میدان تقسیم یا میدان تکسیم استانبول

میدان تقسیم یا میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم یا میدان تقسیم، واقع در منطقه بی اغلو استانبول، یک منطقه گردشگری و تفریحی به حساب می آید که به رستوران ها، هتل ها و فروشگاه های جذاب معروف است. این مرکز مدرن استانبول در قلب شهر واقع شده و منطقه ای پر رفت و آمد برای گردشگران است. میدان تکسیم یادبودی است برای جمهوری ترکیه و توسط معمار Pietro Canonica ساخته شده است. این نماد در سال 1928 برای بزرگداشت پنجمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه پس از جنگ استقلال احداث شد.

میدان تکسیم استانبول در ترکیه

تاریخچه میدان تکسیم استانبول

کلمه تکسیم (Taksim) در ترکی به معنای تقسیم یا توزیع است و نام این میدان از این رو اینگونه نام نهاده شده است که میدان تقسیم در واقع محلی بوده است که خطوط اصلی، آب را از قسمت های شمالی شهر جمع آوری کرده و از این مکان برای بخش های دیگر شهر ارسال می کردند. تاسیس این مکان به صورت اولیه توسط سلطان محمود اول انجام شد و این محل، منطقه ای تاریخی به حساب می آید.

یکی از ساختمان های مهم و تاریخی در این میدان قدیمی، ساختمان توپخانه (قرن 19) بود که برای ساخت یک پارک توسط شهرداری تخریب شد!. بعد از تخریب ساختمان تاریخی توپخانه و ساخت پارک، در سال 2013 شهرداری دوباره تصمیم  تخریب این قسمت را گرفت که با اعتراضات گسترده ای رو به رو شد و تخریب متوقف شد.

میدان تقسیم در تور استانبول

تکسیم نمادی از ارتش ترکیه

این میدان، جنبه سمبلیک خاصی در استانبول دارد و نمادی از جمهوریت این کشور است که توسط آتاتورک شکل گرفت در بین همه ی هیاهو و شلوغی این قسمت از شهر، این نماد با یک غرور خاص در مرکز میدان قرار گرفته است. این نماد در یک طراحی دو طرفه اجراشده است که یک طرف، نمایشی از آتاتورک با لباس ارتش و در حال فرماندهی سربازان و در سوی دیگر آتاتورک را در زمان پیروزی در نمای یک رهبر ترکیه به نمایش می گذارد همین موضوع باعث شده است که مردم برای رساندن صدای خود به دولت در این مکان جمع شده و اعتراضات خود را از آنجا پی گیری کنند.

میدان تقسیم

میدان تکسیم امروزی

میدان تکسیم امروزه به عنوان یک قطب حمل و نقل عمومی خوانده می شود که برای هردو قشر گردشگران و ساکنان شهر جذابیت های زیادی دارد.

خیابان استقلال معروف (İstiklal Caddesi) یک خیابان متصل به میدان تقسیم است. این خیابان یک خیابان با مسیر طولانی و جذاب است که به خیابانِ رستوران ها و فروشگاه ها معروف است و یکی از مواردی است که مسافران ایرانی در سفر به استانبول حتماً برای بازدید و خرید از آن برنامه ریزی می کنند. اگر مقصد خاصی در این مسیر داشته باشید می توانید از تراموا استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است در مسیر قدم زده و از مغازه ها بازدید کنید... .

Taksim

برای دسترسی راحت به این میدان مهم استانبول می توانید از خط مترو Levent-Taksim-Yenikapı استفاده کنید هرچند که خطوط دیگری از اتوبوس (خط Hacıosman-4) و دلموش ها در این میدان توقف دارند. میدان تکسیم زمانی به یک هاب حمل و نقل تبدیل شد که خط F1 مترو نیز به آن متصل شد.

محوطه اطراف میدان شامل تعداد زیادی از آژانس های مسافرتی، هتل ها، رستوران های معروف ترکیه و رستوران های معروف دنیا مانند Pizza Hut و McDonald's و Burger King می باشد و تعدادی  هتل میدان تکسیم که ممکن است آنها را بشناسید مانند هتل مرمره ، InterContinental و Ritz-Carlton  نیز در این اطراف قرار دارند.

میدان تکسیم در طول سال میزبان جشن های سالانه و ایونت های زیادی از جمله تئاتر ها و نمایش های خیابانی و اجتماعات فرهنگی است و همین موضوع نیز خود به جذابیت بازدید از این نقطه ی شهر می افزاید. همچنین مراکز فرهنگی همچون اپرا و مرکز فرهنگی آتاتورک نیز از اماکن مهم این میدان هستند.

تکسیم

مراکز دیدنی و برند های موجود در میدان تقسیم و خیابان استقلال

از جمله مراکز و مغازه های مهم از برند های بزرگ و مشهور در این منطقه می توان به برند های Zara، Diesel، Mango، Kotton، LC Waikiki ، Nike، Adidas و چندین برند مهم ترک و ... اشاره کرد.

از این مرکز بزرگ حمل و نقل در استانبول می توانید به همه نقاط شهر سفر کنید اما تعدادی از مراکز دیدنی  استانبول در نزدیکی این منطقه قرار دارد که با طی کردن مسافت کمی می توانید از آنها بازدید کنید. ازجمله اماکن دیدنی می توان مسجد ایا صوفیه، مسجد سلطان احمد، تعدادی حمام ترکی و گراند بازار یا بازار بزرگ استانبول را نام برد. به طور کلی نکته مهمی که در سفر به استانبول نباید فراموش کنید خوردن غذاهای ترکیه  و بازدید از فستیوال های سالانه استانبول است و این مکان یکی از بهترینها برای این موارد است.

امتیاز 5.00از 5 (32 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید