کاخ توپکاپی استانبول بزرگترین کاخ دنیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1399 5
کاخ توپکاپی استانبول بزرگترین کاخ دنیا

کاخ توپکاپی کجاست؟ کاخ توپکاپی را در شهر استانبول ترکیه جستجو کنید! در سفر به استانبول یکی از موارد مهمی که نباید از دست داد، بازدید از کاخ توپکاپی استانبول است؛ به همین دلیل، هر تور استانبول ، بازدید از این جاذبه گردشگری تاریخی را در برنامه کاری خود می گنجاند. این کاخ کمتر از 100 سال پیش محل اقامت سلطان های عثمانی بوده است؛ همچنین طی سال های زیادی مورد استفاده سلاطین دیگر قرار گرفت و در هر دوره بخش هایی به آن افزوده شده است. ساخت قصر توپکاپی 19 سال به طول انجامید و در سال 1478 به پایان رسید. این کاخ تاریخی، به مدت 4 قرن مرکز اداره کشور و محل اقامت سلاطین بود و حدود 25 سلطان عثمانی در آن حکومت کردند. در سال 1924 توپکاپی تبدیل به موزه شد و بازدید از آن برای عموم مردم و گردشگران آزاد شد. اگر خارج از تور ترکیه  به این شهر سفر کردید، فراموش نکنید که از این موزه نیز دیدن فرمایید.

قسمت های مختلف کاخ توپقاپی استانبول

قبل از ورود به داخل مجموعه با دروازه امپریالیستی با شکوهی برخورد می کنید که با نام چشمه ی سلطان احمد سوم خوانده می شود. پس از ورود به داخل مجموعه موزه با 4 قسمت اصلی رو به رو خواهید شد: یک حیاط اصلی و چند ساختمان کوچک تر از جمله حرم، محل اقامت زنان خانواده سلطنتی یا همان حرمسرای کاخ توپکاپی و ساختمان شورا  محل برگزاری جلسات مهم دولتی و ...

کاخ عثمانی

معماری کاخ توپکاپی استانبول

معماری کاخ های اروپایی به گونه ای است که یک ساختمان اصلی وسط یک باغ واقع شده، اما در این کاخ چندین ساختمان به منظورهای مختلف احداث گردیده است که شامل سربازخانه، آشپزخانه، چند سالن و محل خواب و... است؛ همچنین با کمی دقت متوجه خواهید شد که معماری و رنگ آمیزی در این مجموعه، مانند معماری اسلامی است و با بنا های اسلامی هماهنگی دارد. در دهه آخر حکومت عثمانی کاخ دلما باغچه با معماری اروپایی و بسیار لوکس ساخته شد و پادشاهان عثمانی برای زندگی به کاخ دلما باغچه نقل مکان کردند.

دانستنی های این کاخ عثمانی

قسمت‌هایی از این کاخ توپکاپی استانبول طی حوادث آتش سوزی و زلزله تخریب شد اما هنوز هم جاذبه های زیادی برای مشاهده وجود دارد که دیدن آن ها هر بیننده ای را به وجد می آورد. سه بنای مجزا در این محل و جود دارد که با نام های کاخ قدیمی، کاخ ییلدز و کاخ جدید شناخته می شوند. منظور از کاخ توپقاپی همان کاخ جدید است که به فرمان سلطان محمد دوم و تجملاتی تر از بناهای دیگر ساخته شده است. توپکاپی که به عنوان بزرگترین کاخ دنیا شناخته می شود که هم محل زندگی سلطان و خانواده او و هم مرکز سیاسی زمان خود بود که حالا در رده دوم پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استانبول و حتی کل ترکیه است.

توپقاپی

این مجموعه موزه در نزدیکی دو مسجد بزرگ سلیمانیه و مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد قرار دارد که هریک از این مساجد نیز با معماری خاص و چشم نوازی ساخته شده اند و در میان پر بازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر قرار دارند. دیدن فیلم توپکاپی می تواند پیش زمینه خوبی قبل از بازدید نزدیک از این جاذبه توریستی استانبول باشد؛ اگر تمایل دارید فیلم توپکاپی را ببینید، به انتهای همین مطلب مراجعه نمایید. لازم به ذکر است این کاخ محل زندگی سلطان سلیمان و خرم سلطان نیز بوده است؛ اما توسط سلطان عبدالمجید کنار گذاشته شد و بعد از آن حکومت در کاخ دیگری جریان یافت.  

ساعت بازدید و قیمت ورودی کاخ توپکاپی استانبول

ساعت بازدید کاخ توپکاپی استانبول در ماه آوریل تا نوامبر 9:00 تا 16:45 است؛ از ماه نوامبر تا آوریل نیز این موزه تا ساعت 18:45 برای بازدیدکنندگان باز است. این جاذبه گردشگری شهر در همه ی روزهای هفته بجز سه شنبه ها پذیرای گردشگران می باشد. هزینه ورودی برای هر نفر 40 لیر ترکیه است؛ جهت بازدید از حرمسرا باید 25 لیر جداگانه پرداخت کنید. ورود به این مجموعه برای افراد کمتر از 12 سال رایگان است و بازدید از حرمسرا نیز برای بچه های 6 سال و کمتر از 6 سال رایگان می باشد.

قصر عثمانی

آدرس کاخ توپکاپی استانبول، چگونه به کاخ توپکاپی برویم؟

آدرس به این صورت است: ترکیه، استانبول، نزدیک میدان سلطان احمد، پارک گلهان، کاخ موزه تاریخی توپکاپی. در نقشه مترو استانبول ایستگاه نزدیک به این جاذبه Sultanahmet نام دارد. در صورتی که در قسمت آسیایی اقامت داشته باشید می توانید از دو پل استانبول که در نزدیکی این ناحیه قرار دارند استفاده کنید تا به کاخ توپکاپی استانبول دسترسی پیدا کنید: پل گالاتا و پل مترو هالیک

امتیاز 4.82از 5 (51 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Saba
در تاریخ: 19:54:41 1399/1/30

چقدر شیک و قشنگه حتما خیلی دیدنی هم هست یه کمی شباهت به باغ ارم داره البته در ابعاد بزرگتر با اینکه خیلی بزرگ به نظر میاد اما فکر نمیکنم بزرگترین کاخ دنیا باشه خیلی دوست دارم از نزدیک ببینمش دیدن زندگی تجملاتی پادشاهان همیشه برام خیلی جذاب و دیدنی بوده

فریده پورخدادادوند
در تاریخ: 23:36:32 1399/1/21

اگه بخوام این کاخ رو توصیف کنم خیلی شبیه به باغ ارم تو همین شهر شیراز خودمونه که یه قسمتش کاخ مربوط به ظروف و عتیقه جات و نشانگر فرهنگ و رسوم گذشتگان و پادشاهان ما می باشد و طرف دیگر آن دارای حیاط بزرگ با گل و گیاهان فراوان که با کمی قدم زدن در کنار این گل ها و دست کشیدن رو اونا میتونیم لحظات خوبی رو سپری کنیم ،البته خوش به حال خرم سلطان که تو این کاخ به خوش گذرونی و عیش و نوش مشغول بوده است.

محمد
در تاریخ: 11:41:51 1398/11/15

خیلی برام جالب بود. ولی در مورد اینکه این کاخ بزرگترین کاخ دنیاس یکمی شک دارم اگه ممکنه بیشتر توضیح بدین در مورد مساحت کاخ توپکاپی و مقایسه بشه با کاخ های مشابه. تو ایرانم فک میکنم کاخ های گلستان هم بتونه تو این زمینه باهاش رقابت کنه.

سبا
در تاریخ: 13:18:09 1398/11/5

کاخ توپکاپی با این که یه کاخ هست شبیه مسجد های ترکیه می مونه هم داخلش به معماری مسجد ها شبیهه و هم بیرونش با کلی از مساجد شباهت زیادی داره گنبد و مناره و ورودی ها و... کلا معماری این کاخ رو دوست ندارم هرچند که احتمالا زمان خودش لوکس بوده

خلیلی
در تاریخ: 12:34:33 1398/9/4

ساخت کاخ توپکاپی استانبول در سال 1459 شروع شده ؟ ربط معرفی کاخ عثمانی در این صفحه با کاخ توپکاپی چیه؟

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید