کلیسای چورا کلیسایی باستانی در قلب استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 09 دی 1399 4
کلیسای چورا کلیسایی باستانی در قلب استانبول

یکی از این جاذبه های گردشگری استانبول کلیسای چورا « Chora Church» است که عبادتگاهی تاریخی به شمار می آید.  کلیسای باستانی چورا در زمان بیزانسی ها و در قرن چهارم میلادی بنا شد. این کلیسا در قرن 11، 12 و 14 بازسازی شد. بازسازی قرن 12 کلیسا به علت زلزله های پیاپی که باعث آسیب کلیسا شده بود صورت گرفت و در پی بازسازی های قرن 14 طرح ها و نقاشی های آبرنگی به این کلیسا اضافه شد که امروزه مورد تحسین همگان است. 

کلیسای چورا از اماکن دیدنی تور استانبول ترکیه

در تور استانبول از اماکن دیدنی استانبول دیدن کنید و به مراکز خرید استانبول نیز سری بزنید

بعد از فتح استانبول به دست عثمانیان، این کلیسا نیز مانند دیگر کلیسا های این منطقه به مسجد تبدیل شد و تصاویر مربوط به کلیسا با گچ پوشانده شد (به دلیل اعتقاد به ممنوع بودن نمایش تصاویر در دین اسلام  در آن زمان!) و بعد ها محراب و مناره ای برای مسجد احداث شد. بعد از مرمت و بازسازی در دولت ترکیه در سال 1958 کلیسا به عنوان موزه برای بازدید عموم باز گشایی شد.

اگر دوست دارید با مراکز خرید استانبول آشنا شوید با ما همراه باشید.

معماری کلیسای چورا Chora Church در استانبول

یکی از جاهای دیدنی استانبول کلیسای چورا،  معماری این کلیسا به صورت معماری بیزانسی است و کلیسا این گونه طراحی شده است که شامل 4 قسمت اصلی است. این قسمت ها عبارت اند از:

  • سرسرای اصلی
  • یک بنای دو طبقه
  • هشتی داخلی (مربوط به مقبره ها)
  • هشتی خارجی (مربوط به مقبره ها)

کلیسا شامل 6 گنبد است که 2 عدد از آن‌ها در هشتی داخلی به چشم می خورند و دارای تزئینات زیبای موزائیکی و نقاشی های آبرنگی هستند. 1 گنبد در کلیسای کوچک و 3 گنبد دیگر در بدنه اصلی قرار دارند.

بازدید از کلیسای چورا از مراکز دیدنی تور ترکیه

این کلیسا به اندازه ی دیگر بنا های تاریخی و کلیسا های ترکیه مورد توجه بازدید کنندگان قرار نمی گیرد؛ اما بازدید از آن خالی از لطف نیست و هنرهای به کار رفته در کلیسای چورا مورد تحسین همگان قرار خواهد گرفت. اگر در تور استانبول قصد بازدید از این بنای تحسین برانگیز را دارید می توانید از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر به کلیسا مراجعه نمایید.

این کلیسا با نام مسجد کاریه یا کلیسای کاریه استانبول نیز شناخته می شود و همچنان از مراکز دیدنی استانبول است که جذابیت هایی برای گردشگران دارد. از دیدنی های اطراف این مکان می توان یک حمام ترکی را نام برد که با حدود 15 دقیقه پیاده روی به سمت ساحل به آن دست پیدا می کنید.

امتیاز 4.90از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 23:31:48 1399/8/30

من که زیبایی خاصی در این کلیسا ندیدم ⁦☹️⁩ بیشتر برام ترسناک و مخوف بود خدایا چقدر نظرات متفاوته .. فقط به نظرم نقاشی ها و تزیینات داخلی کلیسا یه کم شاید جذاب باشه البته برای اهلش خیلی می تونه دوست داشتنی باشه ولی این اماکن تاریخی مخصوصا کلیساهای ساده ی این شکلی برای من جذابیتی نداره

Saba
در تاریخ: 19:12:43 1399/2/4

چه نمای قشنگی داره البته معماری داخلی هم دست کمی از نمای بیرونی نداره اما اینکه تبدیل شده به مسجد به نظر من کار درستی نبوده به هرحال باید به تموم مقدسات هر دیدنی احترام گذاشت با این کار از حالت اصلی خارج شده و شاید خیلی از قشنگیاش تغییر کرده باشه و مثل قبل نباشه

علی مبارکی
در تاریخ: 17:17:39 1399/1/31

واقعا مکان زیبایی هست که در قرن چهارم میلادی ساخته شده است.و بازسازی ان در قرن های ۱۱.۱۲.و ۱۴ میلادی خود جالب هستش که قرن ۱۲ به علت زلزله بوده هست.حیف و صد حیف که این اثر توسط عثمانی ها با گچ کاری هایی که چهره های قبلی رو پوشانده به طوری زیبایی این اثر را کم کرده است.و تبدیل شدن آن به مسجد و اضافه کردن گنبد نیز این اثر را زیر سوال برده است.ای کاش اثر را همان گونه حفظ می کردند و بعنوان موزه از دوران قبل از آن درآمدزایی میکردند.

مهراد حقانی
در تاریخ: 21:38:30 1399/1/21

شاید برای خیلیا بازدید از اماکن تاریخی و ماجراجویی از این قبیل لذت بخش باشه و یا درسشو خونده باشن اما برای من از اولویت های زندگیم نیست و نمیتونم خودمو به این شکل سرگرم کنم.البته اینجور که پیداس نمای این موزه با نقاشی های خوشگل آبرنگیش میتونه نظر هارو به خودش جلب کنه و آدم رو تشویق کنه که حتما یه گشت و گذاری در این مکان داشته باشه ،یه حموم ترکی هم نزدیکش هست که شاید بشه داخلش آب تنی کرد.

ثبت نظر جدید