مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 11 بهمن 1399 2
مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

مسجد کلیچ علی پاشا (Kilic Ali Pasa Mosque) به دستور دریادار قلیچ علی پاشا احداث شد و به صورت یک مجموعه کامل ساخته شده است که شامل مدرسه علمیه، حمام، وضو خانه و یک مقبره است. این بنا یک نمونه از مسجد ایا صوفیه شناخته شده، و جزء اماکن دیدنی ترکیه محسوب می شود؛ تاریخ ساخت مسجد به قرن 16 بازمی گردد ونمای داخلی آن شامل کاشی کاری های ایزنیک است که به زیبایی در کل مسجد به چشم می خورد. مساجد استانبول دارای شهرت جهانی هستند و گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این بهانه برای خرید تور استانبول اقدام می کنند. 

مساجد استانبول از جاهای دیدنی استانبول

در قسمت پشتی مسجد کلیچ علی پاشا، یک مقبره به چشم می خورد که متعلق به سازنده مسجد یعنی قلیچ علی پاشا است. به خواست او و به علت علاقه فراوان این شخص به دریا، این مقبره رو به دریا ساخته شده است.

داستان زندگی قلیچ علی پاشا

کلیچ علی پاشا یک پسر فقیر ایتالیایی بود که پس از سفر به ترکیه و مسلمان شد در سال 1541 وقتی به ترکیه سفر کرد در یک کارگاه کشتی سازی مشغول به کار شد و در سالیان بعدی در جنگ های عثمانی شرکت کرد و به دلیل شجاعت و کاردان بودن او، سمت فرمانده نیروی دریایی به او اعطا گردید.

مسجد کلیچ علی پاشا

معماری مسجد کلیچ علی پاشا

شهر استانبول سال های سال مرکز حکومت عثمانیان بوده و به همین علت دارای اماکن تاریخی و مذهبی مهمی و مراکز خرید استانبول است. از ویژگی های معماری مسجد کلیچ علی پاشا می توان به دارا بودن 147 پنجره به سبک ساخت لانه زنبوری و تزئینات سقف با کتیبه های قرآنی نام برد. همچنین مانند تمام مساجدی که به سبک عثمانی ساخته شده اند، این مسجد نیز دارای یک گنبد مرکزی و چند گنبد فرعی است که دور تا دور گنبد اصلی قرار گرفته اند. اطراف این مسجد قدیمی، می توانید از جاهای دیدنی استانبول  بازدید کنید که دیدن آن ها نیز خالی از لطف نیست:

  • ساختمان بنای قصر توپخانه Tophane kasri
  • بنای قدیمی عمر پاشا
  • حمام تاریخی قلیچ علی پاشا (مربوط به مجموعه مسجد)
  • موزه مدرن استانبول
  • موزه هنری پرا

مسجد کلیچ علی پاشا

امتیاز 4.75از 5 (12 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 00:42:47 1399/2/6

چه زندگی نامه جالبی داره شاید هیچوقت فکر شو نمی‌کرد یه روزی اینجوری معروف بشه و بنای تاریخی از خودش بجا بزاره البته هیچ کس فکرشو نمیکنه یه پسر فقیر تو غربت بتونه به اینجا برسه به نظرم این مسجد و سایر بناها مثل حمام و.. حتما ارزش بازدید دارن هم بخاطر سرگذشت سازنده اش و هم زیبایی و معماری بنا

علی مبارکی
در تاریخ: 18:04:46 1399/2/1

وجود مساجد متعدد و کلیساهایی گه پس از ورود عثمانی ها تبدیل به مسجد شد.از اهمیت مسجد در آن زمان برای عثمانی ها داشت.و از همه بی نظیرتر فردی بنام دریادار قلیچ پاشا هستش که اصلیتی ایتالیایی داره که بعدا مسلمان شد و به خاطر شجاعتش در جنگ برای عثمانی ها به عنوان ارزشمند دریادار دست پیدا کرد.و به خاطر علاقه وافرش به دریا این مسجد رو رو به دریا ساخته که مقبره ایشون هم در همان جاست.

ثبت نظر جدید