موزه باستان شناسی آنتالیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 13 بهمن 1400 4
موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه های باستان شناسی در هر کشوری نمایش دهنده تاریخ آن کشور در طول زمان های طولانی است در کشور ترکیه موزه های زیادی بنا شده است که موزه‌ی باستان شناسی آنتالیا یکی از آن هاست. این موزه همانند موزه باستان شناسی استانبول یک موزه بسیار غنی است و آثار بسیار فاخری در آن یافت می شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا

درباره موزه باستان شناسی آنتالیا

این موزه باستان شناسی توسط فردی به نام سلیمان فریک احداث و تاسیس شد. موزه باستان شناسی آنتالیا ابتدا در یک مسجد به نام یولی دایر بود و در سال 1972 به مکان فعلی خود منتقل شده است. این موزه آنتالیا شامل موارد متعددی از جمله بخش کودکان، گالری های پیش از تاریخ، سکه ها و جواهرات، موزائیک ها و مجسمه خدایان و ... است. در موزه باستان شناسی آنتالیا حدود 12000 قطعه در 30 هزار متر مربع به نمایش در آمده و شامل 13 گالری با موضوعات مختلف می شود. شاید این موزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی آنتالیا شناخته نشود اما سالانه بسیاری از توریست هایی که به این شهر سفر میکنند از این بنا بازدید میکنند. اکثر12000 قطعه موجود در موزه به ترتیب زمانی، مرتب و به نمایش گذاشته شده اند، از اولین ابزار سنگی از جنس چخماق برای تولید آتش گرفته تا فرش هایی که اخیرا بافته شده است. در بعضی نقاط نیز یافته ها بر اساس موضوع نمایش داده می شود.

موزه باستان شناسی آنتالیا

سالن ها و مسیرهای موزه

در قسمت ورودی و پیش از ورود به سالن اصلی دو تابلوی سرامیکی وجود دارد که بر روی تابلوی سمت راست، تصویری از مسجد و مناره یولی به نمایش گذاشته شده است که تصوری از قلعه آنتالیا در قرن 19 میلادی را نیز به نمایش گذاشته است؛ روی تابلوی سرامیکی سمت چپ نیز تصاویری از نقشه های اماکن تاریخی و نقشه آنتالیا قرار دارد. آخرین مورد افتتاح شده در موزه باستان شناسی آنتالیا سالن شماره 4 نام دارد که در سال 2004 تاسیس شد. سالن تاریخ طبیعی این موزه با سه نمونه از فسیل های دوران مختلف زمین شناسی شروع می شود و منبع اکثر قطعات این سالن غار کارائین است که اولین بار در سال 1946 کشف و کاوش شد. این غار که در دسته مراکز تاریخی آنتالیا قرار می گیرد برای بازدید عموم بازگشایی شده است. غار کارائین شامل سه فضای بزرگ و متصل به هم است که در آن ها آثاری از عصر های پالئولیت، بین النهرین، نوسنگی، چالکلیتی و برنز کشف شده است ظاهراً زمانی از این غار به عنوان معبد نیز استفاده می شده است، بسیاری از تور آنتالیا برنامه بازدید از لین اماکن را در برنامه خود قرار داده اند.

موزه باستان شناسی آنتالیا

 

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 16:06:00 1399/10/8

افرادی که اهل تاریخ و زندگی ها و وقایع گذشته هستند سری به موزه باستان شناسی آنتالیای ترکیه بزنند و احتمالا نقاط مشترکی هم با تاریخ و فرهنگ ایران پیدا خواهند کرد .اگر میخواهد به یکی از غنی ترین موزه های ساخته دست بشر سفر کنید ، پیشنهاد من به شما عزیزان موزه باستان شناسی آنتالیا است . خیلی تمرکز کردن که به بهترین شکل ممکن نیاز مردم و گردشگران رو برطرف کنند .

علی مبارکی
در تاریخ: 16:54:35 1399/2/3

واقعا جذاب و در عین جذابیت قسمتهای خوفناکی نیز داره.این اثر توسط سلیمان فریک احداث و تاسیس شده .و بیانگر تاریخ و تمدن کشور ترکیه هستش.از سنگ چخماخ گرفته تا فرش های تازه یافته شده در این مجموعه با ۱۳ گالری است.و وچود ۱۲۰۰۰ قطعه در نوع خود بینظیر هستش.و ارزش دیدن رو داره.

مهراد حقانی
در تاریخ: 17:33:44 1399/1/22

همین طور که از عکسا معلومه امکان داره قسمتی از این موزه کمی ترسناک باشه ولی به هرحال ارزش داره که آدم چند ساعت وقتشو بذاره و از این موزه دیدن کنه یا حتی اگه دوربین آزاد باشه چند تا عکس واسه خودش تهیه کنه .مهمترین ویژگی که این موزه رو برام جالب میکنه اینه که ابزاری رو به نمایش گذاشته که برای یه دوره خاص نیست و ممکنه دست آورد های یه قرن رو تو چند دقیقه تماشا بکنیم.

Sanaz
در تاریخ: 15:26:54 1399/1/12

باید خیلی دیدنی باشه بازدید ازین موزه میتونه هر کسی رو به سالیان دور ببره بنظر من مرتب کردن این تعداد قطعه به ترتیب زمانی خیلی زمان بر بوده و کار بزرگی کردن که اینجوری به نمایش گذاشتن آدم با دیدن این قطعات کنار هم به راحتی می‌تونه به صرف وقت چند ساعته تغییرات بشر رو طی گذر زمان حس کنه

ثبت نظر جدید