مسجد امیر بدر الدین یا آندیزلی در آلانیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 17 دی 1399 2
مسجد امیر بدر الدین یا آندیزلی در آلانیا

در شهر آلانیا ترکیه چند مسجد معروف وجود دارد که از اماکن دیدنی آلانیا محسوب می شوند. مسجد سلیمانیه و «مسجد امیر بدرالدین» (Amir Badreddin Mosque Alanya) نمونه ای از این مساجد هستند که قدمت زیادی نیز دارند. امروزه مسجد امیر بدر الدین، مسجد آندیزلی (Andızlı) نامیده می شود. آندیز نام یک سرو کوهی است؛ درختانی از این نوع، در پیرامون مسجد امیر بدر الدین روییده اند، به همین دلیل نیز نام دیگر مسجد را آندیزلی نهادند.

مسجد آندیزلی که در محله Tophane قرار دارد، توسط Yalılar Emiri Emir-ül Haç Zade Bedrüddin Ömer در زمان کِی خسرو اول در سال 1227 ساخته شد. همانند برخی از بناها و مسجدهای تاریخی که در شهرهای توریستی ترکیه وجود دارد، مسجد امیر بدر الدین در دوران سلجوقیان ساخته شده و معماری این مسجد نشان دهنده ویژگی های معماری خاص دوران سلجوقیان است.

بخش های مختلف مسجد امیر بدر الدین یا آندیزلی

مسجد امیر بدر الدین از بخش های مختلفی تشکیل شده است؛ بخش هایی که از گذشته تا به امروز باقی مانده است شامل موارد زیر است:

  • ورودی
  • بارگاه یا حیاط
  • سه کتیبه
  • بخشی از مناره های مسجد که باقی مانده است؛ جنس مناره ها از سنگ بنا بوده و در سمت چپ ورودی اصلی ساخته شده است.
  • در این مسجد کتیبه ای وجود دارد که نشان می دهد مسجد در سال 1725 بازسازی شده است.
  • نمونه ای زیبا از منبت کاری در میانه مسجد وجود دارد.
  • یک مخزن بزرگ آب انبار سلجوقی در زیر حیاط خلوت وجود دارد.
  • میراب این مسجد با ستون هایی به طول پنج متر محصور شده است و با آیه های قرآنی که به خطّ کوفی نوشته شده، تزئین شده است.
  • کف مسجد با سنگ مرمر پوشانده شده است.

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 13:26:56 1399/10/16

این مسجد بسیار فضای رنگارنگ و متنوعی داره و انگار نه انگار که فضایی مذهبی و معرفتی داره و مثل نگینی در شهر آلانیا میدرخشه . معماری بسیار جالبی داره و از تمام فضاها به خوبی استفاده کردن . با هر نیت و قصدی که به این مسجد برید ، ضرر نخواهید کرد و لذت خواهید برد . انتظار یک مکان تاریک و بی روح رو نداشته باشید چون کاملن سرزنده خواهید شد.

Ava
در تاریخ: 20:16:05 1399/2/29

وجود انواع مساجد با معماری و سبک های مختلف در ساخت که هر کدام متعلق به یک دوره از تاریخ هستند در ترکیه واقعا کم نظیر هست یا شاید بی نظیر باشه بازدید از هر کدام از این مساجد که حال و هوای خاص خودشونو دارن فکر میکنم تاثیر گزار و دیدنی باشه این مسجد هم با سبک معماری خاص و قدیمی جذاب و دیدنیه

ثبت نظر جدید