موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه های باستان شناسی در هر کشوری نمایش دهنده تاریخ آن کشور در طول زمان های طولانی است در کشور ترکیه موزه های زیادی بنا شده است که موزه ی باستانشناسی آنتالیا یکی از آنهاست. این موزه همانند موزه باستان شناسی استانبول یک موزه بسیار غنی است و آثار بسیار فاخری در آن یافت می شود.

درباره موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا از جمله پر بار ترین موزه های ترکیه و جاهای دیدنی آنتالیا به شمار می آید و شامل آثاری از منطقه های باستانی زیر است:

  • لیکیا
  • پامفیلیا
  • سلیشیا
  • Psidia

این موزه باستان شناسی توسط فردی به نام سلیمان فریک احداث و تاسیس شد. موزه باستان شناسی آنتالیا ابتدا در یک مسجد به نام یولی دایر بود و در سال 1972 به مکان فعلی خود منتقل شده است. این موزه آنتالیا شامل موارد متعددی از جمله بخش کودکان، گالری های پیش از تاریخ، سکه ها و جواهرات، موزائیک ها و مجسمه خدایان و ... است. در این موزه حدود 12000 قطعه در 30 هزار متر مربع به نمایش در آمده و شامل 13 گالری با موضوعات مختلف می شود.

تور آنتالیا و بازدید از موزه های آنتالیا

اکثر12000 قطعه موجود در موزه به ترتیب زمانی، مرتب و به نمایش گذاشته شده اند، از اولین ابزار سنگی از جنس چخماق برای تولید آتش گرفته تا فرش هایی که اخیرا بافته شده است. در بعضی نقاط نیز یافته ها بر اساس موضوع نمایش داده می شود.

سالن ها و مسیرهای موزه

در قسمت ورودی و پیش از ورود به سالن اصلی دو تابلوی سرامیکی وجود دارد که بر روی تابلوی سمت راست، تصویری از مسجد و مناره یولی به نمایش گذاشته شده است که تصوری از قلعه آنتالیا در قرن 19 میلادی را نیز به نمایش گذاشته است؛ روی تابلوی سرامیکی سمت چپ نیز تصاویری از نقشه های اماکن تاریخی و نقشه آنتالیا قرار دارد. آخرین مورد افتتاح شده در موزه باستان شناسی آنتالیا  سالن شماره 4 نام دارد که در سال 2004 تاسیس شد.

موزه های ترکیه

سالن تاریخ طبیعی این موزه با سه نمونه از فسیل های دوران مختلف زمین شناسی شروع می شود و منبع اکثر قطعات این سالن غار کارائین است که اولین بار در سال 1946 کشف و کاوش شد. این غار که در دسته مراکز تاریخی آنتالیا  قرار می گیرد برای بازدید عموم بازگشایی شده است.

غار کارائین شامل سه فضای بزرگ و متصل به هم است که در آن ها آثاری از عصر های پالئولیت، بین النهرین، نوسنگی، چالکلیتی و برنز کشف شده. ظاهراً زمانی از این غار به عنوان معبد نیز استفاده می شده است.

امتیاز 5.00از 5 (7 رای)
افزودن نظر جدید