آنیت کبیر آرامگاه تاریخی بنیانگذار ترکیه

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 بهمن 1399 1
آنیت کبیر آرامگاه تاریخی بنیانگذار ترکیه

آرامگاه تاریخی «آنیت کبیر یا آنیت قابیر» (Anıtkabir) جهت بزرگداشت و گرامی داشت یاد بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، یعنی مصطفی کمال آتاتورک ساخته شد. ساخت این آرمگاه بین سال های 1944 تا 1953 انجام شد. مصطفی کمال آتاتورک فقط یک رئیس جمهور نبود، بلکه رهبریِ جنگ استقلال ترکیه را نیز بر عهده داشت.

به همین دلیل، علاوه بر آرامگاهی که برای وی ساخته شده، موزه های مختلفی نیز در شهرهای مختلف ترکیه به نام او وجود دارد که خانه موزه آتاتورک در شهر قونیه و موزه آتاتورک آلانیا نمونه هایی از آن هاست. با توجه به اینکه آرامگاه آنیت کبیر بر فراز یک تپه قرار گرفته است، این مجموعه از بیشتر مناطق آنکارا قابل مشاهده است.

آرامگاه آنیت کبیر در آنکارا ترکیه

انیت کبیر یا آنیت قابیر

برگزاری جشن ها و مراسم در آنیت کبیر

آنیت کبیر فقط یک مقبره یا یک آرامگاه تاریخی نیست، بلکه در روزهای خاصی از هفته به مکانی تبدیل می شود که سر شار از نور و صدا است. از این رو می تواند بیشتر مورد توجه تورهای گردشگری آنکارا واقع شود و مسافران زیادی را به خود جذب کند. لازم به ذکر است که علاوه بر مصطفی کمال آتاتورک، دومین رئیس جمهور ترکیه (عصمت اینونو) نیز در این مجموعه به خاک سپرده شده است؛ آرامگاه وی رو به روی آرامگاه آتاتورک قرار دارد. با توجه به اهمیتی که شخصیت آتاتورک برای ترک ها دارد، در سال های 1966 تا 1987 و 1997 تا 2000، نمایی از مقبره آتاتورک در اسکناس های ترکیه به چاپ رسید.

آرامگاه آنیت کبیر

جاهای دیدنی ترکیه، مقبره آنیت کبیر در آنکارا

معماری و بخش های مختلف آنیت کبیر

با توجه به اینکه مصطفی کمال برای مردم ترکیه اهمیت والایی دارد، مقبره ای که برای وی ساخته شد یک مقبره عادی نیست. معماری این مقبره ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است. بخش های مختلف این مجموعه شامل موارد زیر است.

  • مزار آتاتورک
  • جاده شیرها یا اصلانلی یول
  • میدان مراسم
  • تالار افتخار
  • پارک صلح
  • کتابخانه
  • اتاق های مختلف که نامگذاری های مختلفی دارند.

اماکن دیدنی ترکیه، آرامگاه آنیت کبیر در آنکارا

آرامگاه آنیت کبیر

آدرس و نحوه دسترسی

مقبره این شخصیت محبوب ترکیه در بخش مرکزی شهر و در خیابان آک دنیز قرار دارد. جهت دسترسی به آنجا می توانید به راحتی از مترو استفاده کنید؛ برای این منظور در ایستگاه تاندوغان (Tandoğan) پیاده شوید.

Address: Mebusevleri Mh. Akdeniz Caddesi | Yucetepe, Ankara 06570, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 01:37:32 1399/3/1

چه مقبره ی بزرگی داره به نظر من این مقاله باید اولین مقاله مربوط به آنکارا می بود چون در مورد اولین رییس جمهمور و بنیان گذار ترکیه هست جالب و خواندنیه حتی به عنوان اطلاعات عمومی هم لازمه هر کسی این مقاله رو بخونه من احساس میکنم اینجا برای اهالی ترکیه حکم تخت جشمید واسه ایرانیها رو داشته باشه هر چند قابل مقایسه نیستن

ثبت نظر جدید