آبگذر و آبراهه والنس استانبول

آبگذر و آبراهه والنس استانبول

کشور ترکیه و به خصوص شهر استانبول مدتی است که در میان گردشگران محبوبیت یافته و سالانه هزاران نفر از گردشگران با تور استانبول به این شهر سفر می کنند.

این شهر بیش از 120 جاذبه گردشگری جذاب را در خود جای داده است و مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات است همچنین علاوه بر تفریحات آبی و ساحلی، بازدید از مکان های تاریخی نیز در این شهر زمان زیادی شما را سرگرم خواهد کرد.

از مکان های دیدنی و تاریخی مهم شهر می توان پارک امیرگان، کاخ توپکاپی، کاخ دلما باغچه، آکواریوم و شهربازی استانبول را نام برد.

آبراهه والنس از جاهای دیدنی استانبول

تاریخچه آبگذر والنس

آبراهه و آبگذر والنس (Valens Aqueduct) در دل شهر استانبول قرار دارد و در زمان باستان برای آبرسانی به شهر قسطنطنیه استفاده می شده و حتی تا زمان حکومت عثمانیان نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

این آبراهه در سال 368 میلادی ساخته شده و پس از آن، درطول زمان، بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.

معماری و کاربرد های آبراهه والنس

آبراهه باستانی والنس از آجر و سنگ های تراش خورده ساخته شده است و متناسب با معماری همان زمان بنا شده است. طول آبراهه به 971 متر می رسد، عرض آن 8 متر و ارتفاعی برابر با 30 متر دارد است. نام گذاری آبراهه والنس به افتخار امپراطور آن زمان انجام گرفته است.

آبراهه والنس از جاهای دیدنی تور استانبول

کاربرد این آبراهه باستانی هدایت آب تمیز و شفاف به سمت مخازن آب انبار شهر بود و این کار برای ذخیره آب شهر بسیار مهم به شمار می آمد چرا که در زمان محاصره شهر ذخیره آب و آذوقه نقش مهمی در استقامت در برابر دشمنان داشت و همین ذخایر آب چندین بار باعث حفظ قسطنطنیه از تسلیم در برابر محاصره دشمنان بوده است.

دسترسی به آبراهه و آبگذر والنس

دسترسی به این آبراهه دیدنی استانبول و بازدید از آن، از قسمت شمالی مسجد شاهزاده امکان پذیر است اما یک دانشگاه و مسجد سلطان احمد نیز در نزدیکی آن قرار دارد.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید