مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

شهر استانبول سال های سال مرکز حکومت عثمانیان بوده و به همین علت دارای مراکز تاریخی و مذهبی مهمی است. مساجد استانبول دارای شهرت جهانی هستند و هرساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.

مسجد کلیچ علی پاشا (Kilic Ali Pasa Mosque) به دستور دریادار قلیچ علی پاشا احداث شد و به صورت یک مجموعه کامل ساخته شده است که شامل مدرسه علمیه، حمام، وضو خانه و یک مقبره است. این بنا یک نمونه از مسجد ایا صوفیه شناخته شده، و جزء اماکن دیدنی ترکیه در تور استانبول محسوب می شود؛ تاریخ ساخت مسجد به قرن 16 بازمی گردد ونمای داخلی آن شامل کاشی کاری های ایزنیک است که به زیبایی در کل مسجد به چشم می خورد.

مساجد استانبول از جاهای دیدنی استانبول

در قسمت پشتی مسجد، یک مقبره به چشم می خورد که متعلق به سازنده مسجد یعنی قلیچ علی پاشا است. به خواست او و به علت علاقه فراوان این شخص به دریا، این مقبره رو به دریا ساخته شده است.

داستان زندگی قلیچ علی پاشا:

کلیچ علی پاشا یک پسر فقیر ایتالیایی بود که پس از سفر به ترکیه و مسلمان شد در سال 1541 وقتی به ترکیه سفر کرد در یک کارگاه کشتی سازی مشغول به کار شد و در سالیان بعدی در جنگ های عثمانی شرکت کرد و به دلیل شجاعت و کاردان بودن او، سمت فرمانده نیروی دریایی به او اعطا گردید.

مسجد کلیچ علی پاشا

معماری مسجد کلیچ علی پاشا:

از ویژگی های معماری این مسجد می توان به دارا بودن 147 پنجره به سبک ساخت لانه زنبوری و تزئینات سقف با کتیبه های قرآنی نام برد. همچنین مانند تمام مساجدی که به سبک عثمانی ساخته شده اند، این مسجد نیز دارای یک گنبد مرکزی و چند گنبد فرعی است که دور تا دور گنبد اصلی قرار گرفته اند. اطراف این مسجد قدیمی، اماکن دیدنی دیگری نیز وجود دارد که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نیست:

ساختمان بنای قصر توپخانه Tophane kasri

بنای قدیمی عمر پاشا

حمام تاریخی قلیچ علی پاشا (مربوط به مجموعه مسجد)

موزه مدرن استانبول

موزه هنری پرا

مسجد کلیچ علی پاشا

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)
افزودن نظر جدید