مسجد سلطان احمد، مسجدی باشکوه در استانبول

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1399 2
مسجد سلطان احمد، مسجدی باشکوه در استانبول

مسجد آبی (Blue Mosque) یا مسجد سلطان احمد، مسجد با شکوه استانبول و از دیدنی های این شهراست که سالیانه سبب جذب تعدادی تور گردشگری و تعداد زیادی گردشگر به این شهر می گردد. استانبول با دارا بودن مساجد تاریخی مختلف از مقاصد مهم گردشگری محسوب می شود. در این شهر مساجد تاریخی و باشکوه متعددی مشاهده می شود که بازدید از آن ها برای گردشگران جذابیت های خاص خود را دارد.

مسجد سلطان احمد در استانبول

تاریخچه مسجد آبی

مسجد سلطان احمد در قرن 17 میلادی به دستور سلطان احمد عثمانی بنا شد. هدف اصلی از ساخت این مسجد، رقابت با مسجد ایاصوفیه بود که البته تا حد بسیار زیادی در این کار موفق شد و این مسجد نیز مانند ایاصوفیه به یکی از دیدنی های استانبول تبدیل شد. این مسجد دارای 5 گنبد اصلی 8 گنبد فرعی و شش مناره است که از فاصله دور نیز خود نمایی می کنند، ناگفته نماند که در اطراف این بنا مراکز خرید استانبول وجود، دارد که بعد از بازدید این بنا می توانید در این مراکز گشت و کذار یا خرید کنید.

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

یک سال بعد از تکمیل این مسجد، سلطان احمد مرد و برای او مقبره ای در قسمت پشتی این مسجد بنا شد و از آن پس مسجد آبی، با نام سلطان احمد نیز خوانده می شود. آرامگاه این سلطان عثمانی در ضلع شمال غربی مسجد قرار دارد. همانطور که ذکر شد، این مسجد بعد از مرگ سلطان احمد به نام او نام گذاری شد، اما دلیل نام گذاری مسجد به  نام قبلی، وجود تزئینات آبی داخل مسجد است. این مسجد به عنوان یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی استانبول به شمار میرود؛ کاشی کاری های ظریف کار شده در مسجد بسیار چشم نواز بوده و 260 پنجره موجود در مسجد، به زیبایی آن می افزاید این پنجره ها با شیشه های رنگی کار شده است. تابش نور به داخل مسجد سلطان احمد از این شیشه های رنگی نمای زیبای داخل مسجد را دو چندان می کند. یکی دیگر از دلایل شهرت گرفتن این مسجد به مسجد آبی، انعکاس رنگ آسمان بر روی نمای این مسجد است. در زمان هایی از روز انعکاس آسمان بر روی گنبد ها و مناره ها باعث آبی به نظر آمدن این بنا می شود.

مسجد سلطان احمد استانبول از جاذبه های گردشگری ترکیه

ساعت بازدید مسجد آبی استانبول

از آن جا که  این مسجد تاریخی هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد بازدید از آن در ساعت هایی غیر از ساعات بر پایی نماز امکان پذیر است. شما می توانید همه روزه از این مسجد بازدید نمایید. ساعت بازدید مسجد آبی استانبول در سه نوبت و به صورت زیر است:

  • 8:30 تا 11:30
  • 13:00 تا 14:30
  • 15:30 تا 16:45
  • (جمعه در ساعت 13:30)

قیمت ورودی و آدرس مسجد سلطان احمد

ساده ترین راه برای رفتن به این مجتمع مذهبی مسلمانان، مسجد سلطان احمد، استفاده از تراموا است. از تراموایی که به سمت محله سلطان احمد (Sultanahmet) حرکت می کند استفاده کنید و در آنجا پیاده شوید. پس از 2 دقیقه پیاده روی، به مسجد خواهید رسید. توصیه می شود در زمان های شلوغ از رفتن به آنجا خودداری کنید زیرا مجبور خواهید شد در صف اتوبوس بایستید! از این مسجد تاریخی تا Hagia Sophia تنها دو دقیقه پیاده روی لازم است، بنابراین می توانید از این جاهای دیدنی استانبول در یک روز بازدید نمایید. اگر بازدید این مکان و راه دسترسی برای شما دشوار است، می توانید مستقیم با تور های استانبول از این مسجد زیبا دیدن کنید. ورود به این بنای مذهبی مسلمانان رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست. توجه داشته باشید که عکس برداری در زمان نیایش ممنوع است. 

Address: Sultanahmet | Sultanahmet Mah, Istanbul 34122, Turkey

امتیاز 4.68از 5 (22 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

علی مبارکی
در تاریخ: 20:47:58 1399/2/1

واقعا زیبا و منحصربه فرد میشه گفت تا ۸۰درصد قابل رقابت با مسجد ایاصوفیه.که دلیل ساخت این مسجد هم به همین خاطر بوده.قرن ۱۷ با این اثر ماندگار شده.متاسفانه شاه سلطان احمد پس از یکسال از تکمیل این اثر فوت کردن.و مقبرش در همان مسجد هستش.وجود رنگ آبی در تزئینات و کاشی کاری های این مجموعه باعث افزایش زیبایی این اثر به خصوص در شب شده.

Saba
در تاریخ: 15:39:00 1399/1/31

واقعا قشنگ ساخته شده قرار گرفتن گنبد ها با فاصله و نظم خاص زیبای چشم گیری به این مسجد داده من که خیلی دوست دارم از نزدیک ببینمش ترکیه با اینکه جاذبه های گردشگری زیادی داره اما متاسفانه امنیت کمی داره نمیشه به راحتی هر جایی رفت این یه نقطه ضعف بزرگ واسه این کشور توریستی بحساب میاد

ثبت نظر جدید