تنگه بسفر نگین گردشگری استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 21 دی 1399 3
تنگه بسفر نگین گردشگری استانبول

تنگه بسفر از جاذبه های طبیعی استانبول است که در طول تاریخ نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده. این تنگه مهم درواقع دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا کرده و دو دریای مرمره و سیاه را به هم متصل می کند. همین موضوع، مناظر زیبایی در این منطقه به وجود آورده است؛ به طوری که یکی از مراکز دیدنی مهم در تور استانبول به شمار می آید و هر گردشگری باید بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهد.

تنگه بسفر و بازدید از جاهای دیدنی استانبول

افسانه تنگه بسفر

نام این تنگه در واقع پیشینه ای باستانی و بر‌اساس اساطیر یونان دارد و (Βόσπορος) یا (Bosporos) خوانده می شود. این نام بر اساس افسانه "یو" یا "IO" برای تنگه انتخاب شده است و به معنای "گذرگاه گاو" است. یو در نبرد با زئوس پس از شکست به یک گاو نر تبدیل و به سرگردانی در زمین محکوم شد تا زمانی که بتواند از بسفر عبور کند. پس از عبور یو از تنگه، او با تیتان ملاقات کرد و دوباره به توانست به انسان تبدیل شود. از آن پس اورا یکی از اجداد تمام قهرمانان اساطیری (heroes) می نامند که با نام هرکول  نیز شناخته می شود.

اکنون این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول به شمار میرود و افسانه های دیگری در طول تاریخ برای این محل روایت شده است که از لحاظ تاریخی همگی بعد از این افسانه رخ داده و سندیت چندانی ندارند... !

تفاوت زیستی در مناطق مختلف تنگه

این تنگه از لحاظ شوری آب و دمای آن، در قسمت های مختلف، متفاوت است؛ به صورتی که در سمت دریای مرمره غلظت نمک این تنگه به 35 درصد می رسد، اما هرچه به سمت دریای سیاه پیش روی کنیم غلظت شوری آب کمتر می شود و به 17 الی 18 درصد کاهش می یابد. بنابراین شاهد تفاوت در گونه های زیستی و دمای درون آب هستیم و همین موضوع بر پوشش گیاهی و آب و هوای این شهر نیز تاثیراتی داشته است.

تنگه بسفر در استانبول ترکیه

مشخصات تنگه بسفر

تنگه بسفر دارای طولی برابر با 30 کیلومتر و عرض 700  تا 3550متر است. به علت تفاوت ارتفاع در دوسر تنگه، (دریای سیاه ارتفاع بیشتری دارد) جریان آب از سمت دریای سیاه به سمت دریای مرمره است و سرعت آن به 5 کیلومتر در ساعت نیز می رسد که سرعت زیادی به شمار می آید. عمق این تنگه ی قدیمی از 10 متر تا 110 متر تخمین زده می شود و عمیق ترین آن یعنی عمق 110 متری بین محله ببک و کندیلی قرار دارد، در حین این مسیر مراکز خرید استانبول وجود دارد که شما می توانید از آن ها بازدید کنید و لذت برید.

مهم نیست که در روز از تنگه دیدن کنید یا شب ( در شب نیز با نور آرایی هایی که بر روی جاذبه ها انجام شده نمایی خاص از این شهر را می بینید )، در مسیر بازدید از این تنگه با مناظر زیبایی رو به رو خواهید شد که علاوه بر جاذبه های طبیعی شامل منظره زیبایی از کاخ ها و عمارت های قدیمی تاریخی و جدید است. در بین این عمارت های با شکوه، کاخ دلما باغچه و کاخ ییلدیز به وضوح خود نمایی می کنند. این دو کاخ از کاخ های مهم تاریخ عثمانی محسوب می شوند که سال های سال شاهد اتفاقات سیاسی و خانوادگی سلاطین عثمانی بوده است.

تنگه بسفر ترکیه

عبور از تنگه

عبور از تنگه بسفر، از سمت قسمت آسیایی شهر استانبول به سمت اروپایی، به وسیله ی پل معلقی انجام می شود که ارتفاع آن از سطح آب 64 متر است.

همچنین در اطراف تنگه رستوران های زیادی وجود دارند که با مراجعه به آنها می توانید هنگام صرف غذا از منظره زیبای تنگه نیز بهره ببرید. این رستوران‌ها و کافه ها شامل تنوع زیادی از غذا های سنتی و مدرن بین المللی و نوشیدنی هستند که می تواند هر سلیقه ای را راضی نگه دارد. در این گشت و گذار غذا های ترکیه را فراموش نکنید و حتما تعدادی از آنها را امتحان کنید!.

تنگه بسفر استانبول در تور ترکیه

بازدید از جاهای دیدنی استانبول در تور ترکیه

امتیاز 4.81از 5 (36 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Saba
در تاریخ: 20:10:05 1399/1/30

فکر میکنم جالبترین بخش سفر به ترکیه این تنگه باشه فوق العاده است واقعا دیدن همچین تنگه ای که باعث جدایی دو قاره و اتصال دو دریا شده حتما بهترین تجربه ی زندگی رو واسه هر کسی رقم میزنه مخصوصا دیدن کاخ های قدیمی تو مسیر هم یکی دیگه از جذابیتهاش به حساب میاد عالی بود

Tina maasoomi
در تاریخ: 10:12:51 1398/11/6

اینکه تنگه بسفر از یک طرف به دریای سیاه و از طرف دیگر به دریای مرمره راه داره قشنگه ..

سیما ولی زاده
در تاریخ: 15:55:12 1398/11/2

تور تنگه بسفر به نظر خیلی جالب میاد انگار سوار کشتی زمان میشی توی مسیر حرکت می کنی در طول کل تنگه، کاخ ها و ساختمان های قدیمی و جالبی هستند که توجه همه رو جلب می کنند. این که این تنگه یک قسمت اساطیری هم هست ماجرارو جالب تر می کنه

ثبت نظر جدید