مسجد کجا تپه بزرگترین مسجد آنکارا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 0
مسجد کجا تپه بزرگترین مسجد آنکارا

«مسجد کجا تپه» (Kocatepe Mosque) بزرگترین مسجد آنکارا محسوب می شود. وسعت و عظمت این عبادتگاه و همچنین طراحی مدرن آن سبب شده است تا یکی از بزرگترین مساجد جهان نیز به شمار آید. این عبادتگاه ظرفیت حدود 24000 عبادت کننده را دارد. حدود دو دهه طول کشید تا ساخت و ساز مرکز معنوی چشمگیر مسجد کامل شود.

قبل از پیدا کردن طرح فعلی مسجد که نئوکلاسیک عثمانی است، آن را دو بار در سبک های مختلف بازسازی کرده بودند. این مسجد بزرگ که در مرکز شهر آنکارا ساخته شد در سال 1967 ساخته شد، یکی از تندیس های این شهر توریستی محسوب می شود. مسجد سلیمیه نیز از دیگر مساجد ترکیه است که به سبک عثمانی ساخته شده است.

مسجد کجا تپهویژگی های ساختاری مسجد کجا تپه

  • این مسجد بزرگ، چهار مناره به ارتفاع 289 فوت (88 متر) دارد.
  • گنبد و مناره های مخروطی مسجد کجا تپه تقریباً به سبک معماری گوتیک (Gothic) ساخته شده است.
  • چند مجموعه شیک از پله و ورودی اصلی در بالای ایوان یا بالکن وجود دارد.

مسجد کجا تپه در آنکارا

طراحی مسجد کجا تپه

طراحی الهام بخش این بنای مقدس که شامل سطوحی با ویژگی های زیبا و با شکوه است، حرکتی به دور از سنت است، طوری که شما می توانید برای خودتان تصمیم بگیرید که آیا نگاهی بسیار معاصر بر آن داشته باشید یا اینکه آن را نمونه خوبی از طراحی مدرن اسلامی در نظر بگیرید و نگاهی مدرن به آن داشته باشید.

زمانی که وارد این ساختمان معنوی می شوید، متوجه دکوراسیون شاد و مفرح آن خواهید شد؛ از کارهای هنری گنبد مرکزی و استفاده از پنجره های سنگ مرمر و رنگی گرفته تا تزئینات سقف و لوسترهای زیبا و فرش‌های قرمز مسجد که همگی حس خوبی در شما ایجاد می کند. این فضای صلح آمیز تغییرات مثبت چشمگیری در خلق و خوی افراد ایجاد خواهد کرد؛ این حالت به ویژه شب ها که مسجد در هاله هایی از نور سفید غرق می شود، ملموس تر خواهد بود.

مسجد کجا تپه

طراحی مسجد کجا تپه

مسجد کجا تپه در تور گردشگری ترکیه

آدرس و نحوه دسترسی

Address: Kültür, Dr. Mediha Eldem Sk. No:67, 06420 Çankaya/Ankara, Turkey.

مسجد کجا تپه در مرکز آنکارا، در جنوب شرقی میدان معروف شهر، میدان کیزیله واقع شده است. برای دسترسی به آنجا می توانید از اتوبوس استفاده کنید. علاوه بر اتوبوس می توانید از مترو هم استفاده کنید که در این صورت باید در ایستگاه Kizilay پیاده شوید. یک مجموعه خرید، پارکینگ، رستوران، هتل، کافی شاپ و مغازه های فست فود، از جمله اماکنی هستند که در اطراف مسجد می توان دید. دست فروش هایی نیز در اطراف آن بساط خود را می گسترانند.

مسجد حاجی بایرام نیز از دیگر بناهای مذهبی است که می توانید در سفر به آنکارا از آن بازدید نمایید. فرقی نمی کند آب و هوای آنکارا در چه وضعی باشد، بازدید از این امکان مقدس در هر فصلی امکان پذیر است.

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)