افسانه برج دختر استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 01 آذر 1399 4
افسانه برج دختر استانبول

استانبول ترکیه دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و دیدنی های بسیاری است که یکی معروف ترین آنها برج دختر یا (Maiden's Tower) (به ترکی Kız Kulesi) می باشد. این برج سالیان سال است که به عنوان یکی از مراکز دیدنی استانبول شناخته می شود و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

در زمان روم باستان جزیره کوچکی در نزدیکی قسطنطنیه و در تنگه بسفر قرار داشت. این محل امروزه به عنوان برج دختر شناخته می شود، این برج فانوس به عنوان محلی مانند گمرک امروزی و محلی برای کنترل بازرگانی مورد استفاده قرار می گرفت.

برج دختر از دیدنی های تور استانبول

تاریخچه برج دختر استانبول

تاریخچه ساخت و استفاده از این برج به قرن 5 میلادی بازمی گردد که یکی از حاکمان یونانی منطقه، جهت دریافت عوارض رفت و آمد و کنترل کالاهای ورودی و خروجی از منطقه، برج را احداث کرد و به عنوان برج گمرک از آن استفاده کرد. همچنین دارا بودن روشنایی، برج را به عنوان فانوس دریایی نیز معروف ساخته بود. این موضوع تا زمان عثمانی ها ادامه پیدا کرد و در زمان آنها از برج دختر فقط به عنوان برج فانوس دریایی استفاده شد.

برج دختر در تور استانبول از دیدنی های ترکیه

علت نام گذاری برج دختر استانبول

نام گذاری برج دختر در تاریخ به دو افسانه باز می گردد و به گفته افراد محلی این دو افسانه هستند که باعث نام گذاری این برج به این نام هستند.

افسانه اول از این قرار است که : یکی از کاهنانِ زنِ معبد آفرودیت به نام هیرو و مردی به نام لیندرعاشق یکدیگر بوده اند و لیندر هر شب برای دیدار هیرو مسیری طولانی را شنا می کرده تا به این جزیره برسد؛ هیرو نیز برای راهنمایی لیندر در این برج آتشی روشن می کرده و راه را برای او مشخص می نموده.

در یکی از شب های طوفانی، آتش راهنما خاموش می شود و هیرو هرچه تلاش می کند تا آن را روشن کند کاری از دست او بر نمی آید و همین موضوع باعث گم شدن لندر و در نهایت غرق شدن او در آب های دریا می شود. صبح روز بعد جسد لیندر در جزیره به ساحل می رسد و هیرو که طاقت دیدن این موضوع را نداشت خود کشی می کند.

افسانه دیگری نیز درباره این برج وجود دارد و از این قرار است که هنگام تولد برای یک شاهزاده خانم بیزانسی عمری کوتاه پیش بینی می شود و گفته می شود که او قبل از 18 سالگی به و سیله ماری سمی خواهد مرد. پادشاه بیزانسی دختر خود را در برج دختر دور از همه نگه می داشت تا از گزند مار نیز دور باشد اما در تولد 18 سالگی این دختر هنگام باز کردن هدیه ها به وسلیه ماری که در قسمتی از آنها پنهان شده بود نیش زده می شود و پیش بینی که هنگام تولد او انجام شده بود محقق می شود.

دیدنی های تور ترکیه و اماکن تفریحی استانبول

امروزه این مکان دیدنی استانبول، محلی است برای آثار هنری مربوط به این دو افسانه قدیمی و آثار تاریخی استانبول. این برج که برای گردشگران یکی از جاهای دیدنی استانبول به شمار می آید، با یک کافه رستوران از گردشگران پذیرایی می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره دیگر دیدنی های استانبول به قسمت راهنمای سفر به استانبول مراجعه کنید.

وبسایت برج دختر استانبول: kizkulesi.com.tr/Home

Address: Salacak Mahallesi, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul, Turkey

امتیاز 4.38از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Fati
در تاریخ: 23:28:05 1399/8/30

چه چیزایی تو این دنیا وجود داره که ما ازش بی خبریم مرسی از این سایت خوب که ما را با این جاهای زیبا و ناشناخته البته برای ما آشنا می کنه حکایت های جالبی هم ذکر شده شاید هم واقعا حقیقت داشته باشن این داستان ها کسی چه می دونه این دنیا پر از رمز و رازهای عجیب و غریبه

Saba
در تاریخ: 18:13:27 1399/2/3

چقدر جالب و دیدنی فکر میکنم در شب منظره ی خیلی زیبایی خلق کنه اما افسانه های مربوط به این برج جالبتر بودن فقط افسانه ی اول ربط چندانی به نامگذاری برج دختر نداشت بیشتر به برج ناکام شباهات داره اما دومی نزدیک به برج دختر هست شاید بهتر باشه که درمورد این برج فقط این داستان گفته بشه

علی مبارکی
در تاریخ: 18:02:48 1399/1/27

واقعا جالب بود.به خصوص افسانه هایی که در موردبرج دختر وجود داره.و هر دو یعنی هم قضیه هیرو لیندر و روایت شاهزاده ای که توسط مار قبل از هیجده سالگی میمیرد.هر دو پایان غم انگیزی دارن.و جال توجه آنکه از قدیم به عنوان گمرگ با فانوس دریایی که هم منبع درآمد بود و هم زیبایی خاصی با روشن شدن فانوس همراه بود

فریده پورخدادادوند
در تاریخ: 23:51:48 1399/1/20

این برج در واقع لنگر گاه کشتی های تجاری و ایستگاهی برای ترخیص آن ها و امور بازرگانی مربوط به آن هاست.جذابیت ماجرا این است که این برج به دلیل نور زیادی که از خود ساطع میکند به برج فانوس نام گذاری شده است .این برج از دور همانند یک ستاره قطبی میدرخشد و بعد ها به برج دختر نام گذاری شد.پیشنهاد میشود در هنگام شب از این مکان دیدن فرمایید

ثبت نظر جدید