مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

«مسجد سلیمانیه در ترکیه» (Süleymaniye Mosque)، شهر استانبول واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری پر بازدید استانبول محسوب می شود. در تور ترکیه یکی از مقصدهای گردشگری، مسجد سلیمانیه استانبول است، زیرا شاهکار معماری مساجد استانبول بوده و به لحاظ وسعت و بزرگی، خیره کننده و حیرت آور می باشد. معمار معروف ترکیه یعنی معمار سینان (Mimar Sinan) طراحی و معماری این مسجد را بر عهده داشت؛ سینان معمار مسجد سلیمیه قونیه بسیاری از مساجد دیگر نیز بوده است.

تاریخچه مسجد سلیمانیه استانبول

این مسجد معروف به دستور ثروتمند ترین سلطان عثمانی، یعنی سلطان سلیمان اول بنا شد و در میان مساجد استانبول، دومین مسجد بزرگ است که با کمک 3500 نفر ساخته شد؛ ساخت این بنا 8 سال به طول انجامید و در سال 1557 تکمیل شد. در مسیر رفتن به مسجد سلطان سلیمان با چشم اندازهای زیبایی از باغ ها رو به رو خواهید شد. این مسجد باشکوه در سومین تپه از تپه های استانبول بنا شد و تعدادی مقبره در حیاط پشتی آن وجود دارد. این مقبره ها متعلق به خانواده سلطنتی است که شامل سلطان سلیمان و همسرش روکسلانا یا همان خرم سلطان، دخترش مهریماه و مادر و خواهر سلطان سلیمان می شوند.

مسجد سلیمانیه

معماری مسجد سلیمانیه استانبول و بخش های مختلف آن

مسجد سلطان سلیمان با ترکیبی از معماری بیزانسی و اسلامی طراحی شده است همچنین همانطور که رسم آن زمان ایجاب می کرد، مجموعه فرهنگی نیز در کنار این مسجد احداث شده است که شامل مدرسه های قرآنی، کاروان سراها، بیمارستان، آشپزخانه و ... است. طراحی داخلی به صورت ظریف و دقیق انجام گرفته و کاشی کاری هایی به سبک ایزنیک در آن به کار برده شده است.

ارتفاع گنبد مسجد به 53 متر و قطر آن به 27 متر می رسد که این خود نشان دهنده شکوه و عظمت این بنای تاریخی است. 4 مناره در این مسجد قابل مشاهده است که مجموعاً شامل 10 بالکن می شود. این تعداد مناره برای یک مسجد، صرفاً به دستور سلاطین قابل ساخت بودند.

آشپزخانه موجود در این مسجد برای فقرا و نیازمندان غذا تهیه می کرد و در حال حاضر به رستوران تغییر کاربری داده و به گردشگران خدمات ارائه می دهد.

ساعات بازدید و آدرس

علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 9:00 تا 18:00 این این مکان مذهبی دیدن کنند. توجه داشته باشید که در زمان اقامه نماز امکان بازدید وجود ندارد. ورود و بازدید از این مسجد رایگان است.

Address: Sinan Aga Mah. Zeyrek Cad. No:4 | Zeyrek, Fatih, Istanbul, Turkey

آدرس مسجد سلیمانیه استانبول با مترو یا تراموا

راحت ترین راه دسترسی استفاده از تراموا است؛ شما می توانید با استفاده از تراموا در بازار Beyazit-Grand Bazaar یا دانشگاه Laleli پیاده شده و از آنجا تا مسجد پیاده روی کنید. اگر نیاز به نقشه مترو استانبول یا سیستم حمل و نقل ریلی آن دارید به لینک آن مراجعه کرده و با وضوح بالا همه ی نقشه های مربوطه را دانلود نمایید.

همچنین دسترسی به این مسجد از طریق دو پل استانبول امکان پذیر است که با نام های گالاتا و آتاتورک خوانده می شوند.

گراند بازار، مسجد آبی و کاخ توپکاپی، از دیگر جاذبه های استانبول هستند که در نزدیکی این مکان مذهبی واقع شده اند و شما می توانید پس از بازدید از آن ها از این جاذبه های استانبول نیز دیدن فرمایید.

سلیمانیه

امتیاز 4.86از 5 (21 رای)

نظرات کاربران

علی مبارکی
در تاریخ: 19:38:15 1399/2/1

واقعا جالب و زیباست و ساخت آن به دستور سلطان سلیمان ثروتمندترین پادشاه عثمانی که در عرض ۸ سال با ۳۵۰۰ کارگر انجام گرفته و توسط معمار معروف یعنی سینان که ساخت بسیاری از مساجد توسط ایشان انجام گرفته و الهام گرفته از معماری اسلامی و بیزانسی میباشد قابل توجه هست.و بود مقبره سلطان سلیمان و همسر و مادر و خواهر و چند تن دیگر بر قدمت این مکان افزوده است.

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.