قلعه آنکارا دژی با برج های پنج ضلعی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 1
قلعه آنکارا دژی با برج های پنج ضلعی

در کشور ترکیه این کشور توریستی  تاریخی، دژهای متعددی وجود دارد که بازگو کننده تاریخ و حوادث گذشته این کشور است. قلعه هایی مانند «قلعه آنکارا» (Ankara Castle) که در آنکارا واقع شده است یا دژهای دیگر، همگی از جاذبه های تاریخی و توریستی ترکیه به شمار می رود و هر ساله علاقه مندان زیادی را از تور ترکیه به خود جذب می کنند.

قلعه آنکارا

تاریخچه قلعه آنکارا

تاریخ دقیق ساخت اولیه قلعه آنکارا ترکیه ناشناخته است، احتمال داده می شود که در دوران هیتی ها و به دستور میداس، پادشاه هیتی به بنا شد. برخلاف قلعه دختر باکو که به عنوان عبادتگاه یا قلعه وان که به منظور حفاظت ساخته شد، هدف از ساخت قلعه آنکارا ایجاد یک پادگان بود. پس از هیتی ها، گلاتین‌ها و سپس رومی‌ها این سازه را گسترش دادند. با این حال، با توجه به فقدان مصنوعات باستان شناسی برای اثبات این واقعیت، این سازه بیشتر به دوران رومی، بیزانس و سلجوقی نسبت داده می شود که در آن زمان ساختمان تحت بازسازی چندین ساله قرار گرفت.

قلعه آنکارا

مشخصات قلعه آنکارا

این دژ که بر روی یک تپه به ارتفاع 978 متر ساخته شده است دارای مشخصات زیر است:

  • وسعت بخش داخلی دژ حدود 43 کیلومتر مربع است.
  • 20 برج پنج ضلعی در این دژ وجود دارد؛ این برج ها در امتداد دیوارهایی که ارتفاعشان 14 تا 16 متر است، ساخته شده اند.
  • مرتفع ترین نقطه قلعه، بخش جنوب شرقی آن است.
  • یکی از دو ورودی دژ دارای یک وفات نامه (نوشته روی سنگ قبر) است که به امپراطوری ایلخانات (بخش جنوب غربی امپراطوری مغول) تعلق داشته، در حالی که بخش شمال غربی ساختمان، نوشته ای را نشان می دهد که متعلق به امپراطوری سلجوقی بوده است.
  • با وجود اینکه دیوار بیرونی در طول زمان آسیب دیده، اساس سازه پا برجا مانده است. در قرن های هشتم و نهم، این سازه تحت تأثیر تهاجم قرار گرفت که بازسازی بلوک های سنگ مرمر و سرامیک در ستون های بخش جنوبی را می توان دید.

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا ترکیه

ساعات بازدید و آدرس قلعه آنکارا

تورهای گردشگری و علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 9:00 صبح تا 6 عصر از این جاذبه توریستی دیدن کنند؛ اگر خارج از تور آنکارا سفر کرده و اتومبیل شخصی ندارید جهت دسترسی می توانید از اتوبوس یا تاکسی استفاده کنید. در داخل این مجموعه تعدادی مغازه، کافه و رستوران راه اندازی شده که اغلب مورد استفاده گردشگران واقع می شود. ورود و بازدید رایگان است و مدت زمان لازم جهت بازدید معمولاً 2 ساعت خواهد بود.

قلعه آلانیا از دیگر دژهای کهن کشور ترکیه است که بازدید از آن برای علاقه مندان جالب است.

Address: Cankaya Merkez, Ankara, Turkey.

 

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 01:42:39 1399/2/31

با اینکه همیشه به قلعه ها علاقمند بودم اما این قلعه جذابیت خاصی برام نداشت شاید هم دلیلش خلاصه بودن مقاله باشه اما خب عکس ها هم برام جالب نبودن به نظر میاد ارتفاع قلعه و مخصوصا برج های اون زیاد بلند نباشه و شاید بهتر بود اطلاعات بهتری در مورد قدمت و زمان ساخت قلعه ارائه می شد

ثبت نظر جدید