قلعه یا مسجد سلیمانیه، مسجدی با گنبد آجری در آلانیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 بهمن 1399 2
قلعه یا مسجد سلیمانیه، مسجدی با گنبد آجری در آلانیا

«قلعه یا مسجد سلیمانیه آلانیا» ( Süleymaniye Mosque ) نمونه ای از بناهای تاریخی قرن ۱۶ بوده و همانند بسیاری از بناهای توریستی – تاریخی ترکیه، تجلی معماری دوران عثمانی است. در قلعه یا مسجد سلیمانیه، کنده کاری هایی بر روی درها و پنجره ها دیده می شود که حکایت از هنرمندی مردمان آن زمان دارد. مسجد سلیمانیه که توسط علاءالدین کی قباد اول بنا شد، با گذر زمان دچار تخریب و فروپاشی شد و به همین دلیل، در نیمه اول قرن سیزده توسط Suleiman the Magnificent مورد بازسازی قرار گرفت.

گنبد این مسجد از آجر پوشیده شده است اما دیوارهای آن سنگی است؛ قطر گنبد 27/5 متر و ارتفاع آن 53 متر می باشد. یک مناره به گوشه شمال غربی حرم اضافه گردید و یک مخزن در گوشه شمال شرقی مسجد ساخته شد. در کنار مخزن، محلی سر پوشیده برای وضو گرفتن ایجاد شد.

مسجد سلیمانیه در آلانیا

معماری قلعه یا مسجد سلیمانیه

  • معماری این مسجد بر عهده «خواجه معمار سنان آغا» معمار بزرگ عثمانی بود.
  • سبک معماری مسجد مرکب از معماری بیزنانسی و اسلامی است.
  • با توجه به این که مسجد سلیمانیه دارای 4 مناره است، می توان نتیجه گرفت که این مسجد به امر شاهان ساخته شده است، زیرا مساجدی که در قدیم ساخته می شدند و 4 مناره داشتند، به دستور شاهان بنا می شدند.

ساختمان های مجاور مسجد سلیمانیه

در مجاور مسجد سلیمانیه ساخت هایی وجود دارد که به قرار زیر است:

  • مدرسه
  • حمام
  • کتابخانه
  • کاروانسرا
  • بیمارستان
  • آشپزخانه عمومی

در پشت این مسجد باغی وجود دارد که آرامگاه سلیمان یکم، همسر و دخترش در آنجا قرار دارد. علاوه بر این، آرامگاه سلیمان دوم و احمد دوم نیز در این باغ واقع شده است.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 12:38:36 1399/10/16

سلام و درود خدمت دوستان گلم و عزیزان سفر بانک . قلعه و مسجد از جمله مکانها و سازه هایی برای طرفداران تاریخ و فرهنگ است که از این نظر میتونن با خیال راحت به این قسمت از آلانیها سفر کنند. معماری خاصی دارد و متفاوت به نظر می رسه نسبت به دیگر مساجد و قلعه ها . این رو به قطع خدمتتون میگم که کمتر مسجد و قلعه ای شبیه اینی که در شهر آلانیا است پیدا خواهید کرد . سفر متفاوتی براتون آرزومندم

Ava
در تاریخ: 18:07:30 1399/2/27

مساجد ترکیه دیگه آمار بسیار بالایی به خودشون اختصاص دادن به نظر من هر کدوم به نحوی جذاب و دیدنی هستن چون متعلق به دوره های مختلف و با معماری های مختلفی هستن که شاید دیدن هر کدومشون با مناظر اطراف و بناهای مختلف بیشتر دیدنی هستن این مسجد هم با قدمت بالایی که داره فک میکنم ارزش دیدن داره

ثبت نظر جدید