برج ساعت ازمیر نماد زیبای شهر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 25 تیر 1399 3
برج ساعت ازمیر نماد زیبای شهر

«برج ساعت ازمیر» (Izmir Saat Kulesi) در سال 1901 به منظور جشن بیست و پنجمین سالگرد سلطنت سلطان عبدالحمید عثمانی ساخته شد. این سازه معروف را می توانید در میدان کوناکِ منطقۀ کوردن بی پیدا کنید.

عکس برج ساعت ازمیر ترکیه

برج ساعت ازمیر اولین نماد معماری شهر

بیش از یک قرن است که این سازه کهن نیز همانند آسانسور ازمیر شاهد تغییرات تاریخی و سیاسی ازمیر ترکیه است! پس از استانبول، ازمیر بزرگ ترین بندر امپراطوری عثمانی بود. با توجه به تجارت فشرده در آن زمان، این شهر دارای امکانات زیر ساختی مهم مانند حمل و نقل و ارتباطات بود و در حال حاضر نیز هست. در واقع امپراتوری عثمانی که در حال غربی شدن و پیشرفت بود، ساعت­ ها را به اماکن عمومی اضافه می کرد.

مهمت کیمیل پاشا که در سال 1895 به عنوان فرماندار شهرستان منصوب شد، تصمیم به ساخت این سازه گرفت. برای ساخت این بنا یک کمیته ساخت و ساز از افراد حکومت کمیل پاشا، سعید پاشا و شهردار اشرف پاشا گردآوری و تشکیل شد. یک سال طول کشید تا ساخت آن به اتمام برسد. معماری آن  نیز بر عهده ریموند چارلز (Raymond Charles) بود.

برج ساعت ازمیر از جاذبه های دیدنی ازمیر ترکیه

ویژگی های برج ساعت ازمیر

  • ارتفاع این برج 25 متر و دارای چهار طبقه و طرح هشت ضلعی است.
  • این سازه از سنگ مرمر سفید ساخته شده است و برش سنگ های ستون آن تمدن شمال آفریقا را به تصویر می کشد.
  • معمار این بنا همان شخصی بود که ساختمان کنسولگری آلمان را ساخت.
  • در سال 1974 در زلزله ای با بزرگی 5.2 ریشتر آسیب دید و عقربه های آن در ساعت 02:04 از کار افتاد و متوقف شد. تعمیر برج دو سال به طول انجامید و ساعت آن نیز مجدداً شروع به کار کرد. بر روی این سازه علائمی از عثمانی ها بود که پس از تعمیر برداشته شد و دیگر نشانه هایی از آن ها دیده نمی شود.

مسجد کنیک یالی درست در کنار اولین نماد شهر ازمیر قرار گرفته است. مسجد یالی نیز به سبک معماری عثمانی ساخته شد. این مسجد در زلزله سال 1920 آسیب دید و در سال 1964 بازسازی شد. کاشی کاری‌های فیروزه ای رنگ با طرح هشت ضلعی تصاویر زیبایی را  به تصویر می کشد که سبب شگفت زده شدن بازدیدکنندگان می شود. عکس های برج ساعت ازمیر ترکیه را در گالری مربوط به همین مطلب ببینید.

نمونه هایی از برج های ساعت را می توان در دیگر کشورها مثل گرجستان نیز پیدا کرد. همچنان که برج ایفل نماد شهر پاریس است، برج ساعت کوناک نیز اولین نماد معماری واقعی برای ازمیر محسوب می شود.

برج ساعت ازمیر نماد شهر ازمیر در ترکیه

آدرس

Address: Kuleli Sokak, Izmir, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (14 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 00:49:34 1399/3/3

به نظر من این جور برج ها یا هر بنای دیگه ای که به عنوان نماد یک شهر شناخته میشن واسه عکس گرفتن گردشگرا در کنارش خیلی خوب و مناسبن چون نماد هر شهر فکر میکنم بهترین یادگاری باشه که واسه آدم می مونه وجود همچین بناهایی تو هر شهری مخصوصا شهرهای توریستی لازمه

طاهره رستگار
در تاریخ: 10:27:26 1398/10/23

برج ساعت ازمیر جای خوبی برای گرفتن عکس های کارت پستالی به شرط اینکه عکاس خوبی باشی!

بهروز چگینی
در تاریخ: 12:26:05 1398/10/5

زمانی که به ازمیر سفر کرده بودم از نزدیک برج ساعت ازمیر رو دیدم. چون فصل خوبی هم به اونجا رفته بودم و هوا خوب بود عکس های قشنگی در کنار این برج ساعت گرفتم که برای خاطره انگیز شده

ثبت نظر جدید