذاب و جالب به نظر می رسه. بخصوص اینکه در کنار دریای مدیترانه ساخته شده. چه حس و حال خوبی داره بری از مرتفع ترین قسمت قلعه آلانیا دریا رو تماشا کنی. سلاطین و خانواده شون که قلعه رو در اختیار داشتن چه کیفی می کردن اون روزا ...

افزودن نظر جدید