مسجد تکلی مهمت پاشا از مساجد قدیمی آنتالیا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 12 بهمن 1400 4
مسجد تکلی مهمت پاشا از مساجد قدیمی آنتالیا

مسجد تکلی مهمت پاشا (Tekeli Mehmet Pasa Mosque) از اماکن دیدنی آنتالیا است که علاوه بر جاذبه های معماری دارای قدمت تاریخی نیز است. گردشگران تور ترکیه بیشتر مواقع، بازدید از این مسجد را در برنامه گشت و گذار خود در آنتالیا قرار نمی دهند اما بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

مسجد تکلی مهمت پاشا در آنتالیا

معماری و پیشینه مسجد تکلی مهمت پاشا

مسجد نام برده در قرن هجدهم و در کالکاپیسی ساخته شده و تا این زمان، همچنان یکی از مساجد مهم دوره عثمانی به شمار می آید. این مسجد تاریخی آنتالیا دارای 4 گنبد است که یکی از گنبد ها، گنبد اصلی به شمار می آید و توسط 3 گنبد دیگر محاصره شده است. این سه گنبد فرعی در قسمت های غربی‌، شرقی و جنوبیِ گنبد اصلی قرار گرفته اند و در قسمت شمالی به تنهایی 3 گنبد فرعی دیگر مشاهده می شود. مورد جلب توجه درباره مسجد تکلی مهمت پاشا دیوارهای کاشی کاری شده و مزین به آیات قرآنی است که از ویژگی های برجسته این مسجد به شمار می آید همچنین در قسمت های درب ورودی و پنجره ها از نوعی سنگ خاص و کم یاب برای تزئین استفاده شده است که سالانه گردشگران زیادی از این بنا بازدید میکنند که به همین دلیل این بنا را به عنوان یکی جاهای دیدنی آنتالیا می شناسند. این مسجد بر خلاف بسیاری از مساجد دیگر آنتالیا که ابتدا کلیسا بوده و بعد تبدیل به مسجد شده اند، از ابتدا با کاربری و به عنوان مسجد ساخته شده است. این مسجد به دستور مهمت پاشا یکی از سلاطین وقت عثمانی ساخته شد و به همین علت نیز با همین نام خوانده می شود.

مسجد تکلی مهمت پاشا در آنتالیا

دیدنی های اطراف مسجد

در نزدیکی مسجد تکلی مهمت پاشا، به برج ساعت آنتالیا دسترسی خواهید داشت و برای بازدید می توانید به آنجا نیز مراجعه کنید. به طور کلی در این منطقه، اماکن تاریخی زیادی وجود دارد که ممکن است برای بازدید از آن نیاز به صرف وقت به مدت یک روز کامل داشته باشید. اگر به دیدن مراکز مذهبی علاقه دارید، این مرکز می تواند گزینه بسیار عالی باشد، شما متوانیئ با خرید تور به این شهر سفر کنید و از جذابیت های آن دیدن کنید که یکی از محبوب ترین تورهای ترکیه تور آنتالیا است که سالانه جزء یکی از پر فروش ترین تور ها به شمار میرود.

مسجد تکلی مهمت پاشا در آنتالیا

امتیاز 5.00از 5 (10 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 15:58:08 1399/10/8

مسجد تکلی مهمت پاشا که در شهر آنتالیا زبانزد خاص و عام هست هم از نظر قدمت و تاریخچه بسیار غنی است و هم از نظر هنر و معماری . این مسجد ار همون ابتدا به عنوان نمادی برای شهر آنتالیا ساخته شده و گردشگران زیادی رو از گوشه و کنار این کره خاکی به خودش نزدیک کرده و همه رو حبران و سرگشته خودش کرده . برید و کیف کنید از اینهمه جذابیت در یک مکان .

علی مبارکی
در تاریخ: 16:39:50 1399/2/3

درسته این مسجد شاید به زیبایی مساجد استانبول نباشه.ولی برخلاف خیلی از مساجد ترکیه از اول کلیسا نبوده و از همان ابتدا کاربری مسجد داشته که توسط سلطان مهمت پاشا در قرن ۱۸ ساخته شده.و دارای ۴ گنبد است یک گنبد اصلی و سه تا فرعی.و دیوارها کاشی کاری زیبایی دتره منقش به آیات قرانی.و در نزدیکی این مسجد برج ساعت قرار داره که جذاب هستش.

Sanaz
در تاریخ: 15:25:58 1399/1/11

من فکر نمی‌کردم ترکیه و مخصوصا شهر آنتالیا اماکن تاریخی داشته باشه اما اینطور که پیداست دست کمی از ایران نداره این مسجد خیلی جای جالبی بنظر نمیاد وجود همچین آثار تاریخی یه مقدار تکراری شده و البته من معماری خاصی نمی‌بینم خیلی جذب کننده نیست بنظرم موفقیت ترکیه در جذب توریست بازارهای متنوع و داشتن سواحل زیباست

علی افشار
در تاریخ: 11:50:02 1397/12/9

سلام ممنون

ثبت نظر جدید