مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1400 6
مناره یولی در آنتالیا از آثار دوران سلجوقی

ترکیه کشوری است که سال های سال تحت سلطه‌ی حکومت های مختلفی بوده است و بر همین اساس دارای بناها و اماکن تاریخی زیادی از سبک های رومی، یونانی، ایرانی و عثمانی است. این موضوع باعث جذب گردشگران زیادی به این کشور شده و سالانه ترکیه جز مقاصد مهم گردشگری است که به تاریخ باستانی علاقه دارند؛ یکی از بناهای تاریخی این شهر مسجد یولی است که به مناره یولی معروف است. این مناره معماری منحصر به فردی دارد که در هیچ یک از مناره های دیگر آنتالیا به چشم نمی خورد.

مناره یولی آنتالیا

تاریخچه و معماری مناره یولی

مناره یولی آنتالیا، به دستور سلطان علاالدین سلجوقی در زمان حکومت ایران بر ترکیه در سال های 1219 تا 1236 ساخته شده و در اوایل احداث آن، به عنوان کلیسا استفاده می شد. امروزه این بنا به عنوان مسجد شناخته و استفاده می شود. مناره به صورت جدا از ساختمان مسجد ساخته شده و کف آن به صورت سنگ فرش اجرا شده است که به شکل مربعی می باشد، جنس بنای مناره از جنس آجر و درون آن از 8 نیم ستون استفاده شده است. این بنای قدیمی دارای 38 متر ارتفاع و 90 پله می باشد. شیارهای مناره نمای زیبایی به آن بخشیده که با خطوط فیروزه ای رنگ تزئین شده است، شاید این بنا به عنوان یکی از جاهای دیدنی آنتالیا نباشد اما یکی از معروف ترین جاذبه های شهر آنتالیا است.

مناره یولی آنتالیا

تغییر کاربری مسجد

ساختمان اصلی این مسجد به طور کامل تخریب شده است و بنای مسجدی که کنار این مناره وجود دارد، دارای 6 گنبد است و از سال 1973 تغییر کاربری داده شد و به عنوان یک مرکز فرهنگی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد، یکی دیگر از جاذبه هایی که در نزدیکی ین بنا وجود دارد، برج ساعت آنتالیا است که بعد از بازدید از این مسجد میتوانید از این برج هم دیدن کنید؛ یکی از بهترین تور های ترکیه، تور آنتالیا است که با خرید آن میتوانید از جذابیت های دیگر این شهر هم بازدید کنید.

امتیاز 5.00از 5 (15 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 16:02:18 1399/10/8

ابتدا این مکان کلیسا بوده و بعدن به مسجد تغییر کاربری داده . برای ما ایرانیها به خصوص خیلی جالبه که زمانیکه ترکیه یه جورایی مستعمره و تحت سلطه ایران بوده این مسجد ساخته شده . یعنی فرمان ساخت این مناره نیز به دست پادشاه و رؤسای ایرانی بوده که فکر کنم در دوران سلجوقی این اتفاق افتاده . ضرری نداره . حداقل برای سفر به این مکان رویا پردازی کنید اگر که قصد سفر رو ندارید . ممنون از سایت سفربانک

Fati
در تاریخ: 17:55:45 1399/8/26

من اصلا به جاهای تاریخی علاقه ندارم این منار را از دور دیدم البته از نزدیکی اون رد شدم ولی چون علاقه ای به این جاها ندارم ازش بازدید نکردم قصد ما از سفر به ترکیه بیشتر خرید بود ولی اگه علاقه داشتم حتما وقت می شد از این منار بازدید کنیم خوبه اطلاعاتی در موردش پیدا کردم دست شما درد نکنه ????

علی مبارکی
در تاریخ: 16:44:34 1399/2/3

جالب هست که این مسجد در زمان حکمت ایران بر ترکیه یعنی دوره سلجوقیان توسط علائدین سلجوقی ساخته شده.و جالب این مسجد ابتدا کلیسا بوده و مسجد یولی نام داره که به خاطر این مناره به مناره یولی معروف شده.و کف سنگ فرش شده به شکل مربع آن خیلی جذاب هستش.

Sanaz
در تاریخ: 02:03:05 1399/1/12

چه دورانی بوده که ایران به ترکیه حکومت می‌کرده .. چقدر معماریش جالب بنظر میاد فقط کاش در مورد کف مناره بیشتر توضیح داده میشد اون سطوح شیشه ای و چوبی چیه داخل مناره ؟ اینطور که من متوجه شدم اکثر بناهای تاریخی آنتالیا نزدیک به هم قرار گرفتن همه نزدیک برج ساعت هستن در آخر باید بگم مقاله خیلی خلاصه بود

ثبت نظر جدید