کلیسای چورا کلیسایی باستانی در قلب استانبول

کلیسای چورا کلیسایی باستانی در قلب استانبول

در تور استانبول جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که باید از آنها بازدید کنید. این شهر دیدنی برای بیشتر گردشگران ایرانی به دید مراکز خرید ارزان ترکیه دیده می شود اما اماکن و جاهای دیدنی استانبول نیز با مراکز خرید آن در رقابت بوده و شما می توانید روز های زیادی در این شهر کاملاً سرگرم بازدید از اماکن تاریخی باشید. یکی از این جاذبه های گردشگری کلیسای چورا « Chora Church» است که عبادتگاهی تاریخی به شمار می آید.

کلیسای چورا از اماکن دیدنی تور استانبول ترکیه

تاریخچه کلیسا Chora Church

کلیسای باستانی چورا در زمان بیزانسی ها و در قرن چهارم میلادی بنا شد. این کلیسا در قرن 11، 12 و 14 بازسازی شد. بازسازی قرن 12 کلیسا به علت زلزله های پیاپی که باعث آسیب کلیسا شده بود صورت گرفت و در پی بازسازی های قرن 14 طرح ها و نقاشی های آبرنگی به این کلیسا اضافه شد که امروزه مورد تحسین همگان است.

بعد از فتح استانبول به دست عثمانیان، این کلیسا نیز مانند دیگر کلیسا های این منطقه به مسجد تبدیل شد و تصاویر مربوط به کلیسا با گچ پوشانده شد (به دلیل اعتقاد به ممنوع بودن نمایش تصاویر در دین اسلام  در آن زمان!).

در تور استانبول از اماکن دیدنی استانبول دیدن کنید و به مراکز خرید استانبول نیز سری بزنید

و بعد ها محراب و مناره ای برای مسجد احداث شد. بعد از مرمت و بازسازی در دولت ترکیه (جهت پیدا کردن هنر نقاشی های بیزانسی.) در سال 1958 کلیسا به عنوان موزه برای بازدید عموم باز گشایی شد.

معماری کلیسای چورا Chora Church در استانبول

معماری کلیسا به صورت معماری بیزانسی است و کلیسا این گونه طراحی شده است که شامل 4 قسمت اصلی است. این قسمت ها عبارت اند از:

  • سرسرای اصلی
  • یک بنای دو طبقه
  • هشتی داخلی (مربوط به مقبره ها)
  • هشتی خارجی (مربوط به مقبره ها)

کلیسا شامل 6 گنبد است که 2 عدد از آنها در هشتی داخلی به چشم می خورند و دارای تزئینات زیبای موزائیکی و نقاشی های آبرنگی هستند. 1 گنبد در کلیسای کوچک و 3 گنبد دیگر در بدنه اصلی قرار دارند.

بازدید از کلیسای چورا از مراکز دیدنی تور ترکیه

این کلیسا به اندازه ی دیگر بنا های تاریخی و کلیسا های ترکیه مورد توجه بازدید کنندگان قرار نمی گیرد؛ اما بازدید از آن خالی از لطف نیست و هنرهای به کار رفته در کلیسای چورا مورد تحسین همگان قرار خواهد گرفت.

اگر در تور استانبول – ترکیه قصد بازدید از این بنای تحسین برانگیز را دارید می توانید از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر به کلیسا مراجعه نمایید.

این کلیسا با نام مسجد کاریه یا کلیسای کاریه استانبول نیز شناخته می شود و همچنان از مراکز دیدنی استانبول است که جذابیت هایی برای گردشگران دارد. از دیدنی های اطراف این مکان می توان یک حمام ترکی را نام برد که با حدود 15 دقیقه پیاده روی به سمت ساحل به آن دست پیدا می کنید.

امتیاز 4.86از 5 (7 رای)
افزودن نظر جدید