بندر کشتی سازی سلجوقی آلانیا، نماد اولین تأثیر سلجوقیان بر دریای مدیترانه

بندر کشتی سازی سلجوقی آلانیا، نماد اولین تأثیر سلجوقیان بر دریای مدیترانه

در سال 1227 بندری به نام بندر سلجوقی در آلانیا ترکیه ساخته شد. یک کارخانه کشتیرانی نیز در زمان حکومت سلجوقیان در آلانیا ساخته شد که در نوع خود، ساختمانی منحصر به فرد است و به طرز شگفت انگیزی در جذب گردشگران و تورهای گردشگری آلانیا مؤثر بوده است. تا چند سال گذشته، بندر سلجوقی مکانی محبوب برای ملاقات افراد جهت سرو نوشیدنی های محلی بود؛ در حال حاضر نیز به این محدوده سر و سامان داده و آن را به یک نمایشگاه فوق العاده تبدیل کردند، این نمایشگاه به ناوبری دریایی در مدیترانه اختصاص داده شده است.

کشتی سازی در آلانیا

بندر کشتی سازی در سال 1227، پس از سفارش سلطان علاء الدین کِی قباد (sultan Alaeddin Keykubat ) ساخته شد. ساخت این کارگاه کشتی سازی نه تنها یک کار علمی بود، بلکه یادآور نمادین اولین تأثیری است که سلجوقیان بر دریای مدیترانه داشتند. در مجاورت کارخانه کشتیرانی، یک ساختمان دیگر احداث شد که در همان زمان به عنوان اسکله کاربرد داشت. وظیفه اصلی ساختمان این بود که ایمنی کارخانه کشتیرانی را در برابر هر گونه مخاطره دریایی تضمین کند.

کارخانه کشتیرانی برای ساخت و تعمیر کشتی ها هم در زمان سلجوقی و هم در دوره عثمانی ها مورد استفاده قرار گرفت؛ حتی در قرن بیستم این مکان همچنان توسط ماهی گیران محلی استفاده می شد.

بندر کشتی سازی در قونیه

این ساختمان از آجر ساخته شده است. کارخانه کشتیرانی شامل پنج اسکله انحصاری با گذرگاه های متصل بهم است. هر یک از این اتاق ها به دریا باز می شود و یک ایستگاه کشتی سازی جداگانه بود. کتیبه یادبود با نام سلطان که با گل رز تزئین شده، هنوز در ورودی حیاط دیده می شود. در مجاور حیاط، یک مسجد کوچک نیز وجود دارد.

امتیاز 0از 5 (0 رای)
افزودن نظر جدید