مسجد رستم پاشا در استانبول

مسجد رستم پاشا در استانبول

در تور ترکیه با اماکن دیدنی زیادی رو به رو می شوید؛ در شهر استانبول تعداد زیادی از مساجد دیدنی و تاریخی وجود دارند که دیدن آنها خارج از لطف نخواهد بود. مسجد رستم پاشا یکی از این مساجد استانبول به شمار می رود.

مسجد رستم پاشا مسجدی برای یاد بود وزیر اعظم و داماد سلطان سلیمان است که بعد از مرگ او ساخته شد. رستم پاشا در سال 1561 و در سن 61 سالگی درگذشت و مسجد نیز از سال 1561 تا 1563 ساخته شد. این مسجد در بازار حصیر فروشان استانبول واقع شده و در منطقه امینو قرار دارد.

مساجد استانبول

معماری و ساختار مسجد رستم پاشا

معماری مسجد رستم پاشا همانند تمام مساجد هم دوره خود است با این تفاوت که این مسجد درقسمت پایینی خود تعدادی فروشگاه دارد و هزینه های مسجد از اجاره آنها تامین می شود. دسترسی به مسجد از طریق پله های باریک و مارپیچ امکان پذیر است و از راه همین پله ها به حیاط مسجد نیز دسترسی خواهید داشت.

نکته مهم در ساخت مسجد فاصله یک طبقه ای آن از سطح زمین است و همین موضوع است که باعث دور بودن مسجد از هیاهوی محله می شود؛ همچنین به سبب همین ارتفاع به تنگه بسفر و برج گالاتا در آن سمت تنگه دید خواهید داشت.

مسجد رستم پاشا در استانبول

در معماری داخلی مسجد پاشا از کاشی های ایزنیکی خاص با 80 طرح زیبا استفاده شده است و این مسجد دارای دو ایوان و پنج گنبد است و ساخت آن به گونه ای صورت گرفته است که اگر از ارتفاعاتِ نزدیک به مسجد رستم پاشا، به شهر خیره شوید این مسجد و مسجد سلطان سلیمان به یک اندازه دیده می شوند. این بنا در نقشه ای 8 ضلعی ساخته شده و 4 ستون نگه دارنده های اصلی مسجد به شمار می روند.

این مسجد بنای بزرگی نیست اما در تزئینات آن از کاشی های ایزنیکی زیادی استفاده شده است که همین موضوع آن را به یکی از مساجد برجسته استانبول تبدیل نموده است و تحسین همگان را برانگیخته است.

مسجد رستم پاشای استانبول از معدود مساجدی است که در آن زمان از رنگ قرمز استفاده نموده است ؛"ساخت رنگ های آبی و سبز و زرد در آن زمان متداول بوده اما رنگ قرمز طریقه ساخت مشکلی داشته است ".

آدرس دسترسی به مسجد:

Address: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد رستم پاشا

امتیاز 4.85از 5 (13 رای)

نظرات کاربران

علی مبارکی
در تاریخ: 05:07:56 1399/1/28

تعداد مساجد برجسته در استانبول خیلی قابل توجه هست به خصوص از لحاظ معماری و طرح های ویژه و قدمتشان.و این مساله حائز اهمیت هست که چقدر وزیر رستم پاشا برای سلطان سلیمان چقدر اهمیت داشت.که همچین بنایی رو برای ایشان پس از مرگش ساختند.و نکته قابل توجه این مسجد در یک طبقه بالاتر از سطح زمین ساخته شده است.

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.