عمارت یا کاخ بیرگی کاکیراگا عمارتی چوبی در ازمیر

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 25 تیر 1399 0
عمارت یا کاخ بیرگی کاکیراگا عمارتی چوبی در ازمیر

«عمارت یا کاخ بیرگی کاکیراگا» (Birgi Cakiraga) یکی از اماکن دیدنی ازمیر است که در منطقه اژه قرار دارد. عقیده عمومی بر این است که عمارت بیرگی کاکیراگا توسط شريف علی آقا (Şerif Aliağa) ساخته شده است. می توان گفت که این کاخ یک منبع مهم جهت درک تأثیر عثمانی ها در معماری ترکیه به حساب می آید. ساخت و ساز عمارت در سال 1761 توسط شريف علی آقا آغاز شد؛ سبک غنی، رنگ ها و تزئینات این عمارت حاکی از آن است که این بنا در نیمه اول قرن نوزدهم ساخته شده است.

عمارت کاکیراگا در ازمیر ترکیه

مشخصات عمارت Birgi Cakiraga

سبک معماری این بنا، از سبک های خاص معماری است؛ ورودی کاخ با دو درب جداگانه بزرگ و چوبی ساخته شده است. دسترسی از طبقه همکف به طبقه بالا توسط پله هایی با نرده چوبی امکان پذیر است. در طبقه وسط، ارتفاع سقف نسبت به طبقات دیگر کمتر است که به همین دلیل این طبقه در زمستان مورد استفاده قرار می گرفت؛ در این طبقه پنج اتاق و یک توالت وجود دارد.

برخلاف طبقه وسط، طبقه بالا سقف بلندی دارد، بنابراین، این طبقه در تابستان مورد استفاده قرار می گرفت. همانند طبقه وسط، طبقه بالایی نیز دارای یک طرح طویل و مستطیلی شکل است. در این طبقه دو اتاق بزرگ چوبی وجود دارد.

آنچه که سبب منحصر به فرد بودن عمارت بیرگی کاکیراگا و جلب نظر کردن آن می شود، به کارگیری چوب و در نظر گرفتن پانوراما در ساخت آن است.

تا سال 1950 از این عمارت به عنوان محلی برای سکونت استفاده می شد، اما پس از آن به وزارت فرهنگ منتقل شد تا اینکه در سال 1977 بازسازی و ترمیم آن توسط وزارت فرهنگ آغاز شد. در سال 1983، ترمیم بنا با حفظ معماری اصلی انجام شد. مرحله اول ترمیم و طراحی محیطی در سال 1993 توسط اداره کل آثار تاریخی و استحکامات صورت گرفت و نمایشگاه های داخلی در موزه باستان شناسی و موزه ادیسه برگزار گردید.

 

امتیاز 5.00از 5 (6 رای)