موزه آتاتورک آلانیا، موزه ای در خانه ای قدیمی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 17 دی 1399 1
موزه آتاتورک آلانیا، موزه ای در خانه ای قدیمی

«موزه آتاتورک آلانیا» Alanya Atatürk House Museum)) در محله شکر خانه قرار دارد. آتاتورک، رهبر استقلال ترکیه بود و موزه آتاتورک در واقع خانه ای است که او در سال 1935 میلادی، در زمان تعطیلات در آنجا به سر می برد. این خانه از ملک های قدیمی آلانیا به شمار می رود و مالک آن شخصی به نام توفیق آزاک اوغلو بود. تاریخ ساخت این خانه قدیمی مشخص نیست اما گفته می شود که سازنده اصلی آن مردی به نام بِیری یوستا (Beyri Usta) بوده است. خانه ای که توسط آقای ریفات آزاکوگولو به وزارت فرهنگ و توریسم اهدا شد، در تاریخ 30 آوریل 1987، به عنوان خانه و موزه آتاتورک بازسازی شد.

مشخصات موزه آتاتورک در آلانیا

این مجموعه که در 30 آوریل 1980 بازگشایی و افتتاح شد،  به صورت ذیل است.

    • این مجموعه یک موزه دو طبقه در خانه ای قدیمی است.
    • عکس هایی از جنگ کورتولوش و همچنین عکس‌هایی از نیمه اول جمهوریت، آثار شخصی آتاتورک، یک تلگراف از آتاتورک که برای مردم آلانیا نوشته شده بود و سایر اسناد تاریخی، در طبقه اول این موزه قرار دارد.
    • طبقه دوم با تمام ویژگی‌های اولیه خود حفظ شده و شامل اتاق کار، اتاق استراحت و اتاق خواب است.
    • در میان پانزده اثر شخصی آتاتورک که در موزه به نمایش گذاشته شده است، یک پیراهن و یقه، جوراب، یک جلیقه فلپ، یک جفت لباس خواب، یک کت و شلوار، جلیقه، برس کفش و مجموعه چنگال و چاقو دیده می شود.

افرادی که به بازدید از موزه‌ها علاقه مند هستند، می توانند از طریق تور آلانیا اقدام کنند یا اینکه در سفر شخصی خود و خارج از تور از این موزه و همچنین دیگر موزه های شهر آلانیا دیدن کنند. کشور ترکیه به دلیل تاریخ پر فراز و نشیب خود، موزه های زیادی دارد. برای رفتن به این کشور نیازی به تهیه روادید نیست، زیرا جزء کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است.

امتیاز 4.57از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 13:59:32 1399/10/16

این موزه برای مدت زمانی محل زندگی و تعطیلات آتاتورک کبیر بوده و این قضیه تأثیر زیادی در شهرت این مکان داشته . تغییراتی از اون زمان تا حال حاضر داشته ولی هنوز هم بزرگ و جا دار و جذاب هست . پیشنهادم اینه که به این خانه قدیمی سفری داشته باشید و لذتی بی نهایت ازش ببرید

ثبت نظر جدید