مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

ترکیه کشوری است که سالهای سال تحت سلطه ی حکومت های مختلفی بوده است و بر همین اساس دارای بناها و اماکن تاریخی زیادی از سبک های رومی، یونانی، ایرانی و عثمانی است. این موضوع باعث جذب گردشگران زیادی به این کشور شده و سالانه ترکیه جز مقاصد مهم گردشگری برای گردشگران زیادی است که به تاریخ باستانی علاقه دارند. اگر با تور ترکیه همراه شوید و سفر به آنتالیا در برنامه های شما وجود داشته باشد از جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی بهره مند خواهید شد.

یکی از بناهای تاریخی این شهر مسجد یولی است که به مناره یولی معروف است. مناره یولی معماری منحصر به فردی دارد که در هیچ یک از مناره های دیگر آنتالیا به چشم نمی خورد.

یویلی مناره از دیدنی های تور ترکیه

تاریخچه و معماری

مناره یولی آنتالیا، به دستور سلطان علاالدین سلجوقی در زمان حکومت ایران بر ترکیه در سال های 1219 تا 1236 ساخته شده و در اوایل احداث آن، به عنوان کلیسا استفاده می شد. امروزه این بنا به عنوان مسجد شناخته و استفاده می شود.

مناره به صورت جدا از ساختمان مسجد ساخته شده و کف آن به صورت سنگ فرش اجرا شده است که به شکل مربعی می باشد، جنس بنای مناره از جنس آجر است که درون آن از 8 نیم ستون استفاده شده. این بنای قدیمی دارای 38 متر ارتفاع و 90 پله می باشد. شیارهای مناره نمای زیبایی به آن بخشیده که با خطوط فیروزه ای رنگ تزئین شده.

تور ترکیه و بازدید از مناره یولی آنتالیا

تغییر کاربری مسجد

ساختمان اصلی این مسجد به طور کامل تخریب شده است و بنای مسجدی که کنار این مناره وجود دارد، دارای 6 گنبد است و از سال 1973 تغییر کاربری داده شد و به عنوان یک مرکز فرهنگی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدنی های اطراف مسجد

از اماکن دیدنی اطراف این مسجد در بازدید از ترکیه می توان پارک توپخانه، برج ساعت آنتالیا و میدان جمهوری را نام برد. دسترسی به این مکان ها از طریق حمل و نقل عمومی و مخصوصاً اتوبوس به راحتی امکان پذیر است.

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)
dddd

نظرات کاربران

علی مبارکی
در تاریخ: 16:44:34 1399/2/3

جالب هست که این مسجد در زمان حکمت ایران بر ترکیه یعنی دوره سلجوقیان توسط علائدین سلجوقی ساخته شده.و جالب این مسجد ابتدا کلیسا بوده و مسجد یولی نام داره که به خاطر این مناره به مناره یولی معروف شده.و کف سنگ فرش شده به شکل مربع آن خیلی جذاب هستش.

Sanaz
در تاریخ: 02:03:05 1399/1/12

چه دورانی بوده که ایران به ترکیه حکومت می‌کرده .. چقدر معماریش جالب بنظر میاد فقط کاش در مورد کف مناره بیشتر توضیح داده میشد اون سطوح شیشه ای و چوبی چیه داخل مناره ؟ اینطور که من متوجه شدم اکثر بناهای تاریخی آنتالیا نزدیک به هم قرار گرفتن همه نزدیک برج ساعت هستن در آخر باید بگم مقاله خیلی خلاصه بود

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.