مسجد ایوب سلطان، محل تاجگذاری سلاطین عثمانی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1399 3
مسجد ایوب سلطان، محل تاجگذاری سلاطین عثمانی

مسجد ایوب سلطان در زمان فتح قسطنطنیه، توسط ترک ها ساخته شد و از مساجد مقدس استانبول است که به عنوان جاهای دیدنی معرفی می شود. سازنده این مسجد، سلطان محمد فاتح نام دارد که از سلاطین عثمانی بود. دلیل نام گذاری این مسجد، وجود مقبره‌ی ابوایوب از یاران نزدیک پیامبر در این مسجد است. ابوایوب از افراد با ایمان و پرچم دار سپاهیان اسلام بوده و این مجموعه برای بزرگ داشت وی ساخته شده است. مجموعه‌ی ساخته شده شامل مسجد و زیارتگاهی مجلل است. این مسجد رفته رفته به مسجد مهمی مبدل گشت تا آنجا که تاجگذاری شاهزادگان عثمانی در این محل انجام می شد ترکیه اماکن دیدنی زیادی دارد که این مسجد یکی از مهم ترین آن ها در دسته مساجد تاریخی به شمار می آید. این مسجد یکی از مساجد قدیمی است که روزانه  تور های استانبول گردشگران زیادی را برای بازدید به این بنا می آورد.

مسجد ایوب سلطان از جاهای دیدنی استانبول

معماری مسجد ایوب سلطان در استانبول

قدمت مسجد به سال های 1500 میلادی بازمی گردد اما این مسجد در یک دوره تا قسمت پایه ها تخریب شد و دوباره بازسازی شد. البته مناره ها دست نخورده باقی مانده است و به همان صورت قبلی قابل مشاهده است.بنای اصلی مسجد ایوب سلطان مربوط به سال 1458 بوده که در اثر یک زلزله خساراتی بر آن وارد می شود و توسط سلطان سلیم در سال 1800 میلادی بازسازی می شود و مانند تمام مساجد عثمانی دارای مناره و چند گنبد است. کاشی کاری های مسجد به رنگ ها و طرح های متفاوتی دیده می شود و این موضوع به علت بازسازی های متعدد در سال های گذشته است. تعدادی از این کاشی ها در موزه های خارجی و چند موزه داخلی نگهداری می شود. از جمله موزه های خارجی که از این کاشی ها نگه داری می کنند موزه بریتانیا و موزه لوور است.

زیارتگاه و مسجد ایوب سلطان از دیدنی های ترکیه و شهر استانبول

مرکز فرهنگی مسجد

این مسجد در دوره های مختلف سال، میزبان مراسم مذهبی، عبادی و فرهنگی متفاوت است. این مراسم ها برای گردشگران خارجی یکی از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شود.

خرید لوازم به سبک عثمانی

اگر به سبک عثمانی ها علاقه دارید می توانید برای خرید این دسته از لوازم به بازار اطرف مسجد مراجعه کرده و لباس یا هر وسیله دیگری به این سبک را تهیه نمایید. بازار کناری این مسجد ازبازارهای سنتی و مراکز خرید استانبول است که سالانه گردشگرانی از آن بازدید می کنند.

گورستان ها و مقبره ها

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول گورستان ها و مقبره های مسجد ایوب سلطان است که از زمان کشف  این مقبره این مکان، مکانی مقدس به شمار می رود، به همین جهت درخواست مردم برای داشتن مقبره در این مکان بیشتر از مساجد یا مکان های دیگر است. در اطراف این مسجد و در تراس های شیب دار آن، گورستان ها و مقبره های زیادی شکل گرفته است.

آدرس مسجد ایوب سلطان استانبول

مسجد ایوب سلطان مهم استانبول در نزدیکی تنگه بسفر و شاخ طلایی واقع شده است و عبور از شاخ طلایی برای بازدید از این مکان به واسطه دو پل استانبول انجام می شود؛ اگر با مترو برای بازدید از این مکان برنامه ریزی کرده اید پل متروی هالیک بهترین و نزدیک ترین گزینه به شمار می رود.

Address: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul, Turkey

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 23:30:16 1399/9/1

کاشی های مسجد واقعا حیرت انگیرن با اینکه علاقه ای به این جور جاها ندارم ولی بنای این مسجد یا شاید بهتره بگم معماری اون خیلی آدمو جذب میکنه شاید نه به عنوان بازدید برای خلوت کردن با خدا و رسیدن به یه حالت عرفانی خیلی مکان مناسبی داشته باشه ????

علی مبارکی
در تاریخ: 19:29:27 1399/2/1

بالاخره یک مسجد پیدا کردیم تو استانبول که کلیسا نبوده و از زیربنا سال ۱۵۰۰ میلادی ساخته شده.پس از فتح عثمانی ها این مسجد بنا به وجود مقبره ابوایوب از اصحاب نزدیک پیامبر به این نام این مسجد نامگذاری شده است.در زمان تاجگذاری شاهزادگان در این منطقه انجام میشده.و وجود بازارهای اطراف این مسجد و فروش لباس های عثمانی در این منطقه برای گردشگران و توریست ها خوب هست.

Saba
در تاریخ: 14:43:37 1399/1/28

هر وقت برم ترکیه حتما اولین جایی که میرم این مسجد خواد بود خیلی از معماری و نماش خوشم میاد دوست دارم از نزدیک ببینمش گنبدهای خیلی جذابی داره مخصوصا رنگهای روشنی که تو ساختش به کار بردن خیلی قشنگترش کرده دیدن این مدل معماری ها همیشه منو یاد ترکیه انداخته

ثبت نظر جدید