قلعه کادیفه کاله در ازمیر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 25 تیر 1399 2
قلعه کادیفه کاله در ازمیر

در شهرهای مختلف ترکیه می توان دژهای متعددی را یافت که هر کدام خبر از قدمت این سرزمین و حکمرانی حاکمان مختلف در آنجا می دهد. یکی این از دژها «قلعه کادیفه کاله» (Kadifekale) است. معادل فارسی نام این دژ، قلعه کادیفه و نام دیگر آن "قلعه مخملی" (Velvet Castle) است. در زمان هایی که یونانی‌ها بر این محل تسلط داشتند، تپه و قلعه Pagos نام داشت.

کادیفه کاله در شهر ازمیر، بر روی تپه ای به همین نام قرار داشته و از جاهای دیدنی ازمیر به شمار می‌رود. بالاترین نقطه این دژ را می توان از فاصله 2 کیلومتری خط ساحلی دید.

اماکن دیدنی ترکیه، کادیفه کاله در ازمیر

تاریخچه قلعه کادیفه کاله ازمیر

این دژ توسط Lymechos که یکی از ژنرال های اسکندر بزرگ بود ساخته شد. داستان کادیفه کاله در اسمیرنا به طور کامل به یونان باستان مرتبط است؛ اسمیرنا که نام قدیمی ازمیر است، منطقه ای بود که در سال 197 قبل از میلاد تحت کنترل پادشاهی پرگامون قرار گرفت. پس از مرگ Attalos II، پادشاه Pergamon، آن را به رمی ها واگذار کرد. در 178 میلادی، شهر تحت تأثیر زلزله ویرانگری قرار گرفت و به دستور امپراطوری رم، مارکوس اورلیوس، بازسازی شد.

در سال 395 میلادی، امپراطوری رم تقسیم شد و اسمیرنا تحت حکومت بیزانس قرار گرفت و حکومت بیزانس آن را بازسازی کرد. در طول قرن های بعدی، اسمیرنا به منطقه ارزشمندی تبدیل گشت و توسط بیزانس، اعراب، سلجوقیان، صلیبیون و ژنوها حکمرانی شد. در سال 1402 تیمور، جنگ سالاران مغول، بخش مسیحی اسمیرنا را فتح کرد و در دهه 1440 میلادی، دژ توسط یکی از سلاطین عثمانی فتح شد.

کادیفه کاله از قلعه های ترکیه و اماکن دیدنی ازمیر

بنای امروزی قلعه کادیفه کاله ازمیر

آنچه که در حال حاضر وجود دارد، عمدتاً بقایای بازسازی این سلطان عثمانی است که امروز شاهد آن هستیم. امروز از کادیفه کاله ازمیر تنها بخشی از دیوار جنوبی برج 5 در غرب قلعه باقی مانده است. همچنین در داخل ورودی دژ، در سمت چپ، بقایای یک مسجد دیده می شود که در پایان قرن 14 ساخته شد بود.

جاذبه های توریستی ترکیه، کادیفه کاله در شهر ازمیر

در سال 2007 نیز شهردار منطقه دستور بازسازی و مرمت این جاذبه تاریخی را صادر کرد. همانند ارگ اربیل و قلعه آلانیا، در محوطه داخلی کادیفه کاله نیز سوغاتی هایی برای فروش، از جمله لباس های دست دوز زنان محلی وجود دارد که گردشگران می توانند آن ها را خریداری نمایند. پس از گشت و گذار لذت بخش و بازدید از این بنای تاریخی، می توانید به منطقه Basmane و سپس آگورا و بازار سنتی کمرالتی رفته و از آنجا نیز دیدن کنید.

Address: Kadifekale, Izmir, Turkey

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 01:00:38 1399/3/3

با اینکه علاقه ی خاصی به بناهای تاریخی و مخصوصا قلعه ها دارم اما اصلا جذب این قلعه نشدن احساس می کنم چیز خاصی واسه دیدن ندارد مثلا مثل قلعه فلک الاافلاک خرم آباد نیست اینجا هم اگه بهش رسیدگی میشد فکر میکنم خیلی بهتر از این میشد البته قدمت و تاریخی بودن این قلعه هم ارزشمنده

مهراد حقانی
در تاریخ: 21:17:15 1399/1/26

واقعا جالبه تعدادی قلعه روی نوک کوه ها وجود داره .کسانی که اینارو ساختن واقعا کار سختی رو انجام دادن ،نام دو تا از این قلعه ها کادیفه و مخملی می باشد این دژ به وسیله یکی از یاران اسکندر مقدونی ساخته شده است که پس از مدتی توسط تعدادی عثمانی تصرف شد،البته بر اثر زلزله قسمتی از این دژ تخریب شده بود که بعد ها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است .

ثبت نظر جدید