شهر باستانی پرینه در امپراطوری اونی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 تیر 1399 1
شهر باستانی پرینه در امپراطوری اونی

در ساحل دریای اژه، سایتی باستانی به نام پرینه / پریه نه (Priene) وجود دارد که متعلق به یونانی‌ها و امپراطوری اونی بوده است و در زمان خود منطقه ای مهم برای دولت یونان به شمار می رفت. شهر باستانی پرینه نمونه بارزی از معماری هلنیستی است که اساساً در خط ساحلی ساخته شد، اما در طول زمان، جغرافیا و چشم انداز آن تغییر کرد و باعث شد که تجارت دریایی آن کاهش یابد و اقتصاد آن رو به افول رود.

با توجه به اینکه بقایای این شهر به خوبی حفظ شده است، منبع اصلی اطلاعات در مورد برنامه ریزی شهرهای یونان باستان تلقی می شود.

اماکن تاریخی ترکیه، شهر باستانی پرینه در استان آیدین

پرینه تمنس

بخش هایی از قطعات و زمین های شهر باستانی پرینه به مکانی جهت عبادت خدایان و الهه های اساطیر یونان اختصاص داده شد. این بخش‌ها، تمنس نامیده می شد. بخشی از این قطعات نیز به نام عبادتگاه زئوس است. به دلیل اینکه این قطعه زمین، نسبت به زمین‌های مجاور مقدس و برتر بود، صرفا به افتخار خداوند آسمان زئوس اختصاص داده شد. مجسمه ای از زئوس ساخته شد که هم اکنون از جمله عجایب هفتگانه جهان محسوب می شود.

بوترین سالن شورا در شهر باستانی پرینه

پرینه دارای یک سالن شورا یا انجمن است که محفوظ و تا کنون و باقی مانده است، این سالن شورا بوتیرین (bouleuterio) نامیده می شد که به شورای شهروندان اشاره دارد. این سالن در قرن 2 قبل از میلاد ساخته شد و دارای یک محراب بود که با تصاویری از سرهای گاو و برگ لورل تزئین شده بود. این سازه مشابه با تئاترها یا سالن های سخنرانی باستانی است، زیرا برای جلسات سرگرم کننده مورد استفاده قرار می گرفت. ظرفیت صندلی ها 640 نفر بود و مردم محلی یک بار در سال برای انتخاب شورای شهروندان خود به بوتیرین می رفتند.

اگر به چنین شهرهای تاریخی علاقه مند هستید، شهر ماچوپیچو که یکی از عجایب هفتگانه جهان است نیز می تواند برایتان جالب توجه باشد.

شهر باستانی پرینه از جاذبه های تاریخی ترکیه

موقعیت شهر باستانی پرینه و دسترسی به آن

این سایت باستانی را در جنوب غرب ترکیه، در استان آیدین و شهر دیدیم جستجو کنید که تقریباً در 10 کیلومتری (6 مایلی) شمال رودخانه منذرز و 16 کیلومتری (10 مایلی) دریای اژه واقع شده است. جهت دسترسی، باید از شهر باستانی ملیتوس که در فاصله 25 کیلومتری آن است و همچنین از بنای آپولو بگذرید؛ همه این جاذبه های تاریخی همگی در فواصل نزدیک به یکدیگر هستند و می‌توانید به راحتی با استفاده از یک ماشین از همه این اماکن بازدید نمایید.

Location: Güllübahçe, Söke, Aydın Province, Turkey.

امتیاز 4.50از 5 (2 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 01:06:57 1399/3/4

با دیدن عکسها هم میشه فهمید که اثری بجا مانده از یونانیان هست این مدل معماری و ستون های ستبر فقط متعلق به یونان باستان هست یه جورایی سبک معماری اونا به شمار میاد که تو خیلی جاهای دنیا هم ازش تقلید کردن فکر میکنم این اثر تاریخی از نزدیک خیلی مرموز و تماشایی باشه البته فقط علاقمندان به تاریخ دوسش دارن حتما

ثبت نظر جدید